Autovero pitää poistaa koska se on haitallinen yhteiskunnalle. Joitaki tuhansia euroja laskee sitten 20teur uuden auton hinta, enemmän uusia ja parempikuntoisia käytettyä niin rahaa ei menee niin paljon varaosiin ulkomaille.
Nykyinen autovero korkeat polttoaineverot on iso haitta.
Kansanedustajat muuttamaan nyt !
Autovero pitää poistaa haitallisena
11
103
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen ALV veron osuus uusien hintoihin merkittävä.
Tesla model 3 , lyhyemmällä toimintamatkalla koukulla
52.838 € suora ostohinta
Sisältyvä ALV noin 9.968 € !
Autovero 1.337,79 € !
Suomen verotus nostaa sähköauton hintaa tässä tapauksessa yli 10 000€ alvin määrä on mahdoton. Sama tietysti kaikissa autoissa.
Ei ole oikein - Anonyymi
Jenkki lullaan jää vielä tinkimisen varaa, ennen kiertoradalle lähettämistä?🤣🤪🤣🤪🤣
- Anonyymi
Onhan Sanna Marin jo hallituksen iltakoulussa väläyttänyt autoveron poistoa tänä vuonna. Täytyy päästä niihin ilmastotavoitteisiin.
- Anonyymi
Auto veron poisto tulee kiihdyttämään lataus hybridien ja sähkö autojen kauppaa, koska niissä auto veron osuus on suhteessa kaikkein suurin
- Anonyymi
En ymmärrä miten valtio tulee enää toimeen, kun ennen autosta maksettiin veroa 10-20% auton kokonaishinnasta ja nyt se on tuollainen hippu - ainakin sähköautoissa.
Kohta ei kukaan enää polttoainettakaan osta - lataillaan vaan onnellisina sähköä töpselistä ja esim. bensahan on ollut aina meille hyvinvoinnin perusta, joka on juntattu syvälle maamme talouden peruskallioon.
Noh itsepähän ovat tätä ilmastovouhotuksellaan kerjänneet.
Kohta varmaan maksetaan pelkästä auton omistamisesta kauheita. - Anonyymi
No mutta kun se on juurikin ALV, joka kaikessa maksaa.
- Anonyymi
Eihän autovero ole paljon mitään! Reilu vuosi sitten ostin auton ja vero oli vähän yli tonni.
- Anonyymi
Bmw m8 Usassa järkyttävät 160 000$
Suomessa 285 000 €
😂🤣😂🤣😂
Joku perus ferrari vuosia käytettynä vielä yli 400 000 euroa! - Anonyymi
Nykyinen autoveromalli on hyvä, oikeudenmukainen ja läpinäkyvä.
Autovero ei ole este uuden auton ostamiselle, koska veron osuus alle 120g/km CO2 on muutamia tonneja.
Lataushybrideissä ja sähköautoissa jopa alle tonnin.
Jos autovero poistetaan, niin lataushybridit ja sähköautot menettää hintaetua vastaaviin ilman sähkömoottoria varustettuihin autoihin.
Jos autovero poistetaan, niin silloin isolla CO2-päästöllä varustetut ajoneuvot halpenee suhteessa eniten ja ei taa sole hyvä laskennalliselle ilmastotavoitteelle.
Jos autovero poistetaan, niin "some kaatuu", kun kyläkauppias saa uuden Ferrarin 300 000€ halvemmalla...
Joten mielummin nykyinen autovero kuin 100€ lisää ajoneuvoveroon vuodessa. - Anonyymi
Käytettyjen autojen tuonti ulkomailta on vahingollisinta Suomen taloudelle ja ilmastopolitiikalle. Tuontiautot ovat tehokkaita ja saaastuttavia eikä niistä kerry enää täyttä autoveroa eikä lainkaan alvia Suomeen.
Alv:n merkitys Suomen taloudelle on erittäin merkittävä ja siksi olisi tutkittava kaikki vaihtoehdot, jotta käytettyjen autojen tuonti voitaisiin estää ja EU-lainsäädäntöä muutettua jo pelkästään ympäristöperustein.- Anonyymi
Siinä suomalainen käytetyn ostaja maksaa Ruotsin valtiolle alv: ia, kun oma maakin verotuloa kyllä tarvitsisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812376- 1831964
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731821Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1191645Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311565- 1151399
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711165Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661126Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,601070