Akkalansaame

Anonyymi

Tällä palstalla näkee usein sekavaa ymmärrystä evoluutiosta. Näinollen annan yhden esimerkin kulttuurievoluutiosta joka ei siis ole sama asia kuin evoluutioteorian evoluutiobiologia.

Pohjoisessa Venäjällä on ollut kieli nimeltä akkalansaame joka on julistettu kuolleeksi kieleksi (sukupuuttoon). Kielestä tiedetään lähisukulaisien olevan inarinsaame, koltansaame, kittilänsaame ja turjansaame. Viimeinen henkilö joka puhui sitä kuoli 2003. Tästä huolimatta kieli ei ole täysin hävinnyt, vaan siitä löytyy tietoa.

Kyseinen kieli siis on asuinalueiden mukaan kehittynyt omakseen, kun on ollut tarpeeksi eristäytyneenä muista vastaavista.

Pikkuhiljaa sukupolvien myötä kieli hävisi ja monet muut saamen kielet ovat samassa tilanteessa. Elintilan on saanut yleisempi kieli jolla pärjää isommalla alueella.

En tosin yhtään vähättele sitä miten kieltä on käsitelty, kuten kaikkia muitakin saamen kieliä (Netflix Saamelaisveri), mutta kieli ei saanut tarpeeksi myöskään suosiota ja näin ollen häviää.

Englannin kieli on vahvoilla länsimaissa syrjäyttää tulevaisuudessa jopa muita kieliä. Suomenkieltä ei puhu maailmassa moni ja sama kohtalo voisi osua meihinkin ihan luonnollisesti. Tosin siihen menee pitkä aika, mutta mahdollinen ennuste on asiaan.

Toivon evoluutiodenailistin hetken miettivän asiaa, onko tämäkin samassa ryppäässä universumin synnyn kanssa? Toivon, että vastaus on ei. Kuten ei evoluutioteoriakaan ole sama asia kuin universumin tai elämän synty.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun katsoo TV:stä kun puhutaan espanjaa, niin tuntuu melko hassulta miten kaikki espanjaa puhuvat kuulostavat puhuvan sitä aivan samalla tavalla riippumatta sitä mistä ovat kotoisin.

      Aivan kuin espanjan kielessä ei olisi murteita ollenkaan.

      Olen joskus vuosia sitten espanjaa hieman opiskellut, joten mielipiteeni perustuu vain erinomaisen maallikkomaiseen arveluun.

      • Anonyymi

        Jo espanjanespanjassa on murteita ja eri eteläamerikanespanjoissa niitä totisesti riittää. Eräs suomalainen vulgaarisana ääntyy argentiinanespanjaksi pidzu.

        Näyttelijät ja uutistenlukijat puhuvat tietysti murteetonta yleiskieltä.


    • "Toivon evoluutiodenailistin hetken miettivän asiaa, onko tämäkin samassa ryppäässä universumin synnyn kanssa? Toivon, että vastaus on ei. Kuten ei evoluutioteoriakaan ole sama asia kuin universumin tai elämän synty."

      Eihän tässä esimerkissäsi ole kyse mistään uuden kielen syntymisestä (evoluutio), vaan yhden kielen katoamisesta sukupuuttoon. Pikemmin se todistaa rappeutumisesta eikä kehityksestä (evoluutio). Siten koko termi "kulttuurievoluutio" on petkutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      99
      1224
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      960
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      219
      956
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      922
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      795
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      748
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      660
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      578
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      494
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      174
      490
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      457
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      454
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      434
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      417
    Aihe