Onkohan toi nyt ihan laillista mennä aitiotaloihin kuvaamaan videoita YouTubeen?
Joku noi talot kumminkin vielä omistaa!
Joku noi talot kumminkin vielä omistaa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
On laillista kun kysytään lupa, ja näin he toimivatkin.
Autiotalojen sijaintia eivät kerro, eivät näytä esimerkiksi vanhoista lehdistä nimeä kenelle lehti on tullut.
Fiksusti kuvaajat toimii.
Mukavempaa katsottavaa nämä autiotalovideot on kuin töllön kura-ohjelmat.
No se nyt on fiksusti tehty jos luvan kysyvät!
Itse asiassa moni kutsuu kuvaamaan.Joskus sinne on jätetty kuva missä näkyy millainen on ollut aikanaan kun taloissa on eletty.
Todella harmillista että kaikki hajotetaan ja töhritään.
Joillakin kuvaajilla ei vaan ole tarpeeksi tietoa esimerkiksi vanhoista työkaluista mitä useimmista taloista löytyy.
Yksi kuvaaja heppu on hiukan liian innokas ivallisesti ihmettelemään kun ei sillä tietoa ole.
Tämä lonely urbanex on nuori mies mutta maatilalta kotoisin jotkin työkalut on todella vanhoja siinähän oppii sitä myöten.
On.
Koskahan tähän aiheeseen tulee ensimmäiset mamu tai vasemmistokommentit ?
Ei varmaan mene kauaa kun joku rajakki tulee tänne mesomaan
Kyllä voitto pian tulee mesomaan ainakin kun kattoo sen viime aikaisia face postauksia. Ei ole kaikki kanootit muumilaaksossa rassella
Pääasia, että vanhat talot tulevat myyntiin, etteivät lahoa.
Napanuora joillakin liian paksu.
Autiotalojen kuvaajat eivät kyllä paljoa kunnioita toisten omaisuutta. Se että jossain hörskässä ei asu ketään ei minusta tarkoita mitään vapaata kuvausoikeutta kenelle tahansa saati lupaa laittaa minnekkään nettiin.
Lonelyurbanex on kyllä löytänyt kyseenalaisen harrastuksen
etelä-pohjanmaa autioituu..kukaan ei halua muuttaa paappan tupaan
Ei.
On se ihan ok jos kuvaa muttei levitä sijainteja tai kuvaa sellaisesta kuvakulmasta mistä tunnistais vaikka jonkin julkisen rakennuksen (kaupan, huoltiksen ym) josta voisi sijainnin selvittää :)
Mielestäni Lonely urbanex ja Urbex Arttu ovat hyviä ja myös kanava Urbanex ninja joka tosin näyttää lopettaneen videoiden tekemisen. Itse olen ilman kameraa vieraillut monessa talossa luvatta mutta mitään en riko (muuta ku pari kertaa lattia mennyt) ja otan välillä kuvia ihan vain siks et voi verrata myöhemmin kuinka paljon on muuttunut
No, jos joku kävisi minun talossani kuvaamassa, niin varmasti saisi ikuisen vihamiehen.
Voi ei siinä menisi elämä pilalle kun joku onneton paskahousu vihaisi loppuelämän 🤣
Ja mistähän löytävät omistajan taloille/ kiinteistöille,epäilen että lupia on kysytty. Ei se anna oikeutta mennä tonkimaan ja kuvaamaan jos rakennus autiolta vaikuttaa, on se aina jonkun omaisuutta.
Juuri näin. Kuka kehtaakin mennä omin luvin tonkimaan tai edes katsomaan jotain asumattomaksi tulleita tupia, vailla asianomaisten omitajien lupia. Yleensähän suurinosa näistä tuvista kun on jonkin perikunnan omistamia. Vaikka asukkaita ei enää olekaan, niin ei se oikeuta kuvaamaan yksityisen pihaa saatikka sitä taloa, ja vieläpä sisältä.
Jos ja kun asianomaisilla on näyttöä siitä että on lupa mennä ja kuvata ja sisään rakennuksiin niin ok. muuten saavat pysyä poissa. Tiedän tapauksia missä ei todellakaan ole lupia kyselty. Vastuuseen ko. uteliaat penkojat. Siis,todistakaa ennen kuin menette toisten omaisuutta kuvaamaan.
Janne Flinck kuvaa, mutta tosin englanniksi puhuttuna
Lonely urbanex möläytti suustaan viimeisimmässä videossaan kun kuvasi polkupyörän ja mopon vanteita jotta `pienenä vinkkinä’ elikkä houkkutaa nyt porukat varastamaan ja särkemään lisää jonkun toisen omaisuutta. Ei sillä ole mitään merkitystä minkä kuntoista tavara on tai että se on helposti otettavissa vaan kyse on siitä että LUPA täytyy olla siihen. Eiköhän Teemu ole viisainta ettet kuvaile enempää toisten omaisuutta.
Käy sanomassa Teemulle päin naamaa mutta ei taida olla miestä muuta kun täällä nimettömänä huutelemaan...
Ei ole laillista edes ajaa 50km/h alueella 51km tunnissa.
Oli laillista tai ei niin kiva noita videoita on kuitenkin katella ja onpa ollut muutamia tuttuja paikkojakin. Lisää vaan videoita. :)