Kuolleiden nimet

Anonyymi

Paikallislehdissä on viikoittain seurakunnan uutisia ja niissä on kuolleiden nimet ja iät ja tämä varmaan vaan koskee kirkkoon kuuluvia joten jos kuuluu väestörekisteriin tai muihin kirkkoihin niin ei ilmoiteta missään. Tietysti sitten omaiset voivat laittaa maksullisen ilmoituksen lehteen. Nettiaika ei ole näköjään tuonnut asiaan juuri parannusta.

3

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei lehtiä kukaan enää lue, siis normaalit ihmiset ei siitä maksa.

    • Anonyymi

      Totta on, näin on mennyt noin 20 vuotta. Lehdissä ei ilmoiteta kuin seurakuntiin kuuluvien henkilöiden nimet, jotka ovat syntyneet tai kuolleet. Maksulliset "raami" ilmoitukset julkaistaan kaikista kuolleista. Siis suomalainen voi syntyä ja kuolla ilman muiden tietoa ellei kuulu ev.lut. Seurakuntaan. Jonkinasteista tasa-arvoa voisi tässäkin asiassa. Ei kai sitten suomalaisia sanomalehden lukijoita kiinnosta tällaiset pikkuasiat, kun pitkä aika on mennyt näin. Väestörekisterikään ei mitenkään digitaalisesti näitä asioita viitsi kertoa.

    • Anonyymi

      Näin on, kirkollisvero pitää maksaa että saa palveluja. Mutta maalliset menot eivät kosketa sitä, mitä kuoleman jälkeen seuraa. Ihan sama, oletko kuulunut kirkkoon tai et.

      Ihminen voi olla hyvin hengellinen ilman erillisiä sitoumuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5774
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1937
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1369
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1193
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1115
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1067
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      66
      1029
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1026
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      50
      1002
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      975
    Aihe