Nykyajan Jeesuksen aate?

Jos Jeesus tulisi tähän meidän aikaamme, mikä olisi niin radikaalisti uusi oppi, että vallanpitäjät hänet tapattaisivat, kokisivat uhaksi? Mitä asiaa mahtaisi Jeesus ajaa? Minusta on selvää, että jokin nykyisille "uskoville" yhtä hyvin kuin valtaapitäville vaikea asia olisi kyseessä.

Tuumin vain: mitkä ovat nykymaailmassa niitä asioita, joita fariseukset kammoavat ja hallitsijat uhmaavat? Ketkä olisivat ne aikamme heikot, joiden puolelle meneminen ei kelpaisi "hyville uskovillekaan"?
26749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

mä luulisin et se puuttus kovälla kädellä noihin vapaitten suuntien hömpötyksiin!

Äänestä
  • kovalla kädellä tarttujia on aina ollut ja tulee olemaan, niin kauan kun elämme täällä. Onko se hyödyttänyt jotakin; se kova käsittely? Eikö se koske juuri niitä, joita sen ei pitäisi koskea, ja ne, joita sen kovakätisyyden PITÄISI koskea, osaavat livahtaa kuin koirat veräjästä? Jeesus on sama. Hän ei syrjittyjä syrsi, vaan kohtaa kaikki katseet väistämättä silloinkaan vaikka muut väistävät. Hän on se katse, mitä jokainen etsii/tarvitsee asettuakseen oikeaan kohtaan itsessään ja elämässään.

    Äänestä

2000 vuotta sitten. Jeesus saarnasi synnin synniksi ja vanhurskauden vanhurskaudeksi. Tämä oli liikaa synnin ja uskonnollisuuden kahlehtimille ihmisille.

Jotkut taas kuvittelevat, että jos Jeesus nyt tulisi taas maan päälle, hän olisi joku pilveä polttava ketku joka silittelisi syntiä myötäkarvaan. Näin ei kuitenkaan olisi.

Jeesus tulee pian ja hän tulee kuninkaana jonka edessä jokaisen polven on notkahdettava!

Äänestä

Jeesus kyllä tulee...Mutta, vaikka sitä haluaisitkin, Hän ei tule kumoamaan Sanaansa...Vaan täyttämään sen...viimeistäkin piirtoa myöten...

Äänestä
  • tulisi kuten tapahtui 2000v sitten....

    menisi sinne missä häntä tarvitaan...sairaitten luo...syntisten luo...julistaisi kaikki ihmisrakennelmat turhiksi sekä opettaisi ihmisten sisimmän olevan paikka missä Jumalan temppeli ja huone on..

    elämistä lähimmäisten hyväksi...ei sen takia että saisi mainetta ja kunniaa vaan koska Jumala ihmisten kautta tahtoo auttaa niitä jotka huokaa Jumalan puoleen.(tietäen syntisyytensä)

    hänen ehdottomuutensa maallisten (hienojen asioiden edessä)niistä ei ole mitään apua mihinkään ...yhtä syntinen on jokainen oli miten hieno ja hurskas hyvänsä....ainoastaan Jumala YKSIN on hyvä..

    kyllä minä luulen että Jeesus saisi vihamiehiä hyvin paljon...etenkin kirkkojen ja lahkojen suunnalta..sekä mammonan ja kunnian kipeistä..

    syntisistä..halveksituista..sairaista yms hän saisi kannattajia

    Äänestä

Jeesuksella olisi vaikea tehtävä tulla maailmaan taruhohtoisena, muuten kuin ihmetekojen avulla.
Yhtä vaatimattomana kuin raamattu kertoo, hän saisi odottaa omaa vuoroaan parijonossa muiden jeesuksien kanssa. Toki hän tietäisi jonossa paikkansa, jos uskoisi isänsä luomaan maailmaan
joka muokkaantuu kohti todellisuutta.
Jeesus julistaisi päivän sanomaa. Ei 2000 vuotta vanhaa sanomaa joka kertoo ajan ihmisistä ja hengestä, vaan tämän päivän haasteista, vaikeuksista uhista ja ennenkaikkea rakkauden merkityksestä. Jeesus korostaisi, ettemme elä yksin maailmankaikkeudessa, sekä yksilön omaa korkea arvoisuutta; hengessä elämistä.

Äänestä
  • (mihin lie eilinen viestini joutui, kun ei saapunut paikalleen?)

    Jeesusko ei korostanut rakkautta ja yksilön arvoa?
    vai mitä tarkoitat, kun puhut yksilön omasta korkea-arvoisuudesta?

    muuten..ei Jeesus mihinkään ole mennyt, hänen sanomansa on edelleen kuin äsken julistettu ja täsmää jokaisen sukupolven haasteisiin.

    Äänestä

Kun Jeesus tuli aikanaan maailmaan,ei ollut myöskään Jeesuksen oppia olemassa,Jeesus toi uuden ,täysin uuden opin,lain sijaan armon,ja sen verien ristin kautta, ne kaikki ovat nyt,siispä jos jeesus tulisi nyt,on täysin mahdoton kysymykysenäkin,täysin vailla logiikkaa,ja mitään järjellistä selitystä,siispä täysin ajattelematon ja tyhmä kysymys.

Ja niinkuin Janos jo sanoi, Jesus kyllä tulee,ei niinkuin "kadunnainen" sen toivoisi tulevan, vaan ensin omilleen Ylkänä ja Vapahtajana, sitten Israelille ja koko maailmalle,silloin koko maailma saa näjdä Jeesuksen ,ei enää kärsivänä, alistettuna ja pilkattuna sijaiskärsijänä, ei, vaan Kunikaana ja Voittajana, ja kaikkien silmät saavat hänet nähdä,nidenkin,jotaka Hänet lävistivät,eikä Hän silloin tule enää armahtajana,vaan Sotapäällikkönä,ja tuhoaa vastustajansa suunsa Sanalla. Silloin ihmiset haluavat kuolla ja paeta Karitsan ja Jumalan vihalta,toivovat jopa,että vuoret kaatuisivat heidän päälleen, mutta eivät voi päästä pakoon Jumalaa ja Jeesusta Kristusta.
Että KYLLÄ HÄN TULEE VIELÄ KAKSIKIN KERTAA!

Äänestä
  • Olikos omassa vastauksessasi muka sitten logiikkaa...

    En minä väittänyt, että Jeesus tuli aikanaan valmiin opin kanssa, ei tule nytkään - siksi te valmiina olevat fariseukset luultavimmin olettekin kaikkein heikoimmilla - kuten fariseusket Jeesuksen aikana. Jeesus tulee ja tuo armon - mutta MITÄ mahtaa tuo armo tässä ajassa tarkoittaa? Minusta on perin selvää, ettet tajunnut kysymyksenasetteluanikaan.

    Ole sinä vain omalla tolallasi ja ajattele olevasi oikeassa. Ei se minulta pois ole. Sääliksi minua tuo luulo vain käy.

    Milloin vastaat muuten huutosi ja perustelet mm. minuun kohdentamasi panettelut, joiden perusteeksi sinulla kuulemma on "tietoa"? Onko sinussa miestä siihenKÄÄN?

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Olikos omassa vastauksessasi muka sitten logiikkaa...

    En minä väittänyt, että Jeesus tuli aikanaan valmiin opin kanssa, ei tule nytkään - siksi te valmiina olevat fariseukset luultavimmin olettekin kaikkein heikoimmilla - kuten fariseusket Jeesuksen aikana. Jeesus tulee ja tuo armon - mutta MITÄ mahtaa tuo armo tässä ajassa tarkoittaa? Minusta on perin selvää, ettet tajunnut kysymyksenasetteluanikaan.

    Ole sinä vain omalla tolallasi ja ajattele olevasi oikeassa. Ei se minulta pois ole. Sääliksi minua tuo luulo vain käy.

    Milloin vastaat muuten huutosi ja perustelet mm. minuun kohdentamasi panettelut, joiden perusteeksi sinulla kuulemma on "tietoa"? Onko sinussa miestä siihenKÄÄN?

    tullessaan tänne maailmaan ,siihen oppiin sisältyi myös sinun lunastaminen syyllisyydestä Jumalan edessä, ja sen Hän myös teki Golgatan keskimmäisellä ristillä. Usko se kohdallesi,niin saat syntisi anteeksi ja pääset vapauteen!

    Kysymyksesi oli mahdoton, ja siksi ilman logiikkaa. Koska Jeesus ei voisi koskaan enää tulla saman opin kanssa tänne alas,toista uhria ei synnin tähden enää milloinkaan tarvita. Siksi on mahdotonta millään verukkeella olettaa Jeesuksen tulevan uudelleen kärsimään tänne.

    ""Milloin vastaat muuten huutosi ja perustelet mm. minuun kohdentamasi panettelut, joiden perusteeksi sinulla kuulemma on "tietoa"? Onko sinussa miestä siihenKÄÄN? ""

    Mitähän tuokin nyt tarkoittanee? Mitähän olen HUUDELLUT? Kummallisia aiheita heittelet tänne,ja mitähän ne panettelut nyt sitten ovat? Voisitko vähän tarkentaa?

    Tekisit vaan todellisen parannuksen ,eli mielenmuutoksen, ja uskoisit Jeesukseen,saisit hyvän omantunnon ja vapauden syyllisyydestäsi,jota varmaan tunnet pakostakin täällä uskovaisten kanssa keskustellessasi,harrastathan jotain jota Jumala sanoo kauhistukseksi.
    Saat sinä sitä harrastaa,en minä eikä kukaan sitä sinulta kiellä,mutta älä tyrkytä sitä,ikäänkuin Jumala Sanassaan sen hyvksyisi,lähimmäisenrakkauden varjolla!

    Jos tämä on sitä sinun mainitsemaa sinuun kohdistuvaa panettelua,niin sen kyllä vastaan ,sillä mitään muuta en kyllä keksi,että olisin panetellut sinua,enhän edes tunne sinua ja elintapojasi muilta osin?
    Eikä tämäkään ole mitään panettelua,tämähän on avoin palsta? Mielipiteet ei ole panettelua!

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Olikos omassa vastauksessasi muka sitten logiikkaa...

