Ateismi on sitä, että ei uskota teistisiin jumaluuksiin.
Palstalla on kyselty sitä, mitä ateismi on ja millaisia ihmisiä ateistit ovat. Tuo edellä mainittu määritelmä vastaa molempiin kysymyksiin. Jos et ymmärrä, niin syy ei ole määritelmän esittäjässä vaan sinussa.
Mitä ateismi on?
16
105
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä ovat nuo sinun tuntemasi teistiset jumalat. Niistä ei Raamatussa ole m itään sanontaa?
On muitakin uskontoja kuin kristinusko. Kysyttekö koskaan esimerkiksi sunnimuslimeilta? Miksette?
- Anonyymi
Ei ole väliä löytyykö se Raamatusta.
- Anonyymi
possunturaaja kirjoitti:
On muitakin uskontoja kuin kristinusko. Kysyttekö koskaan esimerkiksi sunnimuslimeilta? Miksette?
Pelkäävät kääntyvänsä islamiin.
- Anonyymi
Vain jotenkin määritelty voidaan hyväksyä tai kieltää. Määrittelemätöntä on hankala osoittaa kaverille olemattomaksi tai olevaksi.
nää_on_näitä On asioita, joista en tiedä, mikä on totta ja mikä kuvitelmaa.
Universumin ja elämän syntyyn liittyvät oletukset ovat sellaisia.
En tiedä, mitkä oletukset kuvaavat totuutta virheettömästi.
En tiedä edes sitä, onko evoluutioteoria totuudellinen selitys biodiversiteetistä vai ei.
En usko jumaluuksiin olivatpa ne teistisiä tai deistisiä.
Pidän silti mahdollisena luomisen ja jumaluudet, joita ei voida osoittaa selvästi ihmisen mielikuvituksen tuotteena syntyneiksi tms.
Olenko ateisti, agnostikko, teisti vai deisti?
Olenko kreationisti?- Anonyymi
Olet kristitty kreationisti trolli.
- Anonyymi
Ketä nyt kiinnostaisi tietämättömyytesi yhdestä jos toisestakin asiasta.
- Anonyymi
Aika tyypillisen ateistin position esitit, mutta toisaalla mainostat apostolisia näkemyksiä ja vaadit ateisteja selittämään jotain kohtia Raamatusta, Jeesuksen olemassaolosta etkä hyväksy muita kuin oman näkemyksesi asiasta. Siitä vinkkelistä mielenkiintoista.
"Ateismi on sitä, että ei uskota teistisiin jumaluuksiin.
Palstalla on kyselty sitä, mitä ateismi on ja millaisia ihmisiä ateistit ovat. Tuo edellä mainittu määritelmä vastaa molempiin kysymyksiin. Jos et ymmärrä, niin syy ei ole määritelmän esittäjässä vaan sinussa."
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että ateismissa ei uskota siihen, että on olemassa Luoja, joka on luonut kaikki ihmiset, siis ateistinkin. Eli ateistin mukaan ateistin luojaa ei ole olemassa eli ateistiakaan ei siten voi olla olemassa. Ateismi kieltää siten oman olemassaolonsa.- Anonyymi
Tai sitten ei uskota sinun määrittelemään luojaan, koska kukaan ei pysty luojaa määrittelemään. Se on hulluutta, jos uskoo esim. Raamatun löpinöihin.
- Anonyymi
Pyrit taas kieroilemaan, tapasi mukaan, yrittäen "todistaa" omia uskomuksiasi erilaisin sanankääntein. Ei se onnistu, uskoisit jo.
- Anonyymi
Osoita luominen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyrit taas kieroilemaan, tapasi mukaan, yrittäen "todistaa" omia uskomuksiasi erilaisin sanankääntein. Ei se onnistu, uskoisit jo.
huomasit siis että sinun uskomuksiisi yritetään vaikuttaa - Ei se onnistu, uskoisit jo.
Onnittelen omasta oivalluksestasi - - Anonyymi
Miljardin hindun olemassaolo todistaa että Brahma on luonut maailman. Sori Marx5, hävisit.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2004746Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2053427Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212952Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562932Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442860Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132297Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522288Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742203Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552035En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131995