Nyt on hätävarat hankittu ja käsidesit !

Hommasin kuukauden ruuat ja monta pulloa käsidesiä joten korona saa puolestani tulla !

Kaupasta näytti tonnikapa vedessä purkit olevan jo loppu joten ilmeisesti muutkin ovat liikkeellä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Äläkä syö hätävaraasi heti jos korona viipyy. Se voi tulla vasta kevään tai kesän aikana, myöhemminkin. Ehtiikö hätävarasi vanheta? Ruokamyrkytyskin voi olla paha.

Äänestä

Minä ostin kans 100 pussia makaroonia, hinta 23€ Lidlissä, niillä pärjään 3-kuukautta jos hätä tulee. Ei varustautuminen niin kallista ole oikeastaan, ei hätätilanteessa syödä 5-tähden gourmet ruokaa

Äänestä

Muutava viikko sitten kun varotteli koronaviruksesta, oli hörhö ja foliohattuinen. :)

Äänestä

Pakkaseen laitoin lihoja ja paljon kuivamuonaa. Mm italianpatoja ja vastaavia. Riisiä ja pastaa sekä runsaasti säilyketölkkejä hedelmiä ja tonnikalaa. Leivontatarvikkeita ja suola sokeri hunaja kuivahiiva öljyä kahvia pesuaineta. Jauhoja ja kahvia ajattelin vielä hakea lisää sekä bensaa agregaattiin. Pitäisi olla oma perunakellari vielä ja sinne voisi sitten tehdä kotiviiniäkin 200 l joten pärjäisi pidemmätkin katkot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hommasin kuukauden ruuat ja monta pulloa käsidesiä joten korona saa puolestani tulla !

Kaupasta näytti tonnikapa vedessä purkit olevan jo loppu joten ilmeisesti muutkin ovat liikkeellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu