Mitä konkreettista tarkallee ottaen ovat

Nämä reilut ilmastoteot on ja miten ne todistettu vaikuttavan?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ne vaikuttavat sillä tavalla että veronmaksajien rahat menee kissan perseeseen.

Äänestä
  • Tähän en edes tarvitse todisteita, oli niin hyvin ja ytimekkäästi sanottu.

    Äänestä

Ilmastoteot vaikuttavat päättäjien omatuntoon varsinkin kun ne maksattaa tavallisialla veronmaksajilla. Se aika kuitenkin oli ja meni jolloin teoilla olisi ollut jotain merkitystä ilmastonmuutoksen kannalta. Me paistutaan tänne ja aurinko korventaa niin että vain hyvin vähän ihmisiä jää jäljelle. Se on ennustettu jo aikoja sitten eikä se muuksi muutu.

Äänestä
  • Jep. Nyt ollaan isompien kysymysten äärellä, ihan siinä kynnyksellä eikä aikaa ole paljon.

    Äänestä

Ihminen voi kaikin mokomin näperrellä mutta kohta tämä lähtee menemään semmoista haipakkaa että ...no johan jokainen arvaa itsekin joka maailman menoa hiukankin seuraa...koronakin yhtenä ja kuolleita tulee PALJON....mutta ilmastonmuutosta väen väheneminen ei millään tavalla jarruta.Nälkä ja taudit...meri nousee, aallot pauhaa...sähköt pois .

Äänestä
  • Länsimaiselle ihmiselle joka on tottunut hallitsemaan ja suunnittelemaan ja säätelemään voi olla aikamoinen shokki että tulevien asioiden edessä on aivan yhtä heikoilla kuin joku alkuasukas heinämajassa. Rakastakaa läheisiänne, osoittakaa se heille ja olkaa ystävällisiä myös muille, heillekin jotka eivät ole kanssanne samaa mieltä asioista. Aikaa ei ole paljon. Olemme kaikki samassa veneessä joka uppoaa kohta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Länsimaiselle ihmiselle joka on tottunut hallitsemaan ja suunnittelemaan ja säätelemään voi olla aikamoinen shokki että tulevien asioiden edessä on aivan yhtä heikoilla kuin joku alkuasukas heinämajassa. Rakastakaa läheisiänne, osoittakaa se heille ja olkaa ystävällisiä myös muille, heillekin jotka eivät ole kanssanne samaa mieltä asioista. Aikaa ei ole paljon. Olemme kaikki samassa veneessä joka uppoaa kohta.

    Juu, eihän sitä ilamstohuolestumista ole podettu.. kun jo 1800 luvulta.
    Sen aikaisissa lehdissä on painettuna miten kerrankin ruista pistettiin peltoon tammikuussa kun ei ollur routaa, ei lunta mutta lämmintä senkin edestä, samaa rataa on mennyt maapallon ilmasto, nyt pitäsi kusta paniikissa b´verta kuten sinä, tässä ei mikään ole tuhoutumassa muuta kun suomi teidän ilmastohullujen hourailujen takia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, eihän sitä ilamstohuolestumista ole podettu.. kun jo 1800 luvulta.
    Sen aikaisissa lehdissä on painettuna miten kerrankin ruista pistettiin peltoon tammikuussa kun ei ollur routaa, ei lunta mutta lämmintä senkin edestä, samaa rataa on mennyt maapallon ilmasto, nyt pitäsi kusta paniikissa b´verta kuten sinä, tässä ei mikään ole tuhoutumassa muuta kun suomi teidän ilmastohullujen hourailujen takia.

    Surkuhupaisa esimerkki siitä miten me täällä Suomessa vaikutamme asioihin ja mikä merkitys teoillamme on työkaverini vakavissaan pohti mihin jätteeseen teepussin pieni metallihaka kuuluu lajitella ja oli huolissaan että oliko mennyt väärään säiliöön. Ja samaan aikaan maailmasta löytyy esim.tällainen joki virtaamassa mereen : http://www.austroindonesianartsprogram.org/blog/most-polluted-river-world-citarum-river-indonesia

    Äänestä

Nyt odotellaan paikalle pilkkaajaa. Sellainen ilmestyy sivulle aivan kohta.

Äänestä

Veronmaksajien rahoilla luodaan uutta bisnestä, mistä hyötyy vain rahaeliitti poliittisten hyväveliturhakkeiden ohessa. On tragikoomista, että öljy loppuu jo ennen kuin siitä on tarkoitus luopua ilmastoon vedoten. Viimeisiä pisaroita jo viedään ja mitään ei ole tilalle. Pian ei ole öljyä, sähköä ja ruokaakaan, mutta hällä väliä, kun ei ole kuluttajiakaan.

Äänestä
  • Juuri noin. Tämä nykyinen ilmastohössötys on tavallaan omantunnon rauhoittamista päättäjien taholta ja paniikin hillitsemistä kun annetaan ymmärtää että ihmiskunta voi teoilla muka muuttaa kohtaloaan. Sehän on alkanut jo, mikään ei enää pysäytä.

    Äänestä

Nuori järsii soijaa että maailma pelastuisi...niin surullista että maailma ei pelastu enää vaikka tuo nuori lopettaisi syömisen kokonaan.

Äänestä

Ilmastoteot eivät vaikuta mitenkään. Enää.

Äänestä

”Hän saalistaa köyhien ihmisten pikkutyttöjä” – The New York Times julkaisi laajan selvityksen raiskaussyytösten kohteeksi joutuneesta Peter Nygårdista"

toi oli RKP mutta ja sellaisia ei ole vaikea etsiä : miten olisi "puolueet" ala marin miehineen ja lipposet ja keskusta yms ja ns. "lehdistö" viimeksi HS markkinoinnin vastaava vai onko kentie siellä kunnostauduttu taas ; ei hyvänen aika sentään mitä paskaa ja nuita vaan äänestätte

Äänestä

Tottakai on hyvä asia vähentää päästöjä mutta ilmastonmuutosta ihminen ei pysty pysäyttämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nämä reilut ilmastoteot on ja miten ne todistettu vaikuttavan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu