Onko kellään tietoa neuvostoliittoon sodan jälkeen jääneista suomen sotavangeista!Heidän kohtaloistaan!
Sotavangit!
3
1012
Vastaukset
- muravei
Tässä aluksi. Siinä on monia linkkejä. Molemmin puolin.
http://www.genealogia.fi/emi/emi3hs.htm - tässänäit
Tässä esim.
http://www.yle.fi/dokumentti/sotavangit/sisallys.htm - Reijo Nikkilä
Päivitän noin kerran kahdessa kuukaudessa sotavankeudessa NL:ssa kuolleiden suomalaisten matrikkelia osoitteessa www.klubi.fi/sotavangit .
Yleisradion sivuilla osoitteessa www.yle.fi/tv1/sotavangit on sama matrikkeli, mutta sen päivitykset lopetin elokuussa 2003.
Ylen sivuja pidetään kuitenkin olemassa niin kauan kuin niiltä saadaan siirretyksi kaikki muukin sotavankeja koskeva aineisto Helsingin Suomalaisen Klubin sivuille.
Kuolleiden matrikkelin lisäksi kirjassa Rukiver! -Suomalaiset sotavangit Neuvostoliitossa (Alava-Frolov-Nikkilä), Edita 2002 on tekemäni 154-sivuinen matrikkeli kaikista NL:ssa olleista, siis myös sieltä palanneista suomalaisista sotavangeista. Tarkoitukseni on julkaista loppuvuodesta 2005 siitä netissä laaja, päivitetty versio.
Rukiver-kirjaa löytyy aika hyvin kirjastoista, vaikka ainakin Helsingissä sitä on paljon varastettu kirjastoista.
Akateemisessa kirjakaupassa sen viimeistä painosta on myyty talven kirja-alessa parillakymmenellä eurolla ja huokeimmillaan Hiltusen divari Hakaniemessä myy sitä käyttämättömänä kymmenellä eurolla.
Muusta sotavanki-kirjallisuudesta tietoa löytyy esim. juuri Rukiverin kirjallisuusluettelosta. Valitettavasti siitä kuitenkin puuttuu muutamia vanhempia teoksia, joita olen löytänyt myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve343114Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U712195Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1822015SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1231958Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut61805Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1011594Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä341460Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2221249- 901231
- 221123