Rinne otti keskustan mukaan vaikka kansa ei näin halunnut.
Sdp petti suomalaiset
Anonyymi
12<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomen eduskuntavaalien suurin puolue ja vaalivoittaja voi valita hallitusneuvotteluihin ja hallitukseen minkä puolueen tahansa.
Mielestäni keskustalta oli hyvin isänmaallinen teko lähteä mukaan hallitukseen. Osa keskustan kannattajista oli varmaan kauhuissaan Sipilän oikeistohallitukseen ja sen tekoihin. Haluavat nyt korjata asioita. Kyllä se keskustan kannatus vielä nousee. Kulmuni on hyvä puheenjohtaja.
Olen samaa mieltä. Edellinen hallitus jakoi suomalaisia entistä enemmän kahtia.
Nykyinen punavihreä hallitus korjaa repeämää, vaikka resurssit ovat rajalliset ja työ ei onnistu kädenkäänteessä.
Äänet joita puolue ei saa tarkoittaa tarkoittaa joka puolueen kohdalla kannanottoa ettei puoluetta haluta hallitukseen. Ei koske pelkästään keskustaa.
Kepu petti lähtemällä vasemmistohallituksen tukipylvääksi. Siitä alkoi sininen tie.
Aseellinen vallankumous ei ole enää tarpeen. Rinne kaappasi vallan vappusatasia huiskuttamalla. Sellaisia me äänestäjät olemme.
Kannatan täysillä tätä nykyhallitusta. Hyvä, että keskusta lähti mukaan.
Toivottavasti myös ymmärrät kuinka kalliiksi se sinulle tulee.
Ei hän ole maksaja. Vinkuu vaan kun tuet menee pois, kun raha ei riitä. Myös veroja ei haluaisi maksaa ollenkaan.
Nää on näitä jotka eivät osaa laskea.
Ei ole maksanut mitään.
Päinvastoin tuntuu hyvältä ettei hallitus tällä kertaa aja vain rikkaiden etuja.
Maahanmuuttokin saadaan vähitellen hallintaan.
Samoin Rinne sai kenkää ja silti heiluu puhemiehenä ja puolueen touhuissa.
Suomalaisten pettämistä koko SDP.
Kommari pettää aina!
Nykyään persu on historian uumenista kaivettu kommari. Sekin oli ns. änkyräpuolue ja halusi yhteiskuntajärjestyksen muutosta.
Siis nykyaikaan kuuluva sanonta kuuluu:
PERSU pettää aina!