    En minä väittänyt, että Jeesus tuli aikanaan valmiin opin kanssa, ei tule nytkään - siksi te valmiina olevat fariseukset luultavimmin olettekin kaikkein heikoimmilla - kuten fariseusket Jeesuksen aikana. Jeesus tulee ja tuo armon - mutta MITÄ mahtaa tuo armo tässä ajassa tarkoittaa? Minusta on perin selvää, ettet tajunnut kysymyksenasetteluanikaan.

    Ole sinä vain omalla tolallasi ja ajattele olevasi oikeassa. Ei se minulta pois ole. Sääliksi minua tuo luulo vain käy.

    Milloin vastaat muuten huutosi ja perustelet mm. minuun kohdentamasi panettelut, joiden perusteeksi sinulla kuulemma on "tietoa"? Onko sinussa miestä siihenKÄÄN?

    kanssa takaisin vielä peräti kaksi kertaa,niinkuin jo ensimmäisessä kommentissa kirjoitin.
    Hänellä on valmis "OPPI", kun ensimmäisessä tulemuksessaan noutaa omansa,verellään pesty seurakunta temmataan ylös pilviin Häntä vastaan,ihan valmiin ,Sanassa ilmoitetun opin mukaisesti,silloin Krstuksessa kuolleet nousevat ensin kirkastetuissa ruumissaan,ja sitten meidät,jotka ehkä olemme elossa Hänen tullessaan,temmataan yhdessä heidän kanssaan Jeesusta vastaan.
    Tämän jälkeen on häät taivaassa ja ne kestävät noin kolme ja luolivuotta,sen jälkeenJeesus tulee vielä kerran,silloin Hän tulee omiensa kanssa,seurakuntansa kanssa,ensin Hän tulee Israelille,Israel saa syntisnä anteeksi,nekin,jotka Hänet lävistivät,Israel pelastuu koko kansana, Jeesus pyhiensä kanssa perustaa TUHATVUOTISEN valtakunnan,sen jälkeen tulee viimeinen tuomio,Saatana sidotaan ja heitetään tukijärveen iankikkiseksi ajaksi,ei sitten enää kansoja villitse. Maa ja kaikki mitä siinä on palavat.
    ,viimeisenä Hän ,Jeesus on seisova multien päällä. Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan,jonka päälle lasketaaan taivaasta uusi JERUSALEM,joka on täällä maanpäällä Jeesukseen uskoneitten,eli seurakunnan asuin kaupunki iankaikkisesti. Silloin kaikki on täydellisesti kohdallaan,ja ikuinen rauha ja onnellisuus ovat loppumattomat.

    Äänestä

  • Ritari009 kirjoitti:

    tullessaan tänne maailmaan ,siihen oppiin sisältyi myös sinun lunastaminen syyllisyydestä Jumalan edessä, ja sen Hän myös teki Golgatan keskimmäisellä ristillä. Usko se kohdallesi,niin saat syntisi anteeksi ja pääset vapauteen!

    Kysymyksesi oli mahdoton, ja siksi ilman logiikkaa. Koska Jeesus ei voisi koskaan enää tulla saman opin kanssa tänne alas,toista uhria ei synnin tähden enää milloinkaan tarvita. Siksi on mahdotonta millään verukkeella olettaa Jeesuksen tulevan uudelleen kärsimään tänne.

    ""Milloin vastaat muuten huutosi ja perustelet mm. minuun kohdentamasi panettelut, joiden perusteeksi sinulla kuulemma on "tietoa"? Onko sinussa miestä siihenKÄÄN? ""

    Mitähän tuokin nyt tarkoittanee? Mitähän olen HUUDELLUT? Kummallisia aiheita heittelet tänne,ja mitähän ne panettelut nyt sitten ovat? Voisitko vähän tarkentaa?

    Tekisit vaan todellisen parannuksen ,eli mielenmuutoksen, ja uskoisit Jeesukseen,saisit hyvän omantunnon ja vapauden syyllisyydestäsi,jota varmaan tunnet pakostakin täällä uskovaisten kanssa keskustellessasi,harrastathan jotain jota Jumala sanoo kauhistukseksi.
    Saat sinä sitä harrastaa,en minä eikä kukaan sitä sinulta kiellä,mutta älä tyrkytä sitä,ikäänkuin Jumala Sanassaan sen hyvksyisi,lähimmäisenrakkauden varjolla!

    Jos tämä on sitä sinun mainitsemaa sinuun kohdistuvaa panettelua,niin sen kyllä vastaan ,sillä mitään muuta en kyllä keksi,että olisin panetellut sinua,enhän edes tunne sinua ja elintapojasi muilta osin?
    Eikä tämäkään ole mitään panettelua,tämähän on avoin palsta? Mielipiteet ei ole panettelua!

    Äskeisessä viestissä ALOITIT siitä, että Jeesuksella EI ollut valmista oppia. Nyt aloitta siitä, että Jeesuksella OLI valmis oppi. Oletkos hiukan ristiriitainen? Kummalla kannalla oikein olet? Pääasianasi näkyy olevan olla eri mieltä minun kanssani.

    Huutoosi vastaamisella tarkoitan niitä syytöksiä, joita esitit seriffiaikasi lopulla ja jotka ajoivat sinut itsesi lopulta nurkkaan seriffinä. Syytit mm. minua vaikka mistä, vetosit "tietoon", jota et KOSKAAN kuitenkaan esittänyt. Tiedät mainiosti, mitä tarkoitan.

    Minun suhteestani Jumalaan sinun ei todellakaan tarvitse olla pisaraakaan kiinnostunut: se ei edelleenkään kuulu muille kuin minulle ja Jumalalle. Älä tyrkytä minulle taikauskoisia löpinöitäsi enää, ole niin ystävällinen. MINUA ne eivät voisi vähempää kiinnostaa.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Äskeisessä viestissä ALOITIT siitä, että Jeesuksella EI ollut valmista oppia. Nyt aloitta siitä, että Jeesuksella OLI valmis oppi. Oletkos hiukan ristiriitainen? Kummalla kannalla oikein olet? Pääasianasi näkyy olevan olla eri mieltä minun kanssani.

    Huutoosi vastaamisella tarkoitan niitä syytöksiä, joita esitit seriffiaikasi lopulla ja jotka ajoivat sinut itsesi lopulta nurkkaan seriffinä. Syytit mm. minua vaikka mistä, vetosit "tietoon", jota et KOSKAAN kuitenkaan esittänyt. Tiedät mainiosti, mitä tarkoitan.

    Minun suhteestani Jumalaan sinun ei todellakaan tarvitse olla pisaraakaan kiinnostunut: se ei edelleenkään kuulu muille kuin minulle ja Jumalalle. Älä tyrkytä minulle taikauskoisia löpinöitäsi enää, ole niin ystävällinen. MINUA ne eivät voisi vähempää kiinnostaa.

    Jeesus ei tuonut uutta oppia,päin vastoin sanoin,että Hän toi,uuden opin tullessaan,se oli Hänellä mukaanaan,ja tiesi mitä vatrten Hän tuli.

    Sen kyllä sanoin,etä sitä EI vielä ollut,Hänen tullessaan,siksi se oli uusi ,ja maailmoja mullistava evankeliumi,se oli vallankuouksellinen,koknaisuudessaan ja myöskin hekkohtaisella tasolla,se on omakohtainen vallankumous sisimmässä,valtias vaihtuu,radikaalisti,ja se on se,minkä Jeesus toi ,ja Hän tiesi sen tullessaan,mitä Hän tuo maailmaan.Hän toi pelastuksen mahdollisuuden jokaiselle,joka tahtoo!

    Mitä taas tulee noihin sheriffin aikaisiin,niin "tikulla silmään" joka menneitä kaivelee.
    Mutta asian selvittämiseksi sanon. "Poikalapsi" ja "Harry" oli yksi ja sama henkilö,siitähän se jäi nakertamaan.
    Enempää en voi sanoa,koska sheriffin vaitiolovelvollisuus koskee minua yhä!

    Enkä koskaan ole sanonut,että olisin kysellyt sinusta jotakin seurakunnista!
    Minähän kysyin sinulta,että sano se seurakunta kenestä oli kyse,niin sitten voin tiedustella sieltä,eikä tuossa vielä mitään luvatonta ollut,kun sitä kysyin. Eihän sun ollut pakko vastata,niikuin et sitten antanutkaan minkään seurakunnan nimeä,että eihän minulla ollut mahdollisuuttakaan ruveta "soittelemaan" seurakuntiin sun asioittes perään,toisekseen en olisivoinutkaan,enhän iedä sinun henkilötietoja,niin kenestä olisn kysellyt.Harrystä vaiko Poikalapsesta?Sehän taas ei olisi sanonut mitään kenellekään. Turhaa melua tyhjästä!
    Enkä tiedä ollenkaan "mainiosti" mitä sinä haet ja ajat takaa ?
    Sheriffinä vaan tiedän,että sinä ja Harry olette yksi ja sama henkilö.se on sitä varmaa tietoa!
    Ja sen nyt jokainen ajattelava tietää,että sheriffin on pakko tuon verran tietää.

    Ja sekin on luvallista,kirjoittaa eri nimimerkeillä,olen puhunut vain nimimerkki tasolla,en milloinkaan ole henkilötietojasi paljastanut,kun en edes tiedä itsekkään niitä,eikä kukaan sehriffi tiedä,nimimerkit he tietää, jos niitäkään aina,ei koskaan henkilötietoja!
    Että mitä tässä nyt on niin vaikeeta?
    Olit sitten Harry tai Poikalapsi,niin kukaan ei tiedä siitä sen enempää! Ja voit olla mitä hyvänsä nimimerkin käyttäjä!

    Äänestä

  • Ritari009 kirjoitti:

    Jeesus ei tuonut uutta oppia,päin vastoin sanoin,että Hän toi,uuden opin tullessaan,se oli Hänellä mukaanaan,ja tiesi mitä vatrten Hän tuli.

    Sen kyllä sanoin,etä sitä EI vielä ollut,Hänen tullessaan,siksi se oli uusi ,ja maailmoja mullistava evankeliumi,se oli vallankuouksellinen,koknaisuudessaan ja myöskin hekkohtaisella tasolla,se on omakohtainen vallankumous sisimmässä,valtias vaihtuu,radikaalisti,ja se on se,minkä Jeesus toi ,ja Hän tiesi sen tullessaan,mitä Hän tuo maailmaan.Hän toi pelastuksen mahdollisuuden jokaiselle,joka tahtoo!

    Mitä taas tulee noihin sheriffin aikaisiin,niin "tikulla silmään" joka menneitä kaivelee.
    Mutta asian selvittämiseksi sanon. "Poikalapsi" ja "Harry" oli yksi ja sama henkilö,siitähän se jäi nakertamaan.
    Enempää en voi sanoa,koska sheriffin vaitiolovelvollisuus koskee minua yhä!

    Enkä koskaan ole sanonut,että olisin kysellyt sinusta jotakin seurakunnista!
    Minähän kysyin sinulta,että sano se seurakunta kenestä oli kyse,niin sitten voin tiedustella sieltä,eikä tuossa vielä mitään luvatonta ollut,kun sitä kysyin. Eihän sun ollut pakko vastata,niikuin et sitten antanutkaan minkään seurakunnan nimeä,että eihän minulla ollut mahdollisuuttakaan ruveta "soittelemaan" seurakuntiin sun asioittes perään,toisekseen en olisivoinutkaan,enhän iedä sinun henkilötietoja,niin kenestä olisn kysellyt.Harrystä vaiko Poikalapsesta?Sehän taas ei olisi sanonut mitään kenellekään. Turhaa melua tyhjästä!
    Enkä tiedä ollenkaan "mainiosti" mitä sinä haet ja ajat takaa ?
    Sheriffinä vaan tiedän,että sinä ja Harry olette yksi ja sama henkilö.se on sitä varmaa tietoa!
    Ja sen nyt jokainen ajattelava tietää,että sheriffin on pakko tuon verran tietää.

    Ja sekin on luvallista,kirjoittaa eri nimimerkeillä,olen puhunut vain nimimerkki tasolla,en milloinkaan ole henkilötietojasi paljastanut,kun en edes tiedä itsekkään niitä,eikä kukaan sehriffi tiedä,nimimerkit he tietää, jos niitäkään aina,ei koskaan henkilötietoja!
    Että mitä tässä nyt on niin vaikeeta?
    Olit sitten Harry tai Poikalapsi,niin kukaan ei tiedä siitä sen enempää! Ja voit olla mitä hyvänsä nimimerkin käyttäjä!

    Todista väitteesi, että olen sama henkilö kuin nimimerkki Harry. Ikävä kyllä satun tietämään, ettei sinulla ole olemassakaan todisteita tuosta asiasta, koska TIEDÄN itse, etten ole Harry. Väität ja väität, mutta et ole todistanut, et vieläkään. Pyydä siis anteeksi valheitasi ja kadu.

    Kuka on väittänyt, että olet kysellyt MINUSTA jotain seurakunnista? Sorruit omaan näppäryyteersi ja syrjivään helluntailaiseen linjaasi, koska mm. aloit udella ihmisten yksityisasioita. Kuitenkaan et koskaan vastannut minun sinulle seriffisähköpostiisi tekemiin asiallisiin kysymyksiin. Seuraavaksi väitit, ettei sinulla ole minun sähköpostiosoitettani, jota sitten aloit julkisesti tinhgata minulta palstalla, jotta saisit MUKA esittää "todisteitasi". Tämä on faktaa, joka on todennettavissa, oi sinä Ritari-Olevainen. Alkaisitkos jo tajuta, että jauhot SINUN pussissasi eivät ole puhtaat? Myönnä temppuilusi ja häpeä tonttuilujasi kuin MIES!

    Edelle kirjoittamasi viesti kertoo itse asiassa oikein mainiosti siitä, kuinka auttamattoman kaksinaamaista moraalisi on. Ei, sinä et väitä mitään, puhut vain nimimerkeistä...

    Onneksi en ole helluntailainen. Häpeäisin kaltaisiasi hirveästi. Nykyisellä seriffillä on sentään selkeästi hallinnassa mm. se, mikä on oikein ja mikä väärin, mikä on keskustelua ja mikä on opainostavaa paskapuhetta.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Todista väitteesi, että olen sama henkilö kuin nimimerkki Harry. Ikävä kyllä satun tietämään, ettei sinulla ole olemassakaan todisteita tuosta asiasta, koska TIEDÄN itse, etten ole Harry. Väität ja väität, mutta et ole todistanut, et vieläkään. Pyydä siis anteeksi valheitasi ja kadu.

    Kuka on väittänyt, että olet kysellyt MINUSTA jotain seurakunnista? Sorruit omaan näppäryyteersi ja syrjivään helluntailaiseen linjaasi, koska mm. aloit udella ihmisten yksityisasioita. Kuitenkaan et koskaan vastannut minun sinulle seriffisähköpostiisi tekemiin asiallisiin kysymyksiin. Seuraavaksi väitit, ettei sinulla ole minun sähköpostiosoitettani, jota sitten aloit julkisesti tinhgata minulta palstalla, jotta saisit MUKA esittää "todisteitasi". Tämä on faktaa, joka on todennettavissa, oi sinä Ritari-Olevainen. Alkaisitkos jo tajuta, että jauhot SINUN pussissasi eivät ole puhtaat? Myönnä temppuilusi ja häpeä tonttuilujasi kuin MIES!

    Edelle kirjoittamasi viesti kertoo itse asiassa oikein mainiosti siitä, kuinka auttamattoman kaksinaamaista moraalisi on. Ei, sinä et väitä mitään, puhut vain nimimerkeistä...

    Onneksi en ole helluntailainen. Häpeäisin kaltaisiasi hirveästi. Nykyisellä seriffillä on sentään selkeästi hallinnassa mm. se, mikä on oikein ja mikä väärin, mikä on keskustelua ja mikä on opainostavaa paskapuhetta.

    siirry vaikka lespo sivuille jos homot ei sua hyväksy.
    Miksi täällä rähjäät ja etsit raamatun ulkopuolista tukea.
    En usko ,että sinua naisesta mieheksi kukaan täällä saa,niin akkamaisia sun juttus on ,etten itseeni edes kehtaa akkamaisemmaksi sanoa.

    Tajuatko itsekään kuinka ihmeellinen ruikuttaja olet?
    1.Ota raamattu käteen ja lue.
    2.Ole vaikka polvirukouksessa että herra sais sanansa sulle selventää.
    3. kokeile raamatullista paastoa,jos muu ei auta.
    RAAMATUSTA LÖYTYY OHJEET.

    Hyvää pääsiäisen jakoa ja Jumala sinua siunatkoon.

    Äänestä

  • fri kirjoitti:

    siirry vaikka lespo sivuille jos homot ei sua hyväksy.
    Miksi täällä rähjäät ja etsit raamatun ulkopuolista tukea.
    En usko ,että sinua naisesta mieheksi kukaan täällä saa,niin akkamaisia sun juttus on ,etten itseeni edes kehtaa akkamaisemmaksi sanoa.

    Tajuatko itsekään kuinka ihmeellinen ruikuttaja olet?
    1.Ota raamattu käteen ja lue.
    2.Ole vaikka polvirukouksessa että herra sais sanansa sulle selventää.
    3. kokeile raamatullista paastoa,jos muu ei auta.
    RAAMATUSTA LÖYTYY OHJEET.

    Hyvää pääsiäisen jakoa ja Jumala sinua siunatkoon.

    Todenpuhujat saavat täällä niskaansa räksytystä - huomaan. Jos olet seurannut keskustelua tarpeeksi, tiedät OIKEIN HYVIN, että Ritari puhuu ihan apulantaa ja sievistelee omia jesuiitantempauksiaan.

    Pue se pääsiäishenkilön kolttu ihan itsellesi vain. Asiaton on asiatonta, eikä tämä ketju liity YHTÄÄN MITENKÄÄN sen kummemmin homoihin kuin lesboihinkaan. Sille en mitään voi, ettei sinun pikku päässäsi muuta liiku kuin sekusaalisten vähemmistöjen kivittely ihan vain huviksesi. No, omahan on häpeäsi.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Todenpuhujat saavat täällä niskaansa räksytystä - huomaan. Jos olet seurannut keskustelua tarpeeksi, tiedät OIKEIN HYVIN, että Ritari puhuu ihan apulantaa ja sievistelee omia jesuiitantempauksiaan.

    Pue se pääsiäishenkilön kolttu ihan itsellesi vain. Asiaton on asiatonta, eikä tämä ketju liity YHTÄÄN MITENKÄÄN sen kummemmin homoihin kuin lesboihinkaan. Sille en mitään voi, ettei sinun pikku päässäsi muuta liiku kuin sekusaalisten vähemmistöjen kivittely ihan vain huviksesi. No, omahan on häpeäsi.

    ei villekään välittäny vaikka oli viiden lapsen isä ja munaton mies.
    Et sinä enkä minä tee tyhjäksi Jumalan sanaa ja Hänen sanansa pysyy ikuisesti samana.
    Katos se mikä siellä on synniksi luokiteltu se ON SYNTIÄ.
    Eli minä ja sinä olemme syntisiä ja synnistä on tehtävä MEIDÄN itsekunkin parannus.
    Se tehtävä ei kuulu Jumalalle, vaan ihmiselle.

    Minä sentään alkoholismin itselleni myönsin synniksi ja Jeesus eheyttää antaen synnit anteeksi kun niistä tahtoo myös luopua(pakkoa ei ole,muu kuin kuolema).
    Synti on asia jota kannattaa hävetä jos meinaat ,että omapa on häpeäsi.
    Jeesus kävi häväistyksen tien ,joten on onni olla hänen lapsi ja perillinen.

    Äänestä

  • fri kirjoitti:

    siirry vaikka lespo sivuille jos homot ei sua hyväksy.
    Miksi täällä rähjäät ja etsit raamatun ulkopuolista tukea.
    En usko ,että sinua naisesta mieheksi kukaan täällä saa,niin akkamaisia sun juttus on ,etten itseeni edes kehtaa akkamaisemmaksi sanoa.

    Tajuatko itsekään kuinka ihmeellinen ruikuttaja olet?
    1.Ota raamattu käteen ja lue.
    2.Ole vaikka polvirukouksessa että herra sais sanansa sulle selventää.
    3. kokeile raamatullista paastoa,jos muu ei auta.
    RAAMATUSTA LÖYTYY OHJEET.

    Hyvää pääsiäisen jakoa ja Jumala sinua siunatkoon.

    Todella hyvä kirjoitus.
    Olen samaa mieltä ja poikalapsi on pahin ruikuttaja mitä täällä koko Suomi24:ssä on koskaan ollut.

    Hyvä fri kun sanoit suoraan!

    Äänestä

  • Mirjami, kirjoitti:

    Todella hyvä kirjoitus.
    Olen samaa mieltä ja poikalapsi on pahin ruikuttaja mitä täällä koko Suomi24:ssä on koskaan ollut.

    Hyvä fri kun sanoit suoraan!

    pyrin joskus ajattelemaan ,mutta valitettavasti kuukausien jauhaminen samasta asiasta alkaa pettu leivälle maistumaan ja vastauksista tulee hiukka happamia.

    Olethan itsekin nähnyt mitä sontaa jauhaa.

    Kun ritari jotain kirjoittaa, niin pojan pitää aina sotkee sekaan,vaikkei raamatusta senkään vertaa tajua kuin minä.
    Jos edes jotain raamatulla perustelis,niin muutais hiukan asiaa.

    Ihmetykseni on senkin johdosta,koska tunnen muutamia homoja,eikä tuollasta ruikutusta tartte heidän taholtaan kuulla.
    Olen heidän kanssaan istunut kokouksissa ja muuallakin ja mitään vastaavaa en ole nähnyt,kuin poikalapsen ainutlaatuinen kirjoittelu.
    Sääliä ja mitä lienee hakeekin täältä katkeruudessaan.

    Äänestä

  • Mirjami, kirjoitti:

    Todella hyvä kirjoitus.
    Olen samaa mieltä ja poikalapsi on pahin ruikuttaja mitä täällä koko Suomi24:ssä on koskaan ollut.

    Hyvä fri kun sanoit suoraan!

    Jahas: täällä taitaakin olla tekopyhyien Linnea-Fri-Masa-Ritari omankehunkerho koolla! Mirjami: olet kohtuuttoman epärehellinen trulli, joka vaihtelee nimimerkkiä ja ampuu puskasta niitä, jotka sanottavansa perustelevat.

    Mistä ilmaantuikaan uusi Mirjami, kun mutamat vakioparjaajat ja foobikot katosivat...

    Äänestä

  • fri kirjoitti:

    pyrin joskus ajattelemaan ,mutta valitettavasti kuukausien jauhaminen samasta asiasta alkaa pettu leivälle maistumaan ja vastauksista tulee hiukka happamia.

    Olethan itsekin nähnyt mitä sontaa jauhaa.

    Kun ritari jotain kirjoittaa, niin pojan pitää aina sotkee sekaan,vaikkei raamatusta senkään vertaa tajua kuin minä.
    Jos edes jotain raamatulla perustelis,niin muutais hiukan asiaa.

    Ihmetykseni on senkin johdosta,koska tunnen muutamia homoja,eikä tuollasta ruikutusta tartte heidän taholtaan kuulla.
    Olen heidän kanssaan istunut kokouksissa ja muuallakin ja mitään vastaavaa en ole nähnyt,kuin poikalapsen ainutlaatuinen kirjoittelu.
    Sääliä ja mitä lienee hakeekin täältä katkeruudessaan.

    Myös minä olen nähnyt, mitä sontaa Fri jauhaa! Ei osaa raasu perustella yhtäkään asiaa ilman jankutusta ja raamatunlauseita...

    Muuten: ketkäs täällä aina jauhavatkaan samaa? Mm, sinä ITSE johdat keskustelut AINA homouteen, jos minä olen mukana - koska luulet, etten osaa muusta puhua. Ilmeisesti homoseksuaalisuus on sitten niin iso juttu sinulle, ettet osaa mitään muuta ajatellakaan.

    Ihmettelen, miten jollakin onkin noin tekopyhä mieli. Että sitä mämminväristä vain sinnekin, sinä pääsiäishenkilö koltussa!

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Myös minä olen nähnyt, mitä sontaa Fri jauhaa! Ei osaa raasu perustella yhtäkään asiaa ilman jankutusta ja raamatunlauseita...

    Muuten: ketkäs täällä aina jauhavatkaan samaa? Mm, sinä ITSE johdat keskustelut AINA homouteen, jos minä olen mukana - koska luulet, etten osaa muusta puhua. Ilmeisesti homoseksuaalisuus on sitten niin iso juttu sinulle, ettet osaa mitään muuta ajatellakaan.

    Ihmettelen, miten jollakin onkin noin tekopyhä mieli. Että sitä mämminväristä vain sinnekin, sinä pääsiäishenkilö koltussa!

    näkee.
    Itselleni on Jeesus tärkein ja tänään taas erikoisesti saan itselleni kiitoksen kanssa muistuttaa kuinka meillä on elävä Jeesus .
    Hän antaa kuolleelle elämän ja anteeksi annon.
    KUINKA TOTTA ONKAAN TUO PAAVALINKIN TUOMA ELÄVÄ KRISTUS MEISSÄ.
    HAUTA ON TYHJÄ.
    Raamatun opetus on viitoitus taivaaseen .
    Maailman mieli ei anna taivaallista.
    Iänkaikkinen elämä Kristuksessa alkaa jo täällä maan alhoissa.
    Jos antaa Jeesukselle vallan tehdä työn itsessään ,niin Paavalinkin Fil. 1:6 sonoo että Hän vie aloittamansa työn päätökseen.
    Puollustella jokainen voi syntejään,vaan ne ei sillä miksikään muutu.
    Jos raamattu jonkun asian synniksi sanoo niin se varmasti on syntiä.
    Tänäänkin kirkkomme oli täysi ja ihmiset kiitollisin mielin saivat kohdata Herran monella eri tapaa.

