Sotavangit!

Onko kellään tietoa neuvostoliittoon sodan jälkeen jääneista suomen sotavangeista!Heidän kohtaloistaan!

3

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muravei
    • tässänäit
    • Reijo Nikkilä

      Päivitän noin kerran kahdessa kuukaudessa sotavankeudessa NL:ssa kuolleiden suomalaisten matrikkelia osoitteessa www.klubi.fi/sotavangit .
      Yleisradion sivuilla osoitteessa www.yle.fi/tv1/sotavangit on sama matrikkeli, mutta sen päivitykset lopetin elokuussa 2003.
      Ylen sivuja pidetään kuitenkin olemassa niin kauan kuin niiltä saadaan siirretyksi kaikki muukin sotavankeja koskeva aineisto Helsingin Suomalaisen Klubin sivuille.
      Kuolleiden matrikkelin lisäksi kirjassa Rukiver! -Suomalaiset sotavangit Neuvostoliitossa (Alava-Frolov-Nikkilä), Edita 2002 on tekemäni 154-sivuinen matrikkeli kaikista NL:ssa olleista, siis myös sieltä palanneista suomalaisista sotavangeista. Tarkoitukseni on julkaista loppuvuodesta 2005 siitä netissä laaja, päivitetty versio.
      Rukiver-kirjaa löytyy aika hyvin kirjastoista, vaikka ainakin Helsingissä sitä on paljon varastettu kirjastoista.
      Akateemisessa kirjakaupassa sen viimeistä painosta on myyty talven kirja-alessa parillakymmenellä eurolla ja huokeimmillaan Hiltusen divari Hakaniemessä myy sitä käyttämättömänä kymmenellä eurolla.
      Muusta sotavanki-kirjallisuudesta tietoa löytyy esim. juuri Rukiverin kirjallisuusluettelosta. Valitettavasti siitä kuitenkin puuttuu muutamia vanhempia teoksia, joita olen löytänyt myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      126
      5334
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3842
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      37
      1972
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1694
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1693
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1630
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1443
    10. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1362
    Aihe