Katolisten tiedote: https://fides.katolinen.fi/jasenmaaran-kasvu-jatkuu/
"Jäsenmäärä väheni viime vuonna poikkeuksellisen runsaasti. Suurin yksittäinen syy siihen oli jäsenmaksukirjeiden lähettäminen; kirkosta eroamisia tapahtui viitisen kertaa enemmän kuin edellisenä vuonna, yhteensä 493 kappaletta."
Mitäköhän tapahtuisi, jos ev.lut-kirkko lähettäisi jäsenmaksukirjeen? Eroajia voisi olla jopa 300 000 vuodessa.
"Jäsenmäärä väheni viime vuonna poikkeuksellisen runsaasti. Suurin yksittäinen syy siihen oli jäsenmaksukirjeiden lähettäminen; kirkosta eroamisia tapahtui viitisen kertaa enemmän kuin edellisenä vuonna, yhteensä 493 kappaletta."
Mitäköhän tapahtuisi, jos ev.lut-kirkko lähettäisi jäsenmaksukirjeen? Eroajia voisi olla jopa 300 000 vuodessa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ev.luterilaisten systeemi on kieroudessaan lyömätön: Ihminen pakkoliitetään kirkkoon vauvana ja verottaja perii jäsenmaksun. Ihmeellistä on, että tällainen syteemi on joidenkin mielestä oikein ja tasapuolinen.
EvLut kirkon jäsenmaksun periminen vauvakasteessa kirkkoon liitetyiltä ilman omaa lupaa on täysin ihmisoikeuksien vastainen käytäntö, joka pitäisi ensitilassa purkaa.
"Suomen+kansalaisia+jäsenistä+on+43,6+%."
Tämä+on+oleellisin+tieto+Suomen+katolisen+kirkon+tilasta+Suomessa.
Olisi myös hauska nähdä kuinka paljon on "pottunokkaista kantaväestöä" jäseninä, siis porukkaa joka ei ole jollain tapaa maahanmuuttajataustaista. Maahan- ja maastamuuttohan on aivan eri ilmiö kuin kääntyminen tai dekääntyminen.
"Kasteen kautta seurakuntien jäseneksi liitettiin 188 ihmistä, kirkkoonottamisen kautta 42 ihmistä. Toisesta hiippakunnasta muuttaneita oli 299. "
Tarkoittaa, että 188 vauvaa kastettiin jäseneksi ja 299 jäsentä tuli ulkomailta.
42 "kantasuomalaista" ex-luterilaista kääntyi jäseneksi.
Suomalaisten katoliseen kirkkoon liittyminen on marginaali-ilmiö .
Toki juu. Evlut kirkosta eroavia yhtenä vuonna eroavia on kolminkertainen määrä verrattuna katolisten koko määrään.
Suomen katolinen kirkko on nojannut Saksasta saatuihin avustuksiin. Kun Saksassa jäsenmäärä vähenee, tyrehtyy tämä rahanlähde ja joudutaan lähettämään jäsenmaksukirjeitä. Tämä johtaa eroihin Suomessakin.
Kuopiossa on 201 ja itä-Suomessa viitisensataa katolisen kirkon jäsentä. Kuopiosta hankittiin heille 2013 Männistön vanha kirkko 0,8 miljoonalla eurolla. Kalliin oloinen herranhuone jäsenmäärään nähden, eikä ostos olisi varmaan ilman Saksan apuja onnistunutkaan.
Paavin porukka on jo vuosia vaatinut Vatikaanin marmoripalatseistaan, että Suomen verohallinnon pitää kerätä sen puolesta jäsenmaksut.
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/katolinen-kirkko-toivoo-verotusoikeutta/
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/katoliselta-kirkolta-suomessa-jyrkka-viesti-jasenmaksusta-pelkka-kiltti-muistutus-ei-riita/
Lutkujen piispat ovat myös vaatineet paavilaisille verotusoikeutta: https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/ksml-arkkipiispa-valmis-keskustelemaan-kirkon-verotusoikeudesta/
Vapaa-ajattelijoiden on taisteltava sen puolesta, ettei tälle lukemattomiin rikoksiin, muun muassa lasten hyväksikäyttöön, syyllistyneelle järjestölle anneta koskaan Suomessa verotusoikeutta.