HilIo-aho vaihteeksi omilla lomilla

Ei tunnu persujen "mestarria" kiinnostavan työn tekeminen sen enempää kuin hänen sossun euroilla eläviä Iampaitakaan. Jätkä lähti viikoksi omille lomille "hiihtelemään".

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006415439.html

– Olen hiihtolomamatkalla, HiIla-aho kertoi.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lehtolapsen kanssa.

Äänestä
  • Onkohan sukua dʒeɪdʒeɪ:lle?

    Äänestä

Joku toinen persu "Maria ToIppanen" komppaa ja kuittailee Hallikselle.

– Muut tekevät ”lomien” aikana puolueensa kanssa työtä, suunnittelevat puolue- ja periaateohjelmia, tapaavat sidosryhmiään, käyvät neuvotteluita itselleen tärkeistä asioista ja ovat kansalaisten käytettävissä.

Äänestä

Vastahan se eduskunta palaili joululomilta. Mikä loma se nyt on? Eikö työ maita?

Äänestä
  • Suuri osa perheellisistä, työssä käyvistä ihmisistä yrittää viettää lomansa samaan aikaan lastensa kanssa, miksi poliitikot ei saisi, ihmisiä hekin ovat. Perhe on tärkeä heillekin ja pitää ajatella lapsia, he tarvitsevat aikaa vanhempiensa kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suuri osa perheellisistä, työssä käyvistä ihmisistä yrittää viettää lomansa samaan aikaan lastensa kanssa, miksi poliitikot ei saisi, ihmisiä hekin ovat. Perhe on tärkeä heillekin ja pitää ajatella lapsia, he tarvitsevat aikaa vanhempiensa kanssa.

    Jos kakarat estävät luottamustoimen hoitamisen sovitulla tavalla on luottamustehtävästä luovuttava.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suuri osa perheellisistä, työssä käyvistä ihmisistä yrittää viettää lomansa samaan aikaan lastensa kanssa, miksi poliitikot ei saisi, ihmisiä hekin ovat. Perhe on tärkeä heillekin ja pitää ajatella lapsia, he tarvitsevat aikaa vanhempiensa kanssa.

    Toisaalta sekä lapsilla että Jussilla oli samanaikaisesti myös joululoma. Olisi voinut ajatella, että olisivat lähteneet reissuun silloin.

    Äänestä

Mestari on mestari lomailemaankin.

Mestarille ei 2 kuukauden joululoma riitä. Johan tässä on joululoman jälkeen ahkeroitu 3 viikkoa, joten pieni breikki on paikallaan. Sitten pitäisi jaksaa yli kuukausi ennen parin viikon pääsiäislomaa, jonka voimin pitäisi jaksaa taas juhannukseen. Sen jälkeen onkin kahden ja puolen kuukauden kesäloma.

Tsemppiä Halla-aholle raskaassa työssä!

Äänestä

Mikäs pn mestarillavlomaollessa Suomen valtio maksa ja eu maksaa. Rahaa tulee joka tuutista. Työtä tarvi muuta kuin hulluja usuttaa hulluntekoihin.

Äänestä

Kritisoida aina voi, mutta jos kritiikki ei perustu faktoihin, sen merkitys on aika olematon. Viittaat viestissäsi 'sossun euroilla eläviin lampaisiin' puhuessasi Perussuomalaisista.

Tosiasiassa vertaillessa Keskustaa, Perussuomalaisia, Kokoomusta, SDP:tä, Vihreitä ja Vasemmistoa, Perussuomalaiset sijoittuvat työssäkäyntiprosentin osalta kolmanneksi. Selkeästi eniten työssäkäyviä sekä jäsenistä että kannattajista löytyy Vihreiltä, ja kakkoseksi sijoittuu Kokoomus - ei kovin suurella erolla Perussuomalaisiin.

Toki sitten niin, että kun tilanne voi olla muukin kuin työssä tai työtön, niin työttömien osuus Perussuomalaista on muiden puolueen jäseniä ja kannattajia suurempi.

Perussuomalaisten jäsenet ja kannattajat ovat myös suurelta osin pienituloisia, ja nykysysteemillä se aika usein tarkoittaa, että palkan päälle tarvitsee lisäksi sosiaaliturvaa. Se ei kuitenkaan ole työtä tekevän vika.

https://kaks.fi/wp-content/uploads/2017/03/tutkimusjulkaisu_103.pdf

Äänestä

Eduskunnan lomat jatkuu syyskuun alkuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei tunnu persujen "mestarria" kiinnostavan työn tekeminen sen enempää kuin hänen sossun euroilla eläviä Iampaitakaan. Jätkä lähti viikoksi omille lomille "hiihtelemään".

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006415439.html

– Olen hiihtolomamatkalla, HiIla-aho kertoi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu