Pedon merkki on lähellä ja sen nimen luku!
Liity lopun ajan Jumalan seurakuntaan eli adventtikirkkoon, niin pelastut väkevältä eksytykseltä ja antikristuksen vaikutukselta!
Adventtikirkko pelastaa Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme kautta!
Liity lopun ajan Jumalan seurakuntaan eli adventtikirkkoon, niin pelastut väkevältä eksytykseltä ja antikristuksen vaikutukselta!
Adventtikirkko pelastaa Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme kautta!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Maksaako se jotain? Olen kuullut, että monen vanhuksen talot ja tavarat ovat hukkuneet ja kadonneet sinne adventtikirkon pohjattomaan kuiluun.
Isäpappa- ateisti kertoi, että älä usko kuulopuheisiin, vaan siihen, mitä näet.
Ja totta se on. Ateistimaailmassa olen paljon kuullut tyhmiä väitteitä ja olettamuksia.
Jopa velimies mantaraa ikiaikoisia tyhmiä väittämiä, hän pitää niitä totena.
Vaikka luulisi hänen omaavan älliä riittävästi, niin ei. Se ei toimi.
Kun luulojenkirjasta on väitöskirjat olemassa, niin tyhmyys väittelee aina niistä lähteistä.
Liity adventtikirkkoon jos olet valmiiksi sekopää.
Sovit siis sinne hyvin.
"Vaikka luulisi hänen omaavan älliä riittävästi, niin ei."
Miksi luulisi hänen omaavan älliä riittävästi?
Senkö vuoksi, että on sinun veljesi?
Usko Herraan Jeesukseen, niin pelastut ja pelastat koko perhekuntasikin.
Ei adventtikirkkoon, samoinkuin muihinkaan kirkkoihin uskominen mitään hyödytä.
"pelastat koko perhekuntasikin."
Sepä kätevää. Ihminen voi siis pelastaa perheensä ja kuulumalla johonkin perheeseen, jossa on uskovainen, pelastuu...
Toisaalta, mitenkäs sen ahtaan portin kanssa on?
Kun uskova ihminen rukoilee perhekuntansa puolesta Herraa ja Herra kuulee uskovan rukouksen, niin perhekunnasta sitten aikanaan kun joku vastaa myöntävästi Isä Jumalan kutsuun lähteä Jeesusta seuraamaan, niin noin tuo yksi perhekuntalainen pelastuu.
Ja kun perhekunnassa nämä kaksi rukoilevat perhekuntansa puolesta Herraa ja Herra kuulee uskovien rukouksen, niin kun taas yhen kerran joku perhekuntalainen saa kutsun Isä Jumalalta lähteä seuraamaan Jeesusta, niin tuo kutsunsta vaarin ottanut yksi perhekuntalainen pelastuu..
Kuvio tuossa hommassa toistuu samankaltaisena kaikkien uskosta osattomien perhekuntalaisten kohdalla, kunnes kaikki ovat pelastuneet.
Ja vaikka asiaan saattaa kulua vuosikymmenet, ne vuosikymmenet ovat lyhyt aika iankaikkiseen elämään verrattuna..
Ei tosiaankaan mihinkään kirkkokuntaan kuuluminen pelasta.
Mutta on hyvä kuulua johonkin seurakuntaan. Siellä voi saada vaikeina aikoina rohkaisua. Tai ainakin pitäisi saada.
Adventtikirkossa se ei kuitenkaan toteudu.
Siellä sanotaan kun on vaikeaa:" nosta vaan pyrstösulkasi ja sillä siisti".
"Kun uskova ihminen rukoilee perhekuntansa puolesta Herraa ja Herra kuulee uskovan rukouksen, niin perhekunnasta sitten aikanaan kun joku vastaa myöntävästi Isä Jumalan kutsuun lähteä Jeesusta seuraamaan, niin noin tuo yksi perhekuntalainen pelastuu."
Eikös tuo nyt ole vähän epäreilua, kun ei kaikkien perheessä ole niitä, jotka rukoilisivat heidän puolestaan?
No onhan niitä muita uskovaisia, jotka rukoilevat myös heille tuntemattomien epäuskoisten perhekuntien puolesta Herraa. Jotenka ei sen suhteen ole probleemaa. Isä Jumalan tehtävänä on kuulla rukoukset ja pelastaa ne, jotka hän tahtoo pelastaa.
Jumala ei halua pakottaa ketään vastoin ihmisen omaa tahtoa. Ei myöskään kierosti houkutella toista vastoin tämän tahtoa. Parempi on rukoilla Jumalan tahdon tapahtumista.
Taitaa aloitus olla provo ?
kysynpävaan.
Totta kai se on provo. Eihän tällä palstalle muut aloituksia tee kuin ne, jotka vihaavat ja pilkkaavat adventisteja.
Adventisteista ja jehovan todistajista kannattaa pysyä kaukana.
mikään kirkko ei "pelasta"
"jeesus kristus on jo tehnyt sen"
Jos "Jeesus Kristus on jo tehnyt sen", niin sittenhän tässä voi vetää vaikkapa lonkkaa ja jättää seurakunnan kokoukset väliin puhumattakaan siitä, että maksaisi vielä kymmenyksiä bruttotuloista Adventtikirkolle, mitä ne pirut sinulta kuitenkin vaativat, jos jäseneksi liityt!
Jos tietäisit mikä on merestä noussut peto, mitä ovat pedon seitsemän päätä ja pää joka vioittui mutta virkosi huomaisit että adventtikirkon tulkinta on täysin väärin.
Samalla tärveltyisi tulkintanne pedon merkistä.
Pedon merkki ja luku ovat jo vaikuttamassa ja viittaavat tiettyyn asiaan.
Liittyy myös muihin maailman nyky tapahtumiin jotka ovat jo realisoituneina.
Kuin myös;Jaakobin kirje:
5:3 teidän kultanne ja hopeanne on ruostunut, ja niiden ruoste on oleva todistuksena teitä vastaan ja syövä teidän lihanne niinkuin tuli. Te olette koonneet aarteita viimeisinä päivinä.
Minulle riittää että tiedän tämän verran kuin tiedän.
No kerrohan, mikä on se pedonmerkki ja sen nimen luku?
Minä edustan sellaista näkemystä että tapa jolla minä olen asioista saanut selkoa sopii muillekin.
Kukaan ei ole minun päähäni uskoa saarnannut enkä aio tehdä sitä muille. Henkilökohtaiset keskustelut ovat erikseen jos kohdalle osuvat.
Annastiina ja 616.