Työttömyys on sairasta

Menisitte pummit töihin mölisemästä.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Hai, maksa sie pottunokka palkka niin mie tuun töihin. NAURAA

Äänestä
  • Työttömyyssairaus vaivaa maata vain, koska kaverikapitalistit eivät halua maksaa työstä tes-palkkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työttömyyssairaus vaivaa maata vain, koska kaverikapitalistit eivät halua maksaa työstä tes-palkkaa.

    Miksi maksaa työstä palkkaa kun Sipilä, Orpo ja Soini järjestivät meille tukityövoimaa 2015-2019? Ensimmäisenä työnhakijalta kysytään; "Mitä tukia sä tuot taloon".
    Voitot meille, kulut teille?

    Äänestä

Radikaalivasureilla on sellainen este että kun töissä ei saa olla humalassa eikä huumattuna.

Äänestä

Et ole järjissäsi, tiedoksi.

Äänestä
  • Onneksi Tornion rajalta tulee meille työvoimapulan paikkaajia. Avatkaa sydämenne heille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onneksi Tornion rajalta tulee meille työvoimapulan paikkaajia. Avatkaa sydämenne heille.

    Näinhän se on. Sinkku on parisuhdemarkkinoilla sama asia kuin työtön työmarkkinoilla, ei sellaista kukaan halua,
    koska sinkkuus/työttömyys on varma merkki siitä, että jotain on pielessä kun ei vieläkään ole töissä/parisuhteessa.

    Alinta mahdollista tasoa edustaa sinkku 40 työtön mies. Kukaan ei jää sellaisen poismenoa kaipaamaan, pelkkä roska, jäte, kuona yhteiskunnalle.
    Mitään muuta nainen ei voisi vihata enempää kuin tällaista ihmistä.

    Äänestä

Ei lauantaiyönä töitä tehdä höppänä!

Äänestä

hop hop.. töihin "netti töihin" heh heh... no huh huh!!

Äänestä

Minu rahoilla!!!

Äänestä
  • eikun minun,,,,! ip???

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    eikun minun,,,,! ip???

    Ip??? Turhapuro ip

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ip??? Turhapuro ip

    onkä hyvät sijoitukset....??
    "turha uuno"...!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    onkä hyvät sijoitukset....??
    "turha uuno"...!

    rahhaaa rakstaa ja sutkaa.. aikansa...!!!?

    Äänestä

Ei tarvitse mennä töihin, jos muutenkin tulee omillaan toimeen.

Äänestä
  • Taikaseinä ei sitä meinaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taikaseinä ei sitä meinaa.

    Onni on, että tulee OMILLAAN toimeen.

    Äänestä

Köllöttely on kivaa, lisäksi luen, ulkoilen, kalastelen, jne. Kaikkea mitä en ennättäisi tai jaksaisi jos kävisin töissä.

Aina välillä laitan herätyskellon soimaan aamulla aikaisin, käyn kusella ja päästän kimakan pierun.

Ajattelen teitä ahkeria työn sankareita lämmöllä ja menen takaisin peiton alle köllöttelemään.

Äänestä

Oon aatellut tässä kohta jäädä työttömäksi eläkeikään asti, on kuitenkin jo tullut eläkekertymää riittävästi ja muutenkin omaisuutta, ei tässä enää töissä jaksa olla

Äänestä

TYöttömyystrolli siirtyy Vauva - lehden aihe vapaa palstalta tänne kun ilta koittaa...

Ylen uutisen mukaan avoimista työpaikoista kaksi kolmasosaa on "vaikerasti täytettäviä"

https://yle.fi/uutiset/3-11070020

"Suomessa oli vuoden kolmannella neljänneksellä 48 500 avointa työpaikkaa, mikä on noin 1 500 enemmän kuin vastaavana ajankohtana vuosi sitten.

Paikoista vaikeasti täytettäviä on tänä vuonna ollut runsaat 32 000, mikä oli kaksi kolmasosaa avoimista paikoista. "

Se vaikeasti täytettävissä oleva tarkoittaa käytännössä töitä siellä, missä ei ole asuntoja tarjollapalkkaan nähden järkevään hintaan, provikkapalkkaisia puhelinmyyntihommia ja työtehtäviä, joita tekemään pääsevät vain tarkasti määritellyn koulutuksen omaavat.

Työnhakijan kannalta mahdollisia työpaikkoja olikin 48500 sijaan 15500 kpl. Työttömiä oli uutisen aikoihin noin 226000 eli jokaista todellista työpaikkaa kohti löytyi noin 15 työnhakijaa.

Tilanne on todellisuudessa vieläkin murheellisempi kuten seuraava kertoo:

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005154461.html

Työttömyystrollille näitä on tietenkin turha kertoa kun sitä kiinnostaa vain trollaus.

Äänestä
  • Ala pummi yrittämään. Ei tässä maassa saa loisia.

    Äänestä

Persujen ongelmia tuo työttömyys. Palstalla päivystää samat persuröllit 24 tuntia vuorokaudessa.

Äänestä

Mites eläkkeellä menee?
Myytkö lauanataimakkaraa torilla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Menisitte pummit töihin mölisemästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu