Mitä eu aikoo tehdä tälle ovella olevalle vyörylle? Välittääkö se kansoistaan yhtään, niin että laittasi esimerkiksi sotilaat rajoille turvaamaan turvallisuuttamme? Laittaako eu piikkilangat ulkorajoille kuten Unkari aivan oikein on tehnyt turvallisuutensa vakuudeksi? Väluttääkö eu kansojensa hädästä siinä tulevassa tilanteessa? Näihin kaikkiin on helppo vastata. Vastaus on ei.
Uusi, suurempi vyöry.
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Laittakaa merkille mitä aloituksessa sanoin. Kesällä todennäköisesti nähdään kuka oli oikeassa.
Koronaa ja ……. eivät rajat koske .
Eu tulee sitävastoin kiristämään niitä maita jotka turvallisuuteensa vedoten kieltäytyvät taakanjaosta rikkoen myös typeriä kansainvälisiä sopimuksia. Näin kuuluu tehdäkin, sillä kansan turvallisuuden pitää mennä näiden sopimusten edelle.
EU antaa täyden tukensa Kreikan toimille pakolaisvyöryn pysäyttämiseksi.
Erdoganin sekoilu tulee Turkille kalliiksi. Ystävyys Venäjäänkin rakoilee.
Turkille hurraavat vain typerät EU-vihaajat, jotka haaveilevat uudesta pakolaistulvasta.
Jos EU toimisi järkevästi, sovittaisiin yhdessä miten pakolaistaakka jaettaisiin. Jos tämä oltaisiin tehty jo viisi vuotta sitten, ei koko ongelmaa Turkin kanssa olisi syntynyt.
Valitettavasti meillä on kansallismielisiä hallituksia vallassa, jotka pyrkivät parhaansa mukaan sotkemaan kuvioita. Luultavasti EU ei tule pääsemään yksimielisyyteen mistään järkevästä politiikasta, joten mitään ei tehdä ja Turkin rajanaapurit tulevat rikkomaan kansainvälisiä sopimuksia ja pakolaisten ihmisoikeuksia omien persujensa pelossa tai populistisesti kansaa kosiskellaksene.
Hävettävää, mutta minkäs tekee. EU:ta pitäisi siirtää pari pykälää liittovaltion suuntaan, jossa EU:n hallinto voisi oikeasti määrätä esimerkiksi tällaisista koko EU:ta koskevista asiosita. Ei tule tapahtumaan vielä ainakaan pariinkymmeneen vuoteen.
Eiköhän siellä tehdä koko ajan suunnitelmia ja valmisteluja vaikkei siitä sinulle kerrotakaan. Selvästi näkee, että tiedon puuttuessa tällaiset "luultavasti" alkavat arvelut koetaan totuudeksi, kun arveluita jatkuvasti hoetaan.
Varmasti tehdään. Mutta mikäli ristiveto europersujen voimin jatkuu kuten viimeiset viisi vuotta, ei yksimielisyyteen päästä ja siitä seuraa sitten ongelmia.
Taakanjako kuuluu niihin asioihin, joista oikeastaan tarvitaan yksimielinen päätös. Tai voidaanhan me toimia kuten nyt, että jokainen järkevä maa ottaa muutaman pakolaisen, mutta ei se ole pidemmän päälle toimiva ratkaisu... Pitäisi olla yhteinen prosessi, ei se, että hädissään yritämme auttaa kaikkein pahimmassa tilassa olevia.
Tänään kokoontuvat sisäministerit pohtimaan ongelmaa.
Ainakin Kreikkaa tuetaan, niin ettei sen tarvitse torjua vyöryä yksin.
Tosin sellaisesta tietävät vain EU-vihaajat.
En usko että eu pystyy pidättelemään miljoonia miehiä. Hyvähän se olisi, mutta en usko.
Se kyllä pystyisi, mutta ei ole tahtotilaa, kun on se kansojen vaihto mielessä.
Se kuuluista Kalergi-suunnitelma jota laitetaan nyt toimeen.
Tökeröitä valeita EU-vihaajilta.
Miljoonia on tulossa vainTurkin kiristysohjelmassa.
Koko EU tukee Kreikan rajan sulkemista.
Ilmastotulijat ovat oma lukunsa.
Ei ne ole valheita joita varoitetaan tulevaksi. Te ette ikinä usko varoituksia. Miksi ette?
Ohisalo pullikoi vastaan hallituksensa kanssa. Tämä kertoo jotain kuinka ääri-epäisänmaallista porukkaa vain Suomesta löytyy. Kuvittele, koko eu on eri mieltä kuin Ohisalo kumppaneineen. Ei tällaista tilannetta ole ennen ollut.
Valehtelet.
Ohisalo ja muu EU tukee Kreikan toimia, vaikka se on kieltäytynyt kuukaudeksi turvapaikka-anomusten käsittelystä.
Suomi on lähettänyt muutaman rajavartijankin Kreikan tueksi ja on valmis ottamaan 175 lasta Kreikan leireiltä.
En valehtele. Ohisalo sanoi ettei suomalaiset voi mennä rikkomaan lakia sinne (mitä helvettiä suomalaiset siellä yleensäkään tekee?). Unohtaa kuitenkin autuaasti että nämä miljoonat tulijat rikkovat lakia rynniessään väkisin toiseen maahan. Koko eu on sitä mieltä että rajat pitää sulkea näiltä, mutta Ohari kumppaneineen on toista mieltä. Tämä totuus ei pala tulessakaan.
Suomen mädällä viherpunikkihallituksella on valtava kiina tuoda näitä raavaita miehiä maahamme käytännössä rajattomasti. Se on itsetarkoitus.
Ei he oikeista hätääkärsivistä välitä kuten kristityistä, vaan näistä erään vieraan uskonnon miehistä.
Kuule, minä kekkasin. Katsotaan kesään ja syksyyn asti kuinka käy. Palataan sitten palstalla asiaan jooko? Sitten on hauska nähdä kuinka naamasi venyy ja paukkuu noin kuvainnollisesti.
Minä väitän että vyöry tulee kun massat alkavat rynniä rajan yli. Mielelläni olen väärässä, erittäin mielelläni. Mikäli vanhat merkit paikkansa pitää, vyöry tulee. Sitä ei edes eu halua kuriin kun sillä mielessä kansojen vaihto. Tässäkin mielelläni olen väärässä jos niin on.
Katso tuo ja viisastu:
https://www.youtube.com/watch?v=rCU_BCqQ7bk
Äläkä väitä enää että Ohisalo olisi muiden kanssa samalla linjalla.