Miljoonaluokan tappiot taas.
Kunta ei halua kilpailuttaa edes lääkärikäyntiä, jonka kustannus omana toimintana on 141 euroa. Yksityisellä n 90e
Siivous ja ppuhtauspalveluissa sama sekä kiinteistönhoito, joka tulisi yksityisellä huomattavasti edulisemmaksi.
Miksi Ilmajoki haluaa korottaa veroja kun säästömahdollisuuksia olisi. Onko valtuusto sosialistienemmistöinen?
Kunta ei halua kilpailuttaa edes lääkärikäyntiä, jonka kustannus omana toimintana on 141 euroa. Yksityisellä n 90e
Siivous ja ppuhtauspalveluissa sama sekä kiinteistönhoito, joka tulisi yksityisellä huomattavasti edulisemmaksi.
Miksi Ilmajoki haluaa korottaa veroja kun säästömahdollisuuksia olisi. Onko valtuusto sosialistienemmistöinen?
Vastaukset 36
Vanhimmat
Yliläkäri+ilmoitti+jo+eroavansa.+Kunnanjohtaja+lähetti+paimenkirjeen+Kurikan+kaupunginhallitukselle,+hän+haluaa+päästä+johtokunnan+kokouksiin+sosialisoimaan+entistä+enemmän.
Kurikassa+Sepon+kirje+laitettiin+mappi+Ö:n+
Asiaa+ei+edes+käsitelty+vaan+annettiin+tiedoksi+että+ilmajoen+kunnanjohtaja+ei+pysty+eikä+kykene+välittämään+kunnan+asiaa+kuntien+edustajien+kautta+johtokunnalle.
Ollilan+hautajaisia+vietettiin+ja+ei+vielä+multia+ollut+haudalla+kun+poliittinen+peli+oli+jo+käynnissä.
Työterveyshuollon+yhtiöitämisen+jälkeen+ei+Ilmajoella+ymmärretä+että+se+tarkoittaa+myös+laboratorion+ja+kuvantamispalveluiden+yhtiöittämistä+sekä+hintojen+korottamista+n+50%+
JIK+ei+voi+olla+markkinoilla+halvemmilla+hinnoilla+kuin+yksityiset+ja+aiheuttaa+markkinahäiriöitä,+tämä+olisi+tullut+olla+esillä+kun+asiasta+päätettiin.
Alijäämää++katetaan+kunnan+esittämällä+tavalla+suoritehintoja+korottamalla,+tarkoitaa+se+sitä+että+kun+Ilmajoen+asukasmäärä+lievästi+kasvaa+ja+Kurikan+selvsti+laskee,+Ilmajoki+tullee+maksamaan+paljon+enemmän+kuin+tavalla+joka+olisi+fiksumpi,+kertarysäyksellä.
Kunnassa+ei+ole+kuin+muutama+jotka+ymmärtää+asiat,+eikä+ainoatakaan+virkamiestä+tai+kunnanhallituksen+jäsentä+jolla+kompetenssi+riittää+asioiden+ymmärtämiseen.
Kompetenssi on hieno sana.
M.O. on siis edesmennyt. Yritin turhaan löytää tietoa hänestä... asia selvä. Kunnia hänen muistolleen.
Ei kai kunta kilpailuta JIK:n palveluja, vaan kuntayhtymä itte ? Mistä tiedät, minkälaisia hintoja kilpailutuksesssa saataisiin, jos kilpailutusta ei ole tehty ?
Kai se suurinpiirtein sama hinta on kuin mitä itse maksan yksityiselle lääkärikäynnistä eli 90e.
JIK lääkärin hinta oli lehdessä 141 euroa käynti.
Palvelusetelit käyttöön ja kunta säästää.
Hallintosäännön mukaan tilaajalautakunta:
1. vastaa sopijakuntien puolesta yhteistoimintaan sisältyvien tehtävien yleisestä kehittämisestä, suunnittelusta sekä toiminnan ja talouden seurannasta,
2. käy palvelutuotantoneuvottelut JIK-liikelaitoskuntayhtymän talousarvioon sisältyvistä palvelutuotantotavoitteista ja hyväksyy JIK-liikelaitoskuntayhtymän talousarvioon sisältyvän palvelusitoumuksen,
3. tekee vuosittain lokakuun loppuun mennessä sopijakunnille esityksensä seuraavan vuoden talousarviosta sekä siihen liittyvästä toiminta- ja taloussuunnitelmasta sopijakuntien ja JIK-liikelaitoskuntayhtymän neuvottelujen pohjalta,
4. seuraa palvelutuotantoon liittyvien toiminnallisten ja taloudellisten tavoitteiden toteutumista ja raportoi siitä neljännesvuosittain sopijakuntien kunnan-/kaupunginhallituksille,
5. päättää JIK -liikelaitoskuntayhtymälle rinnasteisista merkittävistä hankinnoista, jotka ovat toiminnallisia kokonaisuuksia,
6. hyväksyy toimialallaan merkittävien hankkeiden tarveselvitykset, suunnitelmat, hankintaohjelmat ja muut vastaavat suunnitelmat.
Hienoa, että ratkaiset ongelman noin yksinkertaisesti !
Kompetenssi = asiantuntevuus ja ammatillinen pätevyys, osaaminen.
Noin hienoja sanoja ei käyt kuin logistikko = varastotyöntekijä.
Kunnanjohtaja vetoaa 15 vuotta vanhaan perussuopimukseen joka sanoo että palvelut on järjestettävä niin Jalasjrvellä kuin Jurvassakin, mutta haluaako Ilmajoen kunta olla mukana maksamassa kuluja?
Ainoa tapa on yksityistää tukipalvelut, karsia palveluverkkoa ja alata elämään pienemmillä kuluilla.
Ilmajoella se ei järki mene päähän millän, viina sen sijaan näyttää menevän niin että aivosolut tuhoutuu johtoa myöden.
Ilmajoki on emäpitäjä. Meidän on autettava jalajärvelääsiä teuvalaasia. Jos me paapotaan vain irakilaisisia, saadaan vielä sanktioita EU;lta.
Terveydenhoitoko on kunnassa ainoa osa-alue mistä säästöjä revitään?
Terveydenhoito on kaikkein tärkein palvelu, miksi se on aina ensimmäisenä säästölistalla?
Omaishoitajana käy sääliksi sairaita ihmisiä joiden palvelut huononee vuosi vuodelta.
Mille gurlig-seurueelle seuraavaksi rakennetaan miljoonia maksava humpuukihalli?
Kunnanjohtaja vetoaa 15 vuotta vanhaan perussuopimukseen joka sanoo että palvelut on järjestettävä niin Jalasjrvellä kuin Jurvassakin, mutta haluaako Ilmajoen kunta olla mukana maksamassa kuluja?
Ainoa tapa on yksityistää tukipalvelut, karsia palveluverkkoa ja alata elämään pienemmillä kuluilla.
Ilmajoella se ei järki mene päähän millän, viina sen sijaan näyttää menevän niin että aivosolut tuhoutuu johtoa myöden.
1) Kurikan kaupunki on Etelä-Pohjamaan sairaanhoitopiirin jäsen ja pitäytyy Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin palveluiden ostajana nykyisessä laajuudessa eikä ulkoistuksiin tähtääviä muutoksia ole tarpeen tehdä;
2) Kurikan kaupunki siirtää 1.1.2020 alkaen erikoissairaanhoidon läpilaskutuksen JIK ky:ltä omaan budjettiinsa;
3) JIK ky:n kunnilta ostamiin tukipalveluihin (ruoka- ja puhtauspalvelut sekä kiinteistönhuolto) ei ole tarvetta tehdä ulkoistukseen tähtääviä muutoksia.
Keskustelun aikana Juhani Mäki esitti Harri Salosen ja Kirsti Lähdesmäen kannattamana, että poistetaan kohdasta 1 teksti ”eikä ulkoistuksiin tähtääviä muutoksia ole tarpeen tehdä” ja poistetaan kohta 3.
Puheenjohtaja julisti keskustelun päättyneeksi. Koska oli tehty päätösehdotuksesta poikkeava kannatettu muutosesitys, oli asiasta äänestettävä. Hyväksytty äänestysesitys oli, esittelijän päätösehdotus "jaa", Juhani Mäen ehdotus "ei". Äänestystavaksi hyväksyttiin nimenhuutoäänestys.
Puheenjohtaja julisti äänestyksen tuloksen. "Jaa"-ääniä annettiin nolla, "ei"-ääniä yhdeksän (Jokipii, Mäntymäki, Leppinen, Lähdesmäki, Mäki, Parkkamäki, Penttilä, Salonen ja Ala-Nisula), kaksi tyhjää.
Päätös: Kaupunginhallitus päätti hyväksyä Juhani Mäen ehdotuksen.
Kurikassa ulkoistaminen on mahdollista, Ilmajoella sosialismi estää järkevän taloudenhoidon.
Ehtisköhän Hannu tai Matti tai Juha ottaa hoitaakseen kuntayhtymän, yks vois olla lääkäri , toinen hoitsu ja kolmas vaikka talonmies?
Erittäin keskustalainen, juurevan vastuullinen kannanotto!
Tuo onkin tosi hyvä idea! Tulis kerranki joku asia hoidettua kunnolla! Onkohan niitä hoksattu pyytää?
Tarjotaan hommaa sussu koskelle
On sukua varmaan sörssensönille.
Talonmiehelle lankeaa myös kosminen syyllisyys kaikesta
Uhri?
Joko Pirkko pian tylyttää Ahtia?
Älä pilikkaa talonmiehiä....
JIKkiä ei tarvita, Lapualasista mallia. tai lakki kouraan ja Y-talolle. Samalla kunnantalon avaamet voi viedä Rasinmäelle.
Kilpailuttakaa, ottakaa käyttöön palvelusetelit mutta älkä jatkako tällä huonolla tappiollisella tehottomalla tavalla.
Ilmajoen kunnan talous saatu Rannoon aikana täysin kuralle.
Ekonomit kokoomuksesta ja kepu nauraa jyväjeesukselle jolla ei ole ymmärrystä.
Olisko jo uusien naamojen aika?
Eikö tötö riitarantoa kannattaisi jättää sivuraiteelle. Kunnan talous kuralla, Ahti vain riitelee.
Kurikkalaiset osaa taloudenpidon paremmin.
Jurikn kaupungin tulisi irtaantua JIK kuntayhtymästä. Miksi ihmeessä perussopimusta ei noudateta Jurvan ja Jalasjärven palveluiden kohdalla?
Ilmajoki kuppaa JIKkiä ja Kurikkaa.
Jurikn kaupungin tulisi irtaantua JIK kuntayhtymästä. Miksi ihmeessä perussopimusta ei noudateta Jurvan ja Jalasjärven palveluiden kohdalla?
Ilmajoki kuppaa JIKkiä ja Kurikkaa.
Meinaako jotta me pärjättäs ilman Kurikkaa?
Alavus, Soini ja Kuortane järjestää yksityisen yrityksen kautta sote palvelut, ei tule miljoonien yllätyslaskuja. Suosittelen myös Ilmajoelle.
JIK on ollut ja mennyt. Parasta olisi kilpailuttaa palveluntuottaminen yksityisellä.
Lääkärikäynti JIK 140E
Läkärikäynti yksityinen 85e
Laboratorio ja röngten joudutaan jokatapauksessa yhtiöittämään jos palveluita aiotaan myydä muille.
Lääkärikäynnin hintaan JIK:llä sisältyy verikokeet, röntgenit, ja kaikki muukin.
Yksityisellä perusmaksun päälle tulee kaikki muut, vai kuvitteletko kääyväsi samaan hintaa röngenissä verikokeessa ja muissa ylimääräisissä tutkimuksissa.
Ei+sisälly+enä+kauaa+kun+Ilmajoen+kunnanvaltuuston+33+jäsentä+päätti+työterveyden+yksityistmisestä.
Kun+se+tapahtuu,+sihen+liitty+myös+Labran+ja+röngtenin+yhtiöittäminen.+Sen+jälkeen+hinta+nousee+Jikissä+kalliiksi.+
Miksi+tästä+ei+kerrottu+päättäjille+ja+miksi+he+eivät+kahta+lukuunottamatta+ottaneet+asioista+selvää.
Vastuuttomia+olivat+kunnanvaltuutetut.
Miksi+JIK+kuntayhtymän+johtaja+ei+saanut+tulla+kokoukseen+kertomaan+asioiden+todellista+puolta`?
Miksi+JIK+kuntayhtymän+johtaja+ei+ole+talousarviokokouksessa+kertomasa+mihin+50%+kunnan+rahoista+riittää?
Avointa+ja+läpinäkyvää+vai+ummehtunutta,+tunkkaista+salailua.
Keskustalla ja Sosialisteilla on ratkaisu!
KOROTETAAN KUNTAVEROA
Verot valtion maksettavaksi!
Seppo saa osallistua johtokunnan kokouksiin?
Seppo laittaa asiat kuntoon!