Alkoholi on vanhin voitehista ja hyvä desinfiointiaine. Alkoholi ehkäisee taudin leviämistä ja parantaa jo tarttuneen taudin.
Vaihtoehtoisesti jokaiseen talouteen voidaan jakaa litra etanolia per vuorokausi.
Alkoholivero poistettava koronaepidemian ajaksi
30
56
Vastaukset
- Anonyymi
Kapitalistikauppias jo rahastaa viinalla.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006437001.html
"Käsidesipullo maksaa helsinkiläisessä K-kaupassa 38,50 € – kauppias: ”Hinta todennäköisesti nousee vielä”"- Anonyymi
Ahneella on paskanen loppu!
- Anonyymi
Oikeasti?
Ostaako muka noita joku? - Anonyymi
Sika.
Minä en tosta kaupasta ostaisi mitään.
En edes punaliputettuja -70 %. Anonyymi kirjoitti:
Sika.
Minä en tosta kaupasta ostaisi mitään.
En edes punaliputettuja -70 %.Käsidesipullon hinnalla saisi vastaavan pullon erinomaisen laadukasta viskiä.
Sitä minä ostaisin. Sisäiseen käyttöön.- Anonyymi
Maukkaampia juomiakin on tullut maisteltua. Tosin parempaa tuokin kuin tavallinen sinoI.
- Anonyymi
Pikkuhiprakassa taikka kunnon kännissä aika kuluu myös paremmin.
Miksi pitäisi karenssissa pitää ikävää?- Anonyymi
Just niin. Jossain vaiheessa ei edes tiedä, onko krapula vai korona päällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Just niin. Jossain vaiheessa ei edes tiedä, onko krapula vai korona päällä.
No eihän se sitten edes paha tauti pääse olemaan. Tuttu melkein kaikille.
- Anonyymi
Käykö auton tuulilasin pesuneste?
- Anonyymi
Edes viinakaupassa ei ole tuon hintaisa litra hintoja. Sitä paitsi, jos kaataa terävää viinaa pesuvatiin ja lutruttelee siellä käsiään 10 min, niin voi juoda kaiken nesteen vielä ja humaltua siitä. Korona on jo ottanut laukat tästä henkilöstä.
- Anonyymi
Näin se on, sää oot Suomen pelasta, ja patsashanke vetään.
On se hyvä että jollain järki pelaa, Kiitos! - Anonyymi
K-ruokasovelluksesta löytää k-kauppojen hinnat.
Boikottilista pitenee. - Anonyymi
Ilmanko tuota käsidesiä niin tuputetaan kun sen hinnan voi sitten nostaa pilviin. Aivan välttämättömänä henkiinjäämisaineena.
- Anonyymi
Kaikki etikat ovat myös desi aineita.
- Anonyymi
No niin. Juuri pääsin töistä kotiin. Lääkekaupan kautta toki, ja nyt aloitan elimistön sisäisen desinfioinnin. Kippis!
- Anonyymi
Putkimies tuhoaa DNA:n ja RNA:n.
- Anonyymi
On vakavasti otettava tämä viimeinen vakava verotustauti. Syyrian ensimmäinen kun ei unohdu lisää ottamalla. Aika kirkasta.
- Anonyymi
Viinakaupat pitää saada auki myös sunnuntaina, jotta ihmiset saavat desinfiointiaineita. Tai vaihtoehtoisesti kossu R-kioskeihin.
- Anonyymi
Enää ei voi käydä edullista lääkettä edes Latviasta. Lääkevero on pakko saada alas, tai muutoin kansalaistet kärsivät tuskissaan aivan turhaan.
- Anonyymi
Nyt tuo saamarin lääkevero pois ja äkkiä! Lääkkeen myynti sallittava myös 24/7.
- Anonyymi
Käsidesistä ei makseta alkoholiveroa.
- Anonyymi
Olen nyt pari viikkoa dokannut etänä ja mitään koronavaivoja ei ole ollut.
- Anonyymi
Suomalaiset eivät osaa käyttää viinaa. Suomalaisten juominen on humalahakuista örveltämistä.
- Anonyymi
Pidetään se sellaisena. Älköömme apinoiko muita.
- Anonyymi
Alkoholivero pitää poistaa lopullisesti. Ei ole mitään järkeä kantaa rahaa selkä vääränä naapurimaihin saadakseen elintarvikkeita.
- Anonyymi
Oluelta ja viiniltä vero kokonaan pois. Väkeville juomille voi jättää jonkunlaisen veron.
- Anonyymi
Mikä alkoholin puolestapuhuja sinä olet. Omia fantasioitasi täällä jakelet.
Lisää veroa, alkoholi tappaa.- Anonyymi
Täällä taas kuivavittuinen eläämäänsä kyllästynyt jakelee rajoituksia.
Viinavero Suomessa Saksan tasolle, niin aletaan pärjäämään kilpailussakin Saksaa vastaan.
- Anonyymi
Kaljavero pois, mutta muille juomille saa vero jäädä, ja lisäksi vastaava vero sokerijuomille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3466919Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai685960Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945436Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi834248Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan503441HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok663395Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta463291Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373074Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122297