Pitäiskö mauri koskelaa vastaan nostaa rasismi syyte?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8765f497-60c8-4e55-bdf7-916fd971e31c
"käyttäydyimme liian sinisilmäisesti". aivan selvää rasismia sinisilmäisiä kohtaan, mikään tutkimus ei viittää siihen että sinisilmäiset olisivat naiivimpeja kuin ruskea-kakka silmäiset.
Mauri koeskelan sinisilmäisyyttä halveksiva kommentti
18
573
Vastaukset
- Anonyymi
Koskela on täysin oikeassa kommenteissaan. Suomessa ei edes ymmärretä mitä on tapahtumassa.
- Anonyymi
Sinä et nyt ymmärtänyt pointtiani. Koko sanonta että sinisilmäisyys on huonoa yhdistetään naiviuteen, tyhmyyteen. Koko sanonta on rasistinen perimmäiseltä olemukseltaan.
Mietippä jos sanoisin: "olimme liian ruskeasilmäisiä", tarkoittaen että olimme liaan tyhmiä? Olisiko rasismikoneisto kimpussani. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä et nyt ymmärtänyt pointtiani. Koko sanonta että sinisilmäisyys on huonoa yhdistetään naiviuteen, tyhmyyteen. Koko sanonta on rasistinen perimmäiseltä olemukseltaan.
Mietippä jos sanoisin: "olimme liian ruskeasilmäisiä", tarkoittaen että olimme liaan tyhmiä? Olisiko rasismikoneisto kimpussani.Hyväuskoisia, naiiveja. Ei niinkään tyhmiä, vaan pikemminkin liian älykkäitä ja hyvää tahtovia, jota kierot vuoroin vallassa olevat poliitikkomme käyttävät häikäilemättä hyväkseen. Uskomme ja luotamme liikaa siis päättäjien sanaan, koska Suomessa on perinteisesti voinut luottaa toisen suomalaisen sanaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyväuskoisia, naiiveja. Ei niinkään tyhmiä, vaan pikemminkin liian älykkäitä ja hyvää tahtovia, jota kierot vuoroin vallassa olevat poliitikkomme käyttävät häikäilemättä hyväkseen. Uskomme ja luotamme liikaa siis päättäjien sanaan, koska Suomessa on perinteisesti voinut luottaa toisen suomalaisen sanaan.
Ei sinisilmäisyys liity millään tavalla edes hyväntahtoisuuteen, tai helppouskoisuuteen.
Olen sinisilmäinen mutta olin alusta asti 2015 pakolaisten ottamista vastaan, mutta minua vain haukuttiin natsiksi. yms. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä et nyt ymmärtänyt pointtiani. Koko sanonta että sinisilmäisyys on huonoa yhdistetään naiviuteen, tyhmyyteen. Koko sanonta on rasistinen perimmäiseltä olemukseltaan.
Mietippä jos sanoisin: "olimme liian ruskeasilmäisiä", tarkoittaen että olimme liaan tyhmiä? Olisiko rasismikoneisto kimpussani.Toiviainen vie Koskelan oikeuteen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toiviainen vie Koskelan oikeuteen
Ei yllätä ketään kantasuomalaista tolkunihmistä, mitä Islamilla aivopesty viherkommunisti tekee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei yllätä ketään kantasuomalaista tolkunihmistä, mitä Islamilla aivopesty viherkommunisti tekee!
Näköjään sellaiset virkamiehet kun on hallituskin ja jos meno ei sovi niin vaihtoon!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näköjään sellaiset virkamiehet kun on hallituskin ja jos meno ei sovi niin vaihtoon!
Ei ole pienintäkään epäilystä siitä että Toiviainen ei olisi omaa kansaansa vihaava Islamilla aivopesty feministisuvakki!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toiviainen vie Koskelan oikeuteen
Raija o.s. Putkosella on legitiimi oikeus tehdä noin.
- Anonyymi
Perustetaan komitea miettimään.
- Anonyymi
Tuo lausehan on peräisin etelän maista missä aikaisemmin ollut paljon sinisimäisiä ihmisiä. Nyt tämä ominaisuus on peittynyt, mutta vauvoilla on usein siniset silmät jotka muuttuvat sitten ruskeiksi. 'Sinisilmäisyys' yhdistetään siis lapsellisuuteen ja hyväuskoisuuteen.
Tätä silmien värin vaihtoa ei ole mustan Afrikan ja Itä-Aasian väestöllä koska näissä väestöissä ei ole ollut sinisilmäisiä. - Anonyymi
Olisiko sinisilmäisyys sanontana sitä perua, että sinisilmäiset ovat yksi verrattaen viimeisimmistä geenimutaatioista ihmislajissa. Sinisilmäisten koetaan olevan älykkäitä ja hyväntahtoisia, sovittelevia ja reiluihin, molempia osapuolia hyödyttäviin ratkaisuihin pyrkiviä. Nämä ovat positiivisia ominaisuuksia ihanneyhteiskunnassa, mutta hyvään pyrkivä sinisilmäinen joutuu ongelmatilanteisiin kohdatessaan ruskeasilmäisiä, joiden arvot pyörivät tiiviisti vain oman navan seutuvilla. Olettaessaan "sinisilmäisesti" että kaikki ihmiset ovat "pohjimmiltaan" samanlaisia, projisoi sinisilmäinen toisinaan omia altruistisia odotuksiaan luontokappaleisiin, joiden luonnetta hallitsevat sen sijaan ahneus ja salakavaluus. Elukkamainen röyhkeä opportunismi. Nämä virheelliset sinisilmäiselle ominaiset oletukset ovat pääsyy siihen, miksi sinisilmäisiä koetaan olevan helppoa huijata.
- Anonyymi
Tämä Suomen Islamoiminen kehitysmaalaisilla Islamin palvojilla alkoi jo 1990 sinisilmäisen vihervasemmiston avustuksella ja loppua ei ole näkyvissä!
- Anonyymi
Eikös eräs Tawja taputtanut karvaisia kämmeniään ja hihkui innoissaan, kun eräs Mekassa tamppaamassa käyvä taksikuski haukkui puolimiljoonaa kantasuomalaista vääräuskoista ja uskonnotonta äänestäjää rasistiksi!
- Anonyymi
Tän touhuja sais tutkia vähä enemmänkin ,jostai peräkylästä kuuluu aikamoisia huhuja.
- Anonyymi
Suomalaisilla politikoilla on ainakin ruskea kieli.
- Anonyymi
Ei kyllä tämä on nyt mennyt ihan valtion hotelliin .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kyllä tämä on nyt mennyt ihan valtion hotelliin .
Mutta pölyt jääneet pyyhkimättä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803