Millaista uskot taivaassa olevan?

Moni uskonnollinen ihminen elää siinä uskossa, että kuoleman jälkeen pääsee johonkin taivaaseen tai paratiisiin tms. Varsinkin jos kokee, ettei tämä elämä täällä tyydytä kaikin puolin. Suomalaisethan uskoi ennen kristinuskoa, että elämä jatkuu kutakuinkin samaan tyyliin kuin eläissäänkin.

Mut miten kristilliset täällä? Millaiseen todellisuuteen arvelette joutuvanne? Mitä siellä konkreettisesti on ja mitä siellä tehdään?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Koska Jumala loi ihmisen kuvakseen, kuvittelen myös itse Taivasten Paratiisin jollain tavoin muistuttavan maan ulkomuotoa eli luontoa. Raamattu kuvailee Taivasten Valtakuntaa, etenkin Ilmestyskirjassa. Eräs osa tätä valtakuntaa, nk. Uusi Jerusalem kuvataan tarkoin, jopa mittojensa puolesta: tässä on kyseessä suuri, kuution muotoinen kaupunki.

Siellä on suuri Kristallijärvi, tarkoittanee kaiketi kristallinkirkasta. Puita kuvaillaan, niittyjä, katuja kuvaillaan. Karitsan Häissä istutaan illallisella, joten siellä selvästikin myös syödään ja juodaan esim. viiniä. Käsittääkseni siellä on eläimiä. Odotan kovasti tapaavani siellä omat rakkaat lemmikkini.

On myös erikseen nk. Jumalan Valtaistuin, josta Ilmestyskirja kuvaillaan Itse valtaistuimilla istujia sekä erilaisia henkiolentoja eli enkeleitä. Näiden enkeleiden ulkomuodot poikkeavat toisistaan. Ovat aika erikoisen oloisia.

Nk. taivasnäkyjen ja -vierailuiden kuvaajat ovat kertoneet pelastuneiden sielujen näyttävän siellä kaikki kuulemma n. 30-vuotiailta. Ovat muutoin kai aivan itsensä näköisiä, kauneimmillaan. Paratiisissa ovat siis ainoastaan pelastuneet: ilmeisesti ja toivottavasti myös esim. keskenmenneet ja mahd. abortoidutkin, syntymättömät ihmislapset.

Itselleni kuvitelmani Taivasten Paratiisista (Taivaita on seitsemää eri tasoa, joten otan tässä kantaa lähinnä tähän, nk. Paratiisi-osaan sekä Valtaistuimeen) ovat sekoitusta Raamatun kautta annetuista tiedoista, sekä kuvitelmiani osin myös ihan puhtaasti muinaissuomalaisesta Tuonen lehdosta, jota A. Kivi kuvailee kirjassaan Seitsemän veljestä, kirjan lopussa Eeron vaimon laulaessa siitä lapselleen.

Itse siis kuvittelen Paratiisin suureksi kaupungiksi, rakennettu osin kullasta ja jalokivistä ja jonka luonto kauneudellaan lyö laudalta maapallon parhaimmatkin osat: järviä, metsiä, vuoristoa, eläimet kesyjä.

Taivasten Valtakunta ei käsittääkseni ole vain yhdenlainen paikka, vaan siellä on siis nk. eri tasoja, sekä asuinsijoja. Myöhemmin, kun tätä maapalloa ei enää ole, Jumala luo uutta. ✨🦢🌳🐕‍🦺🐎🦓🐪🌴🦘🐇🍒🍓🌴🌴🌴

Äänestä

Taivaassa on paljon säteilyä, erittäin kylmä ja paljon lentäviää hiekkaa ja jäätä. Ja sitten kiinteämpiä kappaleita ja energia keskittymiä.
Ehkä jossain mustassa aukossa, tms. on voimakkaita energia, massa. keskittymiä. Niin siellä vosi olla joita meille "yliluonnollista" ? Ainakin voimaa ja energiaa, jne.

Kuitenkin noin yleisesti ottaen havaittav maailmanankaikkeus on aika tyly, asuinkelvoton, ja kalsea.

Noin lapsuuden muistona muistan jonkun naivistisen jehovien piirroksen, jossa leijona ja ihminen ja riista kulki vapaana kedolla, kaikki hymyili, pedot ja uhrit. Ja aurinko paistoi säteinä. Kiva maailmnakuva, kuin satukirjoista.
Mutta esim. törkeät oulun lapsi raiskaukset, jaterrori turvattomuus ja selvä pahuus pahasti rikkoo tämä uskonnollisen hyvän kauniin mailmankuvan jo maan päällä.
Ne omaa kansaa uhraavat Väärät profeetat ovat siis jo hallinnossakin !!

Äänestä

Taivaan oloissa koko universumi on käytössä!

Muutama sata miljoonaa galaksia, joissa on satoja miljoonia tähtiä, joilla taasen on kymmenkunta planeettaa kullakin. Tästä voi laskea montako planeettaa on tutkittavanan ja asuttavana. Energiaa riittää loputtomiin, koska muutetaan ainetta energiaksi ja Jumala voi luoda lisää. Ja sitten ainakin miljardi uutta ystävää ja rakastettua. Mikä sosiaalisuus :))

Äänestä

Ajanvietteeksi voi vertailla kielten ruskeutta, mutta pahimmassa tapauksessa joutuu neitsyeksi allahin paratiisiin.

Äänestä

Ei ole ollut tarvetta kuvitella. Pieleen se kuitenkin menisi, sillä raamattu sanoo taivaan olevan jotain, "mitä silmä ei ole nähnyt, eikä korva ole kuullut. ". Toivottavasti siellä on myös jotain tekemistä. Sillä ikävystyn helposti toimettomana maallisissa paratiiseissa.:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Moni uskonnollinen ihminen elää siinä uskossa, että kuoleman jälkeen pääsee johonkin taivaaseen tai paratiisiin tms. Varsinkin jos kokee, ettei tämä elämä täällä tyydytä kaikin puolin. Suomalaisethan uskoi ennen kristinuskoa, että elämä jatkuu kutakuinkin samaan tyyliin kuin eläissäänkin.

Mut miten kristilliset täällä? Millaiseen todellisuuteen arvelette joutuvanne? Mitä siellä konkreettisesti on ja mitä siellä tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu