Apua Israelin köyhille vanhuksille

Tässä olisi hyvä kolehdin aihe, vaikka sitten lisäkolehtina.

https://www.emaileri.fi/g/l/281951/25763203/2030380/315/111/0
8283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei sovellu Kristuksen totuuteen:

"Kun siis autat köyhiä, älä toitota siitä niin kuin tekopyhät tekevät synagogissa ja kujilla, jotta ihmiset kiittelisivät heitä.
Totisesti: he ovat jo palkkansa saaneet."

Jos eläisit totuudessa olisit kirjoittanut tuon rehellisesti omalla nimelläsi, etkä pahantekijöiden puskista:

"Se, joka tekee pahaa, kaihtaa valoa; hän ei tule valoon, etteivät hänen tekonsa paljastuisi."

facebook/teuvo.suni

1Äänestä
  • En kyllä oikein keksi, mistä nyt pahoitit mielesi?

    Ei tuossa kukaan toitota torvea edellään, vaan tarjoaa nimettömänä mahdollisuutta auttaa. Itse olet tietävinäsi kirjoittajan ja olisit toivonut hänen esiintyvän tunnistettavana.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En kyllä oikein keksi, mistä nyt pahoitit mielesi?

    Ei tuossa kukaan toitota torvea edellään, vaan tarjoaa nimettömänä mahdollisuutta auttaa. Itse olet tietävinäsi kirjoittajan ja olisit toivonut hänen esiintyvän tunnistettavana.

    Pyhä Henki tuossa mielensä pahoitti nimettömän anonyymin Jeesuksen vastaisella toiminnalla, kuten ilmoitettu on:

    "Ihmisten edessä te olette olevinanne hurskaita, mutta Jumala tuntee teidän sydämenne. Se, mikä on ihmisten silmissä arvokasta, on Jumalalle iljetys."

    Äänestä

  • tms37 kirjoitti:

    Pyhä Henki tuossa mielensä pahoitti nimettömän anonyymin Jeesuksen vastaisella toiminnalla, kuten ilmoitettu on:

    "Ihmisten edessä te olette olevinanne hurskaita, mutta Jumala tuntee teidän sydämenne. Se, mikä on ihmisten silmissä arvokasta, on Jumalalle iljetys."

    Valitettavasti pitää nyt todeta, että itsensä "totuuden torviksi" tuntevat ovat harvoin oikeassa.

    Äänestä

Johan vitsin murjasit.
Israelilla on enemmän kuin varaa hoitaa omat ja lähialueiden köyhät. Säästävät vaikka prosentin sotilasmenoista.

Äänestä
  • Ja ameriikasta lähettävät lisää dollareina, elä sinä Suomi juntti haksahda tuollaiseen kusetukseen!🤑🤑🤑

    Äänestä

Luterilainen kirkkomme onkin huomioinut Israelin vanhusten ahdingon, ja siksi annammekin tämän vuoden kolehtien tuoton lyhentämättömänä näille poloisille ja kärsiville köyhille. Terv. Tuomiokapitulantti.

Äänestä
  • Tämä johtuu siitä, että joka ainoalla uskonlahkolla on sama jumala, kuin valitulla kansalla, jonka hallintavaltaan Jeesus tämän maailman jätti, kun temppelin väliverho repesi:

    "Te olette lähtöisin Saatanasta.
    Hän on teidän isänne, ja hänen halunsa te tahdotte tyydyttää.
    Saatana on ollut murhaaja alusta asti.
    Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras.
    Kun hän valehtelee, hän todella puhuu omiaan, sillä hän on valehtelija ja valheen isä.
    Mutta minua te ette usko, koska minä sanon teille totuuden."

    "Jatkakaa toki isienne tapaan, kunnes mitta on täysi!
    Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt!
    Miten te voisitte välttää kadotustuomion?"

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tässä olisi hyvä kolehdin aihe, vaikka sitten lisäkolehtina.

https://www.emaileri.fi/g/l/281951/25763203/2030380/315/111/0

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu