Ruotsalaisen autoalan etujärjestön ennusteen mukaan tänä vuonna myydyistä uusista autoista noin joka kolmas on ladattava hybridi.
Ruotsissa ensirekisteröitiin tammikuussa ensimmäistä kertaa enemmän ladattavia hybridiautoja kuin uusia dieselautoja. Samalla lataushybridejä ensirekisteröitiin ennätysmäärä, 4 113 kappaletta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/murros-on-taalla-pidit-siita-tai-et-ruotsissa-myytiin-enemman-topselihybrideja-kuin-dieseleita-mutta-yhdelle-asialle-kaikki-poliitikot-haluavat-stopin/7746540#gs.y4gvda
Ruotsissa ensirekisteröitiin tammikuussa ensimmäistä kertaa enemmän ladattavia hybridiautoja kuin uusia dieselautoja. Samalla lataushybridejä ensirekisteröitiin ennätysmäärä, 4 113 kappaletta.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/murros-on-taalla-pidit-siita-tai-et-ruotsissa-myytiin-enemman-topselihybrideja-kuin-dieseleita-mutta-yhdelle-asialle-kaikki-poliitikot-haluavat-stopin/7746540#gs.y4gvda
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minkään median jutut ei hirveesti hetkauta, oli se sitätaitätä.
Vau oletpa tosi kova tyyppi.
Lataus hyrrä on ihan perseestä, kuka noita jaksaa runkkailla työmaa kaapelii?
Lopeta jo se dieselin imppaaminen.
Painoa lisää mikä lisää kulutusta ja tavaratilaa leikattu ja pitkillä matkoilla paljon mitään hyötyä.
Vähän+vaikeaa+on+esim.+Volvon+mallistosta+muuta+poimia+kuin+lataushybridi.
Osittain+verotekninenkin+juttu+-+pienemmän+päästölukeman+vuoksi+roimasti+vähemmän+veroa+-+etenkin+näiden+suht+isojen+ja+painavien+autojen+tapauksessa.
Vaan+mitenkä+keulii+patteriautojen+myynti?+Ei+ilmeisesti+kovin+hyvin,+kun+patteriuskovaiset+koko+ajan+joutuvat+summaamaan+myyntilukuihin+myös+nämä+lataushybridit.+Patteriautot+yksinään+ovat+olleet+hyttysen+kusi+meressä+(suomessa+2+%+rekisteröinneistä+ja+0,2+%+autokannasta).
Suomessa+lataushybridienkin+osuus+on+ollut+paljon+pienempi,+vähän+reilu+10+%,+joten+tältäkin+osin+on+uutiset+pitänyt+etsiä+ulkomailta.+Näihän+uskovaiset+aina+toimii,+kun+ei+todelilsuus+miellytä.
Täällä ei montaa sähköautoilijaa luonnollisesti ole keskustelemassa ja miksi olisi.
Tämä suomi24 autokeskustelu sivusto pyörii parin automerkin välisenä terapiakeskusteluna kahdella suurella teesillä.
Toyota hybridi
Skooda
Siinä nuo keskustelun aiheet ovatkin, parjausta, oman hännän nostelua, muiden merkkien vähättely yms.
Kyllä polttopellejä jaksaa kismittää.
Mopoautoja saa patterikäyttöisinä, muttei patteripetterin raha niihinkään riitä.
Toisaalta, haaveilu ei mitää maksa, joten samalla vaivalla sitä voi vouhottaa 100 k€ patteriautoistakin. "sitku kasvan isoksi, osta tällaisen... tai siis ostatan sen itselleni". Kantava ideahan on maksattaa kulut muilla.
Uusien+autojen+ostajista+on+noin+35%+iältään+60-70+vuotta+ja+yli+70+-vuotiairalkin+on+25%.
Sepä+on+jo+yli+puolet+ja+kun+vielä+lisätään+lukuun+työsuhdeautot,+niin...
Teidän+pikkupetterien+autonostolla+ei+ole+ensinkään+mitään+vaikutusta+uusien+autojen+myyntiin.+Ihan+sama+mitä+mieltä+olette,+kun+rahat+riittää+vain+käytettyihin.