Uutisointi kavaltaa että kyseessä on ollut maahanmuuttajajengi.
Uhri on kantasuomalainen.
Kaikki viitteet tai linkit ovat tarkasti varjeltu salaisuus.
Jos kyseessä oleva jengi olisi kantasuomalaisia olisi asia ilman muuta tiedotettu selkeästi, jopa mahdollinen videokin julkaistu.
Sanon tämän samalla varauksella kuin Lipposka Tampereen murhapoltosta.
Uhri on kantasuomalainen.
Kaikki viitteet tai linkit ovat tarkasti varjeltu salaisuus.
Jos kyseessä oleva jengi olisi kantasuomalaisia olisi asia ilman muuta tiedotettu selkeästi, jopa mahdollinen videokin julkaistu.
Sanon tämän samalla varauksella kuin Lipposka Tampereen murhapoltosta.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Oikeassa olet.
Ruotsinmalli alkaa pikkuhiljaa toteutumaan Suomessakin.Siellä nämä jengit hallitsevat laajoja alueita ja kaupunginosia,jonnekka ei edes poliisi uskaltaudu.
Vaasassa näitä matuja riittää jo varmaan toisessa, jopa kolmannessa sukupolvessa. Tuo Ristinummi alkaa olla jo täkäläinen Itä-Helsinki. Rasismi kantaväestö kohtaan rehottaa.
Paitsi, että missään ei kerrota olevan maahanmuuttaja jengi. Hoka muuta väittää tuo myös linkin.
Sehän tässä ongelma onkin, totuutta ei voi kertoa vaan totuusministeriö käyttää uuskieltä tiedottamisessa.
On vain pääteltävä sekä poliisin tiedotuspolitiikkaa analysoimalla että uuskielen sanastoa arvioimalla mitä uuskielellä Vaasalainen nuorten miesten ryhmä on aiemmissa tapauksissa tarkoittanut.
Analyysi on empiirinen ennen kaikkea subjektiivinen ja tietenkin kyseessä on "yksittäistapaus".
Jos ylläoleva kommentaattori ei ole täysi vihannes, vaan ajatteleva ja kognitiivisilta kyvyiltään normaali tulee useimmiten oikeaan päätelmään.
Tämän päivän medialukutaitoon kuuluu sekä skeptisyys varsinkin viranomaistiedotuksen suhteen. Omaan ilmaisuun sarkastisuus ja kyynisyys.
Ensimmäinen ajatus viranomaisen tiedotteita lukiessa tulee olla epäluulo, mm. poliisi joko valehtelee, peittelee tai vääristelee tai kaikkia näitä.
Minulle tulee ensimmäiseksi ajatus, että palstalla on luulotautisia lapsellisia tyhjäntoimittajia.
Ja minulle tulee mielee hyväuskoinen, medialukutaidoton hölmö.
Vuodesta 2015 poliisin tiedottaminen on ollut salailevaa ja salamyhkäistä. Suoranaista valehtelua.
Totuus on että me olemme tiedotuksen herkkusieniä.
Minä tu li Suomi. Lupasi paljon etuja. Huono kämpä saatu ja liia pieni raha.
Tulee viha. Anna mulle enempi ni ei tapele site.
KYLLÄ sinut on huomattu.
Minkälainen kämpä pitää olla? Ei täällä muunlaisia ole saatavissa. Tyydy siihen mitä sait.
Kuinka paljon pitäisi olla raha? Ei täällä ole enempää saatavana. Mene muualta hakemaan, muualla on enemmän raha, myös parempi kämpä.
Sitten ei tule viha kun menet muualle, olet iloinen.
Niin, maahanmuuttajataustaiset ovat todella harvoin tehneet mitään rikollista Suomessa. Jos jotain pientä on tapahtunut, niin silloin puhutaan tosi harvinaisesta yksittäistapauksesta.
Minut pahoinpiteli poliisi Joensuun torilla ja pidätti koska ei ollut mukana henkkareita.
Poliisi itse tutki asian ja kas ei edennyt eteenpäin.
Syrjäytyminen voi todenteolla alkaa! 😂
Oletkin jo syrjäytynyt todellisuudesta...
Perustelut tuolle väitteelle?
Sehän meni hyvin, kun asia ei edennyt eteenpäin. Muuten istuisit todennäköisesti kaltereiden takana. Syrjäytyminen sopii sinulle paljon paremmin kuin se vaihtoehto.
Huomioin vaan että poliisi saa suorittaa kadulla pahoinpitelyjä ja ryöstöjä ilman seurauksia, surullista sinänsä katsella teidän ulkokultaisten toimintaa kun kovia huumeitakin saa apteekista luvan kanssa :'D
Kyllä Syrjäytyminen tuollaisesta maistuu paremmalta, kiitoksia tsempeistä :D
Mitä mieltä olette siitä, että vanhempi konstaapeli, nettipoliisi ja Keskustan valtuutettu Oulussa Lauri Nikula puolustaa henkeen ja vereen oikeutta viedä pakolaisia lastentarhoihin?
Tunteeko kukaan keskustaa äänestänyt kolahduksen sydämessään?
Osaako kukaa siellä hävetä vai koetaanko ettei mitään hävettävää ole?
https://twitter.com/i/videos/1075041224036368384
Oltuaan mukana mahdollistamassa luoja tietää kuinka monen seksuaalirikoksen tapahtumistä herra haastaa häntä asioista varoittaneet ihmiset. Kuinka kukaan kehtaa?
https://twitter.com/LauriNikula/status/1231486148792528896
ryhdikästä puhetta
Vaasan veri ei VAPISE ? Miksi vastaus poistettiin ?
Mikä on sisäministerin kanta...!?
Ohari on jo NIIN kiihottunut että on jo 3-pikkarit tänään menossa..
Ei saa kiihottaa, nyyhnyyh... :(
jos mainitaan vain nuoria niin onko estettä olla tällä palstalla
jokainen varustautukoon jos kerran liikuu niilä alueilla, ilman varusteita on ihteänsä pieksettää, ei muutakuin jot päivä läpi paistaa
Oikea asenne! Ottakaa oppia.
Hupaisia näiden fasistien sekoilut. Liian vähän pamppua?