Mitä ateismi on?

Anonyymi

Ateismi on sitä, että ei uskota teistisiin jumaluuksiin.

Palstalla on kyselty sitä, mitä ateismi on ja millaisia ihmisiä ateistit ovat. Tuo edellä mainittu määritelmä vastaa molempiin kysymyksiin. Jos et ymmärrä, niin syy ei ole määritelmän esittäjässä vaan sinussa.

16

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ovat nuo sinun tuntemasi teistiset jumalat. Niistä ei Raamatussa ole m itään sanontaa?

      • On muitakin uskontoja kuin kristinusko. Kysyttekö koskaan esimerkiksi sunnimuslimeilta? Miksette?


      • Anonyymi

        Ei ole väliä löytyykö se Raamatusta.


      • Anonyymi
        possunturaaja kirjoitti:

        On muitakin uskontoja kuin kristinusko. Kysyttekö koskaan esimerkiksi sunnimuslimeilta? Miksette?

        Pelkäävät kääntyvänsä islamiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pelkäävät kääntyvänsä islamiin.

        > Pelkäävät

        olisi riittänyt


    • Anonyymi

      Vain jotenkin määritelty voidaan hyväksyä tai kieltää. Määrittelemätöntä on hankala osoittaa kaverille olemattomaksi tai olevaksi.
      nää_on_näitä

    • On asioita, joista en tiedä, mikä on totta ja mikä kuvitelmaa.

      Universumin ja elämän syntyyn liittyvät oletukset ovat sellaisia.

      En tiedä, mitkä oletukset kuvaavat totuutta virheettömästi.

      En tiedä edes sitä, onko evoluutioteoria totuudellinen selitys biodiversiteetistä vai ei.

      En usko jumaluuksiin olivatpa ne teistisiä tai deistisiä.

      Pidän silti mahdollisena luomisen ja jumaluudet, joita ei voida osoittaa selvästi ihmisen mielikuvituksen tuotteena syntyneiksi tms.

      Olenko ateisti, agnostikko, teisti vai deisti?

      Olenko kreationisti?

      • Anonyymi

        Olet kristitty kreationisti trolli.


      • Anonyymi

        Ketä nyt kiinnostaisi tietämättömyytesi yhdestä jos toisestakin asiasta.


      • Anonyymi

        Aika tyypillisen ateistin position esitit, mutta toisaalla mainostat apostolisia näkemyksiä ja vaadit ateisteja selittämään jotain kohtia Raamatusta, Jeesuksen olemassaolosta etkä hyväksy muita kuin oman näkemyksesi asiasta. Siitä vinkkelistä mielenkiintoista.


    • "Ateismi on sitä, että ei uskota teistisiin jumaluuksiin.

      Palstalla on kyselty sitä, mitä ateismi on ja millaisia ihmisiä ateistit ovat. Tuo edellä mainittu määritelmä vastaa molempiin kysymyksiin. Jos et ymmärrä, niin syy ei ole määritelmän esittäjässä vaan sinussa."

      Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että ateismissa ei uskota siihen, että on olemassa Luoja, joka on luonut kaikki ihmiset, siis ateistinkin. Eli ateistin mukaan ateistin luojaa ei ole olemassa eli ateistiakaan ei siten voi olla olemassa. Ateismi kieltää siten oman olemassaolonsa.

      • Anonyymi

        Tai sitten ei uskota sinun määrittelemään luojaan, koska kukaan ei pysty luojaa määrittelemään. Se on hulluutta, jos uskoo esim. Raamatun löpinöihin.


      • Anonyymi

        Pyrit taas kieroilemaan, tapasi mukaan, yrittäen "todistaa" omia uskomuksiasi erilaisin sanankääntein. Ei se onnistu, uskoisit jo.


      • Anonyymi

        Osoita luominen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyrit taas kieroilemaan, tapasi mukaan, yrittäen "todistaa" omia uskomuksiasi erilaisin sanankääntein. Ei se onnistu, uskoisit jo.

        huomasit siis että sinun uskomuksiisi yritetään vaikuttaa - Ei se onnistu, uskoisit jo.
        Onnittelen omasta oivalluksestasi -


      • Anonyymi

        Miljardin hindun olemassaolo todistaa että Brahma on luonut maailman. Sori Marx5, hävisit.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe