Miten suomi on varautunt

Corona viruksen tuloon? Kun epidemia puhkeaa riittääkö kaikille hoitoa ja sairaalapaikkoja? Jätetäänkö vain kotiin virumaan taudin kouriin.
Jos jossain sairaanhoitopiirissä sairastuu tuhansia ihmisiä riittääkö edes kasvomaskit muusta puhumattakaan. Entä jos sairastuu paljon hoitajia ja lääkäreitä? Tämä on pelottavaa.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei kaikkia tarvitse sairaalaan viedä. Ei meillä edes ole 5 miljoonaa sairaspaikkaa.
Sairastavuus coronaviruksen on ollut toistaiseksi minimaalisen vähäistä.
Vaikka ihminen on saanut tartunnan, ei hän välttämättä edes sairastu.
Ei pidä lietsoa vääriä tietoja asiasta.

1Äänestä
  • Onhan se minimaalista kun se on nyt vasta tulossa tänne ja lähtemässä leviämään. Tuskin mikään enää estää. Moni kantaa suht pienin oirein mutta levittää. Sehän se ongelma onkin.

    Äänestä

Ei ole varautunut. Ei riitä hoitoa ja sairaalapaikkoja. Kyllä jätetään. Maskeja taitaa sentään olla. Peskää käsiänne. T:Sanna

Äänestä

Onhan niillä niitä sota-aikaisia maskeja, kaasunaamareita varmaankin, päiväys mennyt umpeen mutta kyllä ne toimii, kun hallitus niin sanoo.
Ja peskää tosiaan käsiänne, päättäjätkin ovat päättäneet pestä kätensä koko jutusta.

Äänestä

Taisi karata korona suomessa jo käsistä. Ei mitään päivitystä uusista tartunnoista. Kohta jysähtää pommi leviämisestä? Loppuuko suomesta testit kun influenssa jyllää ja suuri osa kuvittelee sairastavansa koronaa? Eikä tällä menolla vain kuvittele vaan se voi olla korona. Lopettavatko kohta testit kokonaan ja jokainen sairastaa miten sairastaa ja selviää.
Rajoituksiahan me emme tee, emmekä sulje mitään rajoja mistään vaikka henki menisi.

Äänestä

Sisäministeriö on ohjeistanut Migriä ja muita viranomaisia, että nyt koronaviruksen kanto tai pelko on peruste turvapaikan myöntämiselle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Corona viruksen tuloon? Kun epidemia puhkeaa riittääkö kaikille hoitoa ja sairaalapaikkoja? Jätetäänkö vain kotiin virumaan taudin kouriin.
Jos jossain sairaanhoitopiirissä sairastuu tuhansia ihmisiä riittääkö edes kasvomaskit muusta puhumattakaan. Entä jos sairastuu paljon hoitajia ja lääkäreitä? Tämä on pelottavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu