Demokratiatutkija F Fukuyama on esittänyt, että eliitti onnistuu aina korruptoimaan polittisen järjestelmän palvelemaan omia etujaan.
Suomessa pakkoruotsi on hyvä esimerkki: vanhan eliitin pikkukieli pakollisena kaikille alakoulusta yliopistoon.
Missään muualla ei vastaavaa.
Eliitti onnistuu aina korruptoimaan polittisen järjestelmän
17
70
Vastaukset
- Anonyymi
RKP:n ohjailema kielipolitiikka on korruption malliesimerkki.
- Anonyymi
Säätiöraha puhuu...
- Anonyymi
Yksi osa tästä korruptiosta on Suomi24:n vihamielisen puolueellinen moderointi.
Perusteettomat syytökset suomenkielisiä ja heidän järjestöjään vastaan ovat suojattuja, mutta oikaisut näihin syytöksiin katoavat hetkessä.
Samoin moderointi kannustaa kelvottomaan kommentointiin sallimalla sadoista tyhjänpäivisistä nälväisyistä muodostuvat sanomaketjut, joiden yksinomainen tarkoitus on tipauttaa asialliset sanomaketjut etusivulta.
- Anonyymi
Säätiöraha puhuu ja sitten jälkikäteen kilvan yritetään keksiä perusteluita pakkoruotsille
- Anonyymi
Eivätkä kuitenkaan keksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivätkä kuitenkaan keksi.
Miksi pakkoruotsin puolustajat ovat nyt niin hiljaa?
- Anonyymi
Miten se, että Vapaakielivalintafoorumilla aktiivit ovat sitä mieltä, että kaksikielisten perheiden äidit ovat pelkkiä kohdunvuokraajia on tehokasta kritiikiä eliittiä kohtaan? Täällä Sven-Håkanin kirjoitukset vittuilevista juutalaisista katsotaan kyllä joissain piireissä eliittikritiikiksi, lähinnä Suomalaisuuden Liiton nuorisojärjestöpiireissä, mutta muu maailma ymmärtää tuon koirapillin alkuperän ja tarkoituksen.
Ai niin, nrr joutsenikko, jos olisit yhtään perehtynyt Fukuyaman teksteihin niin tietäisit tulkitsevasi häntä aivan väärin. Mutta joo, tyyppi joka ennusti historian loppuvan vuonna 92 on relevantti, kun Ilmari Rostila itkee Iltalehdessä siitä että se, että tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän juhliin kutsuttiin ruotsinkielisiä ihmisiä on pakkoruotsia...
Asiallista kielipoliittista keskustelua...- Anonyymi
Ja sinulla on ongelmia: kohdunvuokraus ja englannin suosio.
- Anonyymi
Kun esittämiisi väitteisiin tuli asiallisesti perusteltu oikaisu, poistettiin se heti.
Tämä palsta on surullisenkuuluisa siitä että perättömät syytökset suomenkielisiä vastaan säilyvät, mutta paikkansapitävät vastineet perättömyksiin poistetaan heti.
Toki tasapuoliset ruotsinkielisetkin ovat tämän todenneet, mutta ei se kai heitäkään ole kiusannut, koska eivät tästä moiti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun esittämiisi väitteisiin tuli asiallisesti perusteltu oikaisu, poistettiin se heti.
Tämä palsta on surullisenkuuluisa siitä että perättömät syytökset suomenkielisiä vastaan säilyvät, mutta paikkansapitävät vastineet perättömyksiin poistetaan heti.
Toki tasapuoliset ruotsinkielisetkin ovat tämän todenneet, mutta ei se kai heitäkään ole kiusannut, koska eivät tästä moiti.Olen huomannut saman. Tuttu juttu jo vuosien takaa. Välillä syytettiin tekoälyä, mutta kyllä se on ihminen, joka tekee poistot. Ja poistaa nimenomaan asialliset tekstit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun esittämiisi väitteisiin tuli asiallisesti perusteltu oikaisu, poistettiin se heti.
Tämä palsta on surullisenkuuluisa siitä että perättömät syytökset suomenkielisiä vastaan säilyvät, mutta paikkansapitävät vastineet perättömyksiin poistetaan heti.
Toki tasapuoliset ruotsinkielisetkin ovat tämän todenneet, mutta ei se kai heitäkään ole kiusannut, koska eivät tästä moiti.Täällä ei ole perättömiä syytöksiä meitä tavallisia suomenkielisiä kohtaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä ei ole perättömiä syytöksiä meitä tavallisia suomenkielisiä kohtaan.
Tavalliset suomen- ja ruotsinkieliset eivät ole sokeita, vaikka itse oletkin.
Tavalliset, arvostelukykyiset ihmiset, jotka ovat edes vähän seuranneet tätä palstaa näkevät sen heti. He toteavat myös erityissuojeltuja, suomalaisuutta solvaavia ketjuja.
Näissä on jopa kolmesataa sanomaa, valtaosin tyhjänpäiväisiä. Sellaisia jotka osoittavat itsekritiikkiä puuttuvan kirjoittajalta.
Näiden tarkoitus onkin vain nostaa parjausotsikoitu ketju takaisin etusivulle, ja pudottaa asiallisempia ketjuja siltä pois.
Kehottaisin toteamaan että asia on juuri näin.
Tiedämme että parjauksella kuten muullakin vastaavalla on aina johtaja ja tällä kymmenkertainen määrä myötäjuoksijoita. Kieltäydy olemasta myötäjuoksija.
- Anonyymi
Ajatelkaa!
Valitettavasti meillä on ollut matoja politikkoina , mutta jospa se muuttuu seuraavissa vaaleissa .
Pikkupiru RKP. täytyy tietenkin heittää pihalle niinkuin lumiukko jo on .- Anonyymi
Lumiukko siellä jo odottelee .
- Anonyymi
Lehmänkauppa mätämunat eivät kuulu hallitukseen .
- Anonyymi
Politiiikka on hyväosaisten suojatyö , siinä ei tarvitse osata oikein mitää ja voi päätyä hyvälle liksalle ministeriksi , työhön voi palkata sata avustajaa jos itse ei oikein tajua , tai viitsi .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1203038EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351415- 1041289
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621037Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661017Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1331008- 60947
- 41747
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22733Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta114699