"Psykoanalyytikko Wilhelm Reich teki teoksessaan Fasismin massapsykologia (1933) erotuksen musta- ja punafasismin välillä. Hänen mukaansa kommunistiset puolueet eivät olleet puolueita siinä missä muut, vaan ne olivat fasismin mukaisia poliittisesti ja sotilaallisesti järjestäytyneitä ryhmittymiä. Punafasismi raivaa hänen mukaansa tieltään esteet vallan hyväksikäytöltä häikäilemättä, missä se eroaa muusta poliittisen järjestelmän epäkunnioituksesta.
Kommunismikin on fasismia
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kommunismin uhreja on maailmassa 100 miljoonaa.
Sokea Reettakin näki kuinka samanlaisia Hitlerin Saksa ja Neuvostoliitto olivat.
Kommunismiin pyrittiin fasismin keinoin.
Eräs suomalainen taistolaiskommunisti sanoi televisiossa että pyrki vain hyvään.
Natsitkin varmasti omasta mielestään pyrkivät hyvään.
Onhan noissa nyt huomattavia eroja.
Kansallissosialismi ja fasismi pyrkivät vahvistamaan omaa kansaa ja lisäämään sen hyvinvointia
Kommunismi oli 'internationaalinen' ja pyrki hävittämään eri kansat ja kansallisvaltiot.
Kansallissosialistisessa Saksassa työläisten asema oli paras Maailmassa 1939. Maassa oli sekatalousmalli, jossa valtio omisti 'luonnolliset monopolit', kuten Suomessa Kekkosen aikana.
Kansallissosialismi / fasismi olivat ensimmäisiä hyvinvointivaltioita.
Neuvostoliitossa työläiset olivat vain orjia, miljoonat ihmiset tekivät ilmaista työtä keskitysleireillä, kaivoivat kanavia, louhivat kaivoksissa, kaatoivat puita Siperiassa. Maatalous oli kollektivisoitu ja yksitysomaisuus minimaallinen.
Neuvostoliittoa pidettiin yleisesti ja syystä juutalaisten luomuksena. Tämä oli eräs syy miksi Hitler halusi nämä pois Saksasta.
Yhteinen piirre komunismilla ja kansallissosialismilla oli antidemokraattisuus. Mitään yleisiä vaaleja ei pidetty. Kuitenkaan ennen sotaa, ei Saksassa vainottu ketään tai suljettu keskitysleirille vain aatteen tai syntyperän vuoksi. Henkilön täytyi syyllistyä johonkin lain rikkomuksen jos joutui leirille. V. 1939 keskitysleireillä olikin vain n. 20 000henkeä.
Natsien kannatus oli korkealla Saksassa 1934-1944.