    Äänestä

  • poikalapsi kirjoitti:

    Jahas: täällä taitaakin olla tekopyhyien Linnea-Fri-Masa-Ritari omankehunkerho koolla! Mirjami: olet kohtuuttoman epärehellinen trulli, joka vaihtelee nimimerkkiä ja ampuu puskasta niitä, jotka sanottavansa perustelevat.

    Mistä ilmaantuikaan uusi Mirjami, kun mutamat vakioparjaajat ja foobikot katosivat...

    saatanan orjuudesta Jumalan vapauteen sinäkin.
    Kyllä meille vielä mahtuu ja jos tiukkaa tekee niin lupashan Jeesus mennä tekemään tilaa.

    Katkeruudessa on ikävä ruikuttaa,siis tule ja koe JEESUKSEN RAKKAUS JA MUUTTAVA VOIMA.

    Äänestä

hän varmasti tekisi kaiken opetuksen samalla tavalla kuin ennenkin, uutta oppia tuskin tarvitaan,
Ei varmasti tarvitsisi uhmata opeillaan kuin muslimeja, EU:ta ja Yhdysvaltain presidenttiä niin varmasti olisi taas ristiinnaulittu, toki nykyaikana olisi varmasti lähetetty itsemurhakandidaatit tai virusta sisältävä "jauho kirjekuori" oikeaan osoitteeseen.

Äänestä

Poikalapsi; Hän on tullut meidän aikaamme. Hänen oppinsa ei ole muuttunut siitä, mikä se oli jo 2000-vuotta sitten, vaan se on sama; Jeesus Kristus ei ole muuttunut. Hänet voi vieläkin löytää. Hän ei ole sormellaan osoittava tuomari, joka mitätöi ihmisraukat pelkällä katseellaan, niin kuin nykypäivän oikemielisimmätkin tuomarit tekevät; hekin, joitten suissa rakkauden makeus valheellisesti eksyttää.

Jeesus; Golgatan Jeesus, ei koskaan tarjoile puolitotuuksia hunajaisin sanoin, saadakseen kannattajia, itselleen tai aatteeelleen, vaan Hän on koko Totuus, ja koko Armo. Siksi häneen voi luottaa, silloin kuin kaikki muut toivot pettävät; Hän on iankaikkinen elävä toivo; ihmiskunnan ainut toivo; Elämä kuolemassa.

Jeesus on se Jumalan voima, joka antaa kaikkein kurjimmallekin ihmisnilviäiselle ihmisarvon, Hän, joka lantakasasta nostaa halvan ihmisen, asettaakseen hänet ruhtinasten rinnalle; ilman ansioita! Ilman tekoja! Ilman rahaa! Tätä ei fariselainen maailma ole koskaan sietänyt, eikä pystynyt motivoimaan.


Ketkä ovat aiakamme heikot? Kaikki jotka eivät pärjää omillaan ja täytä kaikkia tehokkuuden ja tuotteliaisuuden mittoja. Kaikki he, joista ei ole hyötyä kenellekään, vaan tarvitsevat toisia elääkseen ja ollakseen olemassa. He, jotka ilman Jumalaa jäisivät yhteiskunnnan alimpiin kerroksiin unohdettuina halveksittuina olentoina. Kaikki he, jotka sisimmäässään ovat muukalaisa tässä maassa kansalaisoikeuksistaan huolimatta; kaikki he; joiden sielujen ikävä ei tyynny eikä tyydy, vaan jotka tekokkuuskoneisto tuomitsisi parantumattomiksi hoidokeiksi, kenet milläkin alueella´; kaikki he, jotka tarvitsevat elämän kuolemaansa; he, jotka tarvitsevat Jeesusta Kristusta avukseen, ollakseen ihmisiä. He, ovat niitä heikkoja.

Äänestä

kävisi juuri niin kuin kävi hänen aikanaankin.
Fariseukset ja ulkokullatut suuttuisivat.
Tärkeilevät uskovaiset paheksuisivat sitä, että hän viettäisi aikaa baareissa ja pubeissa.
Sinun kannaltasi varmaankin hyvä ajatus on se, että hän myös vierailisi homobaareissa.

Valtaapitävät poliitikot alkaisivat hiljalleen ärsyyntyä hyväntekeväisyydestä, ja vaatisivat erilaisia hyväntekeväisyysveroja säädettäväksi.

Mutta suurin hyökkäys tulisi uskonnolliselta rintamalta, - niinkuin silloinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poikalapsi kirjoitti:

Jos Jeesus tulisi tähän meidän aikaamme, mikä olisi niin radikaalisti uusi oppi, että vallanpitäjät hänet tapattaisivat, kokisivat uhaksi? Mitä asiaa mahtaisi Jeesus ajaa? Minusta on selvää, että jokin nykyisille "uskoville" yhtä hyvin kuin valtaapitäville vaikea asia olisi kyseessä.

Tuumin vain: mitkä ovat nykymaailmassa niitä asioita, joita fariseukset kammoavat ja hallitsijat uhmaavat? Ketkä olisivat ne aikamme heikot, joiden puolelle meneminen ei kelpaisi "hyville uskovillekaan"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu