Laitoin ateismipalstalle aiemmin aamulla aloituksen uutisesta minkä luin brittiläisestä nettilehdestä. Sepä heti poistettiin. En tiedä oliko syynä aloituksen linkillisyys, aloituksen sisältö (irvistelyä "etnisyydelle"), vai mikä.
Uutinen kertoi miten koronaviruksen riivaamassa Iranissa todistellaan Uskon Vahvuutta.
Siellä siis ihmiset kertyy pyhien reliikkien ympärille ja nuolevat kilpaa ja vuorollaan ja peräperää noita pyhiä esineitä. Näin ilmaisevat rohkeuttaan koronaviruksen uhan edessä.
Googlatkaa itse uutista ja linkkiä jos ette usko.
Uutinen kertoi miten koronaviruksen riivaamassa Iranissa todistellaan Uskon Vahvuutta.
Siellä siis ihmiset kertyy pyhien reliikkien ympärille ja nuolevat kilpaa ja vuorollaan ja peräperää noita pyhiä esineitä. Näin ilmaisevat rohkeuttaan koronaviruksen uhan edessä.
Googlatkaa itse uutista ja linkkiä jos ette usko.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei tuo sen kummallisempaa ole kuin hihhulit ketkä muutama vuosi sitten olivat oikeuslääketieteen laitoksella yrittäneet herätellä kuolleista kuollutta uskonveljeään. Menoa ei haitannut lainkaan se että kalmolle oli jo tehty ruumiinavaus ja esim. aivot oli poistettu jatkotutkimuksia varten ja pääkoppa täytetty pahvisilpulla. Ilmeisesti havaittavaa eroa kanssauskoviin ei olisi ollut, jos kalmon olisi saanut takaisin henkiin.
Persujen kansanedustaja Mika Niikko yhtenä heistä.
Niikko ei kuitenkaan kertomansa mukaan osallistunut Markku Koiviston johtamaan henkiinherätyshörhöilyyn, vaan oli paikalla kunnioittamassa vainajaa muutoin:
iltalehti.fi/uutiset/a/201704132200102509
Ei kuitenkaan keskeyttänyt vainajan häpäisyä? Vaikka Niikko olisi osallistunutkin nekromantiaan, niin luuletko että hän tunnustaisi sen julkisesti?
Iranissa voisi olla pakkasella vinkeä näky monta sataa hurskasta jäätyneenä kielistään kiinni pyhään esineeseen.
Aloittajalle tiedoksi, että aloitus todennäköisimmin poistettiin jos siinä oli linkki. Linkit kannattaa katkaista niin vaivannäköön kykeneväiselle asia kyllä selviää, mutta viestiin ei jää sellaista, johon poistoautomatiikka jostain syystä tarttuu.
Kyllä ne linkit saattavat tänne jäädäkin.
Tässä suomenkielisessä jutussa on linkki englanninkieliseen uutiseen:
https://yle.fi/uutiset/3-11235772
"Sosiaalisessa mediassa on levinnyt videoita, joissa ihmiset nuolevat pyhäkön muistomerkkiä (siirryt toiseen palveluun) – sillä kun uskotaan olevan parantavia voimia."
Etelä-Korean koronaepidemian alku liittyy myös uskonnollisuuteen. Tauti lähti ilmeisimmin seurakunnasta, jossa "supertartuttajaksi" luokiteltu nainen tartutti liki 40 muuta. En tiedä onko taustalla uskonnollisuus vai mikä, mutta tuo "supertartuttaja" oli kieltäytynyt kaksi kertaa koronatestistä, koska uskoi, että hänellä ei tautia voi olla. Siksi hän ilmeisesti myös osallistui jumalanpalveluksiin oireistaan huolimatta.
Nyt Etelä-Koreassa on yli 6000 sairastunutta.