Suomeen olisi pystytettävä Suomen ystävä Mihail Gorbatsovin patsas. Hyvä sijoituspaikka sille olisi Senaatintori ja keisari Aleksanteri II:n patsaan nykyinen paikka. Keisarin patsaan voisi sijoittaa vaikkapa Kauppatorille (siellä jo olevan Venäjän keisarinnan kunniaksi pystytetyn patsaan viereen).
Gorbatsov lakkautti Neuvostoliiton, mistä hänelle on ansaitusti pystytettävä patsas Helsinkiin.
Gorbatsov lakkautti Neuvostoliiton, mistä hänelle on ansaitusti pystytettävä patsas Helsinkiin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kemiin patsas pystyyn.
Gorbatsovin patsas pitäisi pystyttää Moskovaan arvokkaalle paikalle.
- ei ne opi
Aleksanteri II oli Suomen suuriruhtinas ei keisari.
Kauppatorilla ei ole keisarinnan patsasta vaan keisarinna Aleksandra Fjodorovnan vierailun muistoksi pystytetty muistomerkki. Nimi on Keisarinnankivi.
Gorbatsov ei lakkauttanut Neuvostoliittoa vaan se kaatui sisäisiin, ja taloudellisiin ongelmiin.
"Aleksanteri II oli Suomen suuriruhtinas ei keisari."
Kyllä Aleksanteri II oli Venäjän keisari!
"Kyllä Aleksanteri II oli Venäjän keisari!"
Juu, Venäjän mutta ei Suomen!
Kuten kirjoitin: "siellä jo olevan Venäjän keisarinnan kunniaksi pystytetyn patsaan viereen".
Siinä ei lue, että patsas olisi keisarinnan patsas, vaan se on hänen kunniakseen pystytetty. Se tehtiin juurikin sen muistoksi, että 18. joulukuuta 1835 Venäjän keisari Nikolai I:n puoliso keisarinna Aleksandra Fjodorovnan teki Suomeen ensimmäisen vierailun.
Neuvostoliitto päätettiin virallisesti 26.12.1991 Korkeimman neuvoston päätöksellä. Sitä ennen presidentti Gorbatsov 25.12.-91 erosi tehtävästään jättäen muistopuheessaan maansa historiaan.
Mistä näitä urpoja sikiää?
"siellä jo olevan Venäjän keisarinnan kunniaksi pystytetyn patsaan viereen".
Kyseessä ei ole patsas vaan obeliski.
Itse asiassa se on 'muistomerkki'.
Helsingin taidemuseo kirjoittaa siitä seuraavasti:
"Muistomerkin ----> keskeinen osa <----- on punagraniittinen obeliski. Sen huipulla on pronssinen maapallo, jonka päällä on Venäjän keisarisuvun symbolina kaksipäinen kotka. Kotkan rinnassa on Suomen leijonavaakuna. Egyptistä peräisin olevaa obeliskia käytettiin Euroopassa jo antiikin aikana -----> muistomerkkien perusmuotona <------ mm. juhlavissa, historiallisia tapahtumia kuvaavissa veistoksissa sekä hautamuistomerkeissä. Keisarinnankivi jatkaa 1800-luvun alussa empiren aikana suosittua antikisoivaa perinnettä."
Kemi, Varkaus. He ihannoivat sosialismia. Kotkassa on jo Leninin patsas.Sinne vaan patsaita pystyyn.
” Sinne vaan patsaita pystyyn.”
MIKSI? Onko sinulla ylimääräistä rahaa?
Gorbatsoville valtava patsas joka maan kolkkaan, olihan kyseessä valtiopäämies joka vihdoin tajusi ettei kommunismi voi voittaa länttä. Tajusi potkaista pari pilaria nurin ja koko mätä rotisko luhistui heti kasaan.