Koronavirus on ihmisten kehittämä virus (bioase) ja jopa on patentoitu Usassa.
Koronavirukset ovat suuri joukko viruksia, joista jotkut aiheuttavat ihmisille sairauksia, ja toiset, jotka leviävät nisäkkäiden ja lintujen keskuudessa. Harvoin eläinkoronavirukset voivat levitä ihmisille ja leviätä sitten ihmisten välillä. Zoonoottiset koronavirukset ovat syntyneet viime vuosina aiheuttamaan ihmisten puhkeamisia, kuten COVID-19, vaikea akuutti hengitysoireyhtymä (SARS) ja Lähi-idän hengitysoireyhtymä (MERS).
Ihmisten sairaus ilmenee pääasiassa hengitystieinfektiona tai joskus maha-suolikanavan tartunnana. Sairauden kliininen kirjo vaihtelee oireista tai lievistä hengitysoireista vakaviin, nopeasti eteneviin keuhkokuumeisiin, akuuttiin hengitysvaikeusoireyhtymään, septiseen sokkiin tai monen elimen vajaatoimintaan, joka johtaa kuolemaan.
Koronavirukset ovat suuri joukko viruksia, joista jotkut aiheuttavat ihmisille sairauksia, ja toiset, jotka leviävät nisäkkäiden ja lintujen keskuudessa. Harvoin eläinkoronavirukset voivat levitä ihmisille ja leviätä sitten ihmisten välillä. Zoonoottiset koronavirukset ovat syntyneet viime vuosina aiheuttamaan ihmisten puhkeamisia, kuten COVID-19, vaikea akuutti hengitysoireyhtymä (SARS) ja Lähi-idän hengitysoireyhtymä (MERS).
Ihmisten sairaus ilmenee pääasiassa hengitystieinfektiona tai joskus maha-suolikanavan tartunnana. Sairauden kliininen kirjo vaihtelee oireista tai lievistä hengitysoireista vakaviin, nopeasti eteneviin keuhkokuumeisiin, akuuttiin hengitysvaikeusoireyhtymään, septiseen sokkiin tai monen elimen vajaatoimintaan, joka johtaa kuolemaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Amerikkalaisten kehittämä bioase kuten borrelioosi ja puutiaisaivokuumekin. Suomessa on monia vähä-älysiä USA:n palvojia, joiden elmämästä USA:n bioaseet ovat tehneet helvetin.
Millainen+tämä+maha+suoli+kanavan+tauti+on+ja+todetaanko+sekin+verestä?.niinkuin+korona+virus+yleensäkin+kai+todetaan+verestä??Mihin+perustat+sen+väitteen+että+ei+tarttuisi+korona+eläimistä??.Eikös+tuo+sars+ole+todettu+eniten+olevan+linnuissa?ja+mers+eniten+kameleissa??.Miksi+usa+olisi+kehittänyt+noin+vaarallisen+bakteerin+kuin+korona?.Eikös+se+olisi+ollut+kaiken+järjen+vastaista+koska+ennenkuin+noin+vaarallinen+virus+kannattaisi+kehitellä+niin+sille+pitäisi+olla+myös+vasta+rokote+jotteivät+ns+omat+kuolisi+..??.Aika+oudot+väitteet+siis?outoa+tietenkin+että+ei+ole+löytynyt+eläin+kantajaa+mistä+korona+olisi+lähtenyt+liikkeelle+mutta+jospa+ne+on+vaan+syöty+tai+haudattu+jo+ne+eläimet+joista+lähti+liikkeelle???.Omituinen+kyllä+tilanne+alun+alkaen+ja+yhtä+omituinen+tilanne+kun+kaikki+tuntuu+olevan+Oukei+kun+kuolleisuus+prosentti+on+vaan+joku+noin+5%??.Mutta+kuka+tuonkin+luvun+on+oikeasti+pystynyt+laskemaan+kun+Kiinassa+kaikkia+sairastuneita+ja+kuolleita+ei+varmasti+ole+pystytty+laskemaan+noihin+ilmoitettuihin+lukuihin..Ja+miten+mitään+lukuja+pystyy+edes+sanomaan+ylipäätään??kaikki+eivät+kun+marssi+varmaan+edes+sairaalaan+vaan+siellä+omassa+kotona+tervehtyvät+tai+kuolevat+että+mistä+ne+luvut+oikein+silloin+tulevat??kun+sairastuneita+ei+ole+missään+luvuissa+mukana??
Kyllähän se on selvä, ettei kiina sulje maata karanteeniin reilun 2000 kuolemantapauksen takia kun maassa asukkaita 1,4 miljardia. Matkustavat yhä vapaasti Etiopiassa, voi vaan arvata mikä tilanne siellä...
Veikkaan pohjois korea kaiken takana
Asiaan on eri näkökulma. Viruksen lähtökohtia on tutkittu ja toden näköisesti sai alkunsa kiinalaisen vosun nauttimasta lepakkokeitosta. Eli siitä sitten etteikö elukat muka levittäisi tätä tappavaa tautia
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/karkasiko-uusi-bioase-koronavirus-kiinalta-vai-trumpilta/8a299269-3f37-47ab-9bef-987d3d18c915
Jospa Kiinassa pantaisiin asiat siihen malliin ettei kenenkään tarvitsisi syödä lepakoita ja käärmeitä tosin siihen auttaisi että pikkukiinalaisia olisi julmetun paljon vähemmän tulevaisuudessa jos sitä yleensä on.
Koronaviruksia ei ole kukaan kehitellyt, niitä on ollut jo ennen ihmiskuntaa. Kauhea meteli yhdestä flunssasta, joka katoaa huhti-toukokuun vaihteessa niinkuin kaikki flunssat. Tyypillinen flunssa eli ei leviä maissa joissa yli 15 asteen lämpötila.
Mutta mutta, eiväthän influenssat mihinkään ole kadonneet, päinvastoin. Rokotteista huolimatta tai oikeammin juuri niiden johdosta oireettomia taudinkantajia on enemmän kuin koskaan.
Tiedätkö, että influenssaa flunssasta ei lääkäri voi erottaa. Potilas on ensin testattava. Kalliiksi tulee, mikäli oikeasti halutaan tietää. Mielikuvillahan meilläkin on ratsastettu jo pitkä tovi. Ja oikeasti, keitä totuus lopultakin kiinnostaa, ikävää kun tuppaa olemaan.
No entäs miten Iranissa? Siellä on paljon lämpimämpää kuin 15 astetta ja tilanne on jo paha.
Rokotteiden myötä pääasialliset virusreitit kulkevat. Kukaan ei tiedä, mitä kaikkea ihmiskudoksiin rokotteissa lopultakin siirtyy. Eläinkudoksissa mikrobeja on jo useita vuosikymmeniä viljelty, ja tottakai tällaisesta ovat omat laajamittaiset seurauksensa.
Rokotteiden kautta tietyt mikrobikannat pääsevät myös arvaamattomasti voimistumaan, eikä tälle voida mitään niin kauan kuin sairauksien muunteluun rokotteilla kritiikittömästi halutaan uskoa. Harhakäsitys siitä, että sairaudet voitaisiin immunologista järjestelmää karkeasti manipuloimalla poistaa, ja että mitään ei muka tulisi tilalle, on materialismin huippu. Tämänkaltaisen idealismin maksu on jo nyt kova ja koko ajan kovenee.
Saattaapi olla, että tulevina vuosina myös rokotebisneksistä toisinajattelu sallitaan, ja että lääketeollisuuden massatuotannolle ryhdytään asettamaan rajujakin rajoitteita. Näin henkiinjäämisen ei-materialistiset aakkoset tulevat jälleen tutuiksi, ja ihmisten yksilölliset erotkin huomatuiksi.
Puhut täyttä potaskaa. Kerropa miksi isorokko on saatu hävitettyä?
Aloittaja on jättänyt lääkkeensä syömättä. Lepakoista nämä sars ja ebola ym korona ovat peräisin. Kiinalaiset ovat saaneet liikaa valtaa. Matkustelevat ympäri maailmaa ja tapattavat sarvikuonot ym. harvinaiset eläimet keksimänänsä kiinalaisen valelääketieteen raaka-aineiksi. Elefantitkin ovat kiinalaisten listalla.
Tiedotusvälineistä on sen häiriintyneen teinin vouhotus vähentynyt.
Ovatkohan lepakkonaiset immuneeja tälle uudelle taudille? Nyt muslimit lähtevät vaeltamaan, kyllä Mekassa usko horjuu, kun vieressä kaabaa kiertävä alkaa yskiä.
Koska loppuu psykoosilääkkeet?
Harhaisiksi kaikki varaitijat tilkitaan viralliselta tasolta.
Miksei puolen yön provoilija laittanut aloitukseensa linkkiä väittensä tueksi?
Elukat levittävät kaikki maailman taudit suomes pääosin rotta hiiri myyrä rusakko lepakko, nyt myrkkyä kehiin!
Iran palauttaa sen viruksen takaisin minkä Usa heille toi. Sadoittain tartuttajia kiertää Usan yleisötapahtumissa, metroissa, junissa, takseissa, ravintoloissa, takseissa, kahviloissa jne. Tervemenoa vanhukset ja talous!
Ei leviäkään eläimistä, mutta ihmisen kehittämät rakit levittää ja siksi ne pitää hävittää. Täytyy toki hävittää muutenkin koska rakit lihansyöjinä ja ulos paskovina ja kuseksivina ovat pahimpia ilmastotuholaisia. Levittävät myös paljon muita tauteja ja raatelevat jatkuvasti ihmisiä ja eläimiä.