Sillä jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu. Alkuseurakunnan aikoina oli tavallista huutaa Maranata eli "Herra tule." Miksi ei enää huudeta?
Milloin kristityt lakkasivat huutamasta Herraa?
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joutuisivat suljetulle.
Mutta muslimeja ei laiteta pakkopaitaan vaikka huutavat Allahia ja Agbaria pitkin katuja ja taivaita?
Tuo mainitsemasi tarkoittaa 'jumala on suuri'.
Vastaavassa tapauksessa muhammadanisminharhainen ulvoo 'hamdulillah'. Siitä on ihan yhtä suuri apu kuin olemattoman herran huutamisesta.
Ateisteja voisi kyllä rauhoittaa iskemällä piikkiä persuksiin, etteivät näin ylenmäärin riehuisi kristinuskopalstoilla sekoilemassa.
Uskosta muutenkin - sen mukaisesta ojentautumisesta Jumalan palvelukseen, lähimmäisten auttamiseen ja Kristuksen toisen tulemisen odottamiseen - on pitkälti luovuttu ja taannuttu takaisin maailmallisuuteen ja mammonanpalvontaan.
Apostolit ja muut ensimmäiset kristityt kyllä ymmärsivät, mistä oli kysymys Jeesuksen seuraamisessa eroamalla ja erottautumalla maailmasta - myymällä omistuksensa pitäen kaikkea, mitä heillä oli yhteisenä - ja olemalla muutenkin yhtä.
Nyky"kristityt" ovat luopuneet tästä kristillisyyden yhdestä ratkaisevasta tekijästä ja ovat siksi jääneet mammonanpalvojiksi vaille Jumalan valtakunnan täysiä siunauksia ja armolahjojen koko rikkautta.
Siksi luottamus on nykyään omistuksissa, rahassa ja yhteiskunnan tarjoamassa avussa. Herraa ei enää odoteta tai huudeta tulevaksi tai edes avuksi.
Pietari ei myynyt. Hän piti talon ja hän piti vaimonsa ja hän piti tyttärensä. Hän jopa piti anoppinsa. Pietarin talo on edelleen Kapernaumissa. Sen päälle rakennettiin bysantilainen kirkko,mitta se tuhoutui. Nyt sen perusjalan yläpuolella on uusi kirkko, ufon muotoinen, jonka lattian läpi näkee Pietarin taloon. Paikka on ollut jo ensimmäiseltä vuosisadalta kristityille tärkeä kokoontumispaikka.
Tietenkään kaikki kristityt eivät myyneet kaupungissa sijaitsevia huoneistojaan ja talojaan, vaan ne olivat sellaisenaan seurakunnan jäsenten yhteisessä käytössä.
Näin kristittyjen vainotulla yhteisöllä oli turvataloja, joista silloisilla seurakuntaa ahdistelevilla viranomaisilla ei ollut tietoa.
Apostolien teoissa Pietarin kerrotaan saapuneen tällaiseen taloon sen jälkeen, kun enkeli oli vapauttanut hänet vankilasta.
Mutta joissakin lahkoloissa vielä puhutaan kielillä ja sätkitään koristen lattialla pyhän hengen valtaamina 😇
Tekevät sitä sentään sisätiloissa, jonne kenenkään muun ei ole pakko mennä. Jumalattomat sen sijaan huutelevat, örisevät ja kieriskelevät känni- ja huumepäissään myös julkisilla paikoilla.
Kyllä kai suurin osa heistä on ihan normi kristittyjä.
Totta on että ex alkoholisteja ja narkkareita löytyy lahkolais kristityistä.
Lopettivat herran huutamisen apuun, kun huomasivat että järkevät ihmiset seurasivat rannalta uskonharhaisen turhaan huutaessa herraansa apuun avantoon hukkuessaan.
Ellet kerro todistein ja linkein, missä, milloin ja keille tämä on tapahtunut, saatamme hyvinkin arvioida sinun itsesi elävän sen kaltaisessa harhaisessa mielikuvitusmaailmassa, josta täällä niin mielelläsi muita soimaat.
Kaksi tulkintaa. Marana ta tarkoittaa "Herramme on pian tulossa" ja Maran ata "Herramme on jo tullut". Muinaisessa kreikassa kaikki kirjoitettiin yhteen pötköön ja isoin kirjaiminen. Siksi ei ole selvää mitä huudahduksella alunperin tarkoitettiin.