Hallituksen tehdyt päätökset

11<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Yhtään koronaan sairastunutta pakolaista ei jätetä hoitamatta, kaikille taataan tarvittaessa vaikka tehohoitopaikka.

Äänestä
  • Persuvaletta.

    Äänestä

Mitäs Loikoilu- ja laiskottelumäki on itse aikonut tehdä asian eteen? Leikata vanhushuollosta, koulutuksesta ja sosiaaliturvasta, ainakin työttömiltä?

Laiskottelumäen miehen verokantaa voitaisiin korottaa reilusti, ukolla on varaa maksaa muutakin Mölinän ylisuuria kulutusmenoja. Sijiottaja-sluibailija pitäisi saada oikeisiin töihin, ja kyllä se tekisi hyvää Mölinällekin tehdä joskus edes kotisiivous itse.

Äänestä

Yritystuet ja maataloustuet leikkuriin (yhteensä 13 mijardia vuodessa) niin valtiontalous kohenee.

1Äänestä

Pääomatuloja alettava verottaa progressiivisella tuloverolla kuten palkkatulojakin eli kepuporvari Esko Ahon hallituksen vuonna 1993 tehty verouudistus peruttava jolloin pääomatuloja alettiin verottaa lievemmin kuin palkkatuloja. Osa pääomatuloista on verovapaita nykyään.

1Äänestä

Heeahahha. Kunnon lamakausi tulossa.

Äänestä

Onko miehensä muuten ryssä? Parin elämänarvot ovat niin kaukana luterilaisuudesta.

Äänestä

On totta, että edellisen kokkarehallituksen vastuuttomat veronalennukset ja verotuloja alentanut kikysopmus ovat aiheuttaneet nykyiset ongelmat.

Siksi ihmiset viisaasti äänestivätkin kokoomuksen oppositioon, minne tyhmien kiusantekijöiden puolue kuuluukin.

Äänestä

Loikoilu- ja pötköttelymäki oikeisiin töihin, lauantaisiivous odottaa. Jos Mölinä tekisi sen kerrankin itse, valtion hänelle maksamaa elatusmaksua voitaisiin pienentää.

Äänestä

Ei kai vassari siitä piittaa. Etenkään kun tietää, että seuraava hallitus, persuhallitus, joutuu siivoamaan jäljet. Puhumattakaa kaikesta hyvästä mitä Marin on konkurssipsästä jaellut. Vaikka hyvin vaatimatonta on jakelu ollut omaa kaveri-ja lähipiiriä lukuunottamatta.

Äänestä
  • PS ei enää koskaan pääse hallitukseen ja hyvä niin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

vie Suomen vararikkoon.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/eaaae971-2494-4aa3-b5bc-0f3c7cc67444

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu