Kauheeta rutinaa

Kauheeta rutinaa kun tuet ei riitä ja pah... menkää töihin niin korjaatte tilanteen. Voi hyvät hyssykät että vielä lomallekki.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Niinpä. Suomessa ei edes ole köyhyyttä sanan varsinaisessa merkityksessä. Kaikille, siis jokaikiselle on taattu kohtuullinen toimeentulo ruokineen ja asuntoineen. Jos hassaa yhteiskunnan maksaman toimeentulon jonnekin muualle, kuin tarkoitettuun elämiseen, niin se on oma vika.

Nyky-yhteiskunnassa äidinmaidossa on jo imetty uskomus, että mitään ei tartte itse tehdä. Nämä köyhyyttään valittavat eivät osaa edes olla kiitollisia siitä, että joku muu huolehtii heistä, koska itse eivät siihen pysty. Niinhän se äitikin on näitä hyväkkäitä passannut ja elättänyt aikuisikään asti. Mistäpä he silloin ymmärtäisivät, että jotain heidänkin pitää tehdä sen eteen, että se soppalautanen tulee eteen.

Mua oikeesti oksettaa, kun he kehtaavat vielä valittaa, että eivät pääse lomailemaan.

Äänestä
  • No oksenna. Ei se kuule meitä liikuta😂😂

    Äänestä

  • No oksenna. Ei se kuule meitä liikuta😂😂

    Äänestä

Hyvä kun sentään työssäkäyvillä sentään vielä on kesälomat jotkut ihmiset ei pidä paljon lomaa.

Äänestä
  • Tule naaman eteen mussuttaa.

    Äänestä

Mun eräs kohta entinen kaveri valittelee kuukausittain sitä, että sen pitää kännyllä kuvata toimeentulotukea hakiessaan mm. sähkölasku, mahdolliset reseptilliset lääkeet, hammaslääkärimaksu (kunnallinen), lääkärikulut muut laskut.

Jukolauta oikeesti se on aivan hirvittävän suuri homma kotona makoilevalle ottaa muutama kuva kännyllä ja liittää ne tositteet hakemuksen liitteiksi. Sitten huudetaan, kun kuvat ovat epäselviä ja kela pyytää tarkempaa kuvaa. Itketään, raivotaan ja ulvotaan, kun kuitit on kadoksissa ja kännyllä ei saa tarkempia kuvia. Jos sille ehdottaa, että ota niistä tulostimella kopiot ja lähetä sinne kelaan, niin sitten se rahan saanti kuulemma kestää ja postiin ei voi luottaa ja sitten pitää mennä kaverille tulostamaan, kun itsellä tulostinta ei ole. Sekin, että ne pitää postittaa kuulemma maksaa ja silloin joutuu näkemään vaivaa ja jalkautua ostamaan postimerkki ja kävellä viemään se kirje postilaatikkoon.

On hemmetti tämä maailma menny mallilleen.

Äänestä
  • Joillekin aikuisille ihmisille on vaikeaa jopa postimerkin ostaminen. Ei tätä uusavuttomuutta voi kyllä käsittää.

    Äänestä

  • Minua naurattaa,kun tyä muut otatta pulttia. Minäkin pistän kuvina tt tukiasiat. 90 luvulla piti vaivautua sossuun toimistoon. Nyt hoituu kotoa. Helppoa:)

    Äänestä

Kauheeta rutinaa kun tuet ei riitä ja pah... menkää töihin pakolla jos ei muuten pääse, tyhjentäkää rikkaiden ahneiden omaisuus jos ei muuten saa rahaa, jne,, voimakeinoin !! niin korjaatte tilanteen. Voi hyvät hyssykät että vielä lomallekki.
Jos lomalle aikoo niin pitää suoraverottaa rikkaita, näin köyhä saa rahaa !

Äänestä

Työleiri siperiaan niin prkl siinä on lomaa.

Äänestä
  • Mene ite.

    Äänestä

8 euroa päivässä ruokaan mutta eihän tuo 8 euroa tunnu riittävän edes savukkeisiin.

Äänestä
  • En ees polta.

    Äänestä

  • En ees polta.

    Äänestä

Annan pimpuani rahasta miehille,saan tukien lisäksi sillä kustannettua elämää.

Äänestä

Sano heti mihin firmaan aamulla kävelen töihin? Ja mikä PALKKA? Enkä nyt puhu työHARJOITTELUSTA9e./pv.

Äänestä
  • Lähimmältä isännältä menet kysymään töitä. Eiköhän jotain risusavottaa, siivousta, paskan luontia tms. löydy. Palkaksi saat jo tuet joten mitään muita palkkoja ei tarvitse edes pyytää.

    Äänestä

  • Työharjoittelu sinulle sopisi hyvin niin löytäsit työelämävalmiuksia, koulutusta sinulla ei taida olla. Provikkapalkalla ajaan taxia tai puhelinmyyntiä hoh hoh kiäh kiäh kiäh.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kauheeta rutinaa kun tuet ei riitä ja pah... menkää töihin niin korjaatte tilanteen. Voi hyvät hyssykät että vielä lomallekki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu