Sotavangit!

Onko kellään tietoa neuvostoliittoon sodan jälkeen jääneista suomen sotavangeista!Heidän kohtaloistaan!

3

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muravei
    • tässänäit
    • Reijo Nikkilä

      Päivitän noin kerran kahdessa kuukaudessa sotavankeudessa NL:ssa kuolleiden suomalaisten matrikkelia osoitteessa www.klubi.fi/sotavangit .
      Yleisradion sivuilla osoitteessa www.yle.fi/tv1/sotavangit on sama matrikkeli, mutta sen päivitykset lopetin elokuussa 2003.
      Ylen sivuja pidetään kuitenkin olemassa niin kauan kuin niiltä saadaan siirretyksi kaikki muukin sotavankeja koskeva aineisto Helsingin Suomalaisen Klubin sivuille.
      Kuolleiden matrikkelin lisäksi kirjassa Rukiver! -Suomalaiset sotavangit Neuvostoliitossa (Alava-Frolov-Nikkilä), Edita 2002 on tekemäni 154-sivuinen matrikkeli kaikista NL:ssa olleista, siis myös sieltä palanneista suomalaisista sotavangeista. Tarkoitukseni on julkaista loppuvuodesta 2005 siitä netissä laaja, päivitetty versio.
      Rukiver-kirjaa löytyy aika hyvin kirjastoista, vaikka ainakin Helsingissä sitä on paljon varastettu kirjastoista.
      Akateemisessa kirjakaupassa sen viimeistä painosta on myyty talven kirja-alessa parillakymmenellä eurolla ja huokeimmillaan Hiltusen divari Hakaniemessä myy sitä käyttämättömänä kymmenellä eurolla.
      Muusta sotavanki-kirjallisuudesta tietoa löytyy esim. juuri Rukiverin kirjallisuusluettelosta. Valitettavasti siitä kuitenkin puuttuu muutamia vanhempia teoksia, joita olen löytänyt myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5589
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4890
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3214
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2653
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2302
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1576
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1230
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      855
    Aihe