Tässä vähän tietoa todellisesta kristillisyydestä.

Anonyymi

19

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosiasiat eivät aikuisten oikeasti uskonharhaisen taikauskoa horjuta.

      • Anonyymi

        No on touhua kun pites muka väkisten uskoo johonki jumalaan kun mikä se on?

        Hullujen ja sairaitten hätähuuto vain


    • Anonyymi

      > .... ettei Jeesus kuollut ristilä.

      Miksi uskoisin tuon?

      • Olisiko pienen vihjeenä se, ettei kukaan huomioinut väitettyä jeesusta ennenkuin hänet kirjallisena toimenpiteenä luotiin kymmeniä vuosia hänen väitetyn kuolemansa jälkeen?

        Noloa kristinuskonharhaisten kannalta, mutta taikausko istuu tukevasti kun se on heikkolahjaiseen istutettu imeväisestä lähtien.


      • Anonyymi

        Ei tarvitse uskoa vaan googlaahan aihetta hiukan perusteellisemmin kuin olet tehnyt ja näe että Jeesus toki kuoli ihmisten puolesta mutta ei suinkaan Ristillä joka oli täysin pakanuudesta omaksuttu tuolloin kun Roomaan alettiin ajaa näennäiskristillisyydestä yleis- eli katolista uskontoa rauhallisuuden saamiseksi suureen epävakaaseen valtakuntaan.

        Siis pelkkä politiikka toi Raamatun ehdottomasti kieltämän pakanasymbolin ristin!


        Siis mitä opimme tästä? Kaikki ne "kristityt" joille risti on pyhä ovatkin pakanoita! Siis mokomia Tammuksen palvelijoita.

        Ihmettelen vain sitä että miten kummassa kukaan viitsii antaa jonkun ylityperän totaalisen epätieteellisen evoteorian petkuttaa itseään uskomaam sen näyttöihin evoluutiosta jotka sinäkin voit ihan pikku goolauksella ihan epätosiksi.

        Se on niin kiva tämä netti se ei anna huijarievoille armoa! Muutama kymmenen vuotta sitten lukioiden historian ja bilsanmaikat saivat opettaa nuorille ihan mitä kakkaa tahansa mutta tänä päivänä se ei enää onnistu niiden kohdalla jotka ovat kiinnostuneita tietämään sen että miten asiat todellisuudessa ovat! Eläköön Google!


      • Anonyymi

        Jeesus toki kuoli mutta ei pakanallisella risti-teloitusvälineellä vaan tolppaan naulittuna.
        Itse asiassa Raamatussa ristikis käännetty sana oli hyvin yksiselitteisesti alkukielellä tolppa.

        Vasta 300-luvulla kun muuan Rooman hallitsija kehitti todellisen kristillisyyden tilalle valtionuskonnoksi sekauskonnoon joka oli täynnä kaikenlaista pakanallista sisältöä sen vuoksi että tuo keisari halusi mielistellä pakkokastattamiaan pakana-alamaisia.

        Luther oli taitava historioitsija hän todellakin puhdisti katolisesta, eli yleisestä kirkosta pois paljon tuota havaitsemaansa pakanaroskaa mutta kaikkea hän ei ehtinyt poistaa. Risti ja helvetti ja kristillinen papistohierarkia josssanin määrin karssittuna jäi vielä jäljelle samoin kuin saman keisarin mahtikäskyllä vaatima Jumalan olemuksen muuttamisesta yhdestä jumal-persoonasta pakanalliseksi tuolloin suosituksi kolmiyhteiseksi jumaluudesta.

        Et löydä Raamatustasi hakemallakaan sanaa kolmiyhteys missään muodossa, etlä myöskään kirkkopyhiämme joiden taustat ovat myös lähes aina pakanuudessa eikä suinkaan Raamatussa.

        Eri käythän nyt vain sitä Googlea niin voit varmistua itse näistä asioista eikä sinun tarvitse uskoa sokeasti muiden puheita kuten olet tähän asti tehnyt.

        Papisto on jo kauan tiennyt että Jeesuksen teloitusväline ei ollut risti vaan tolppa ja se näkyy hyvin käyttämällä raamattuhakuja siten että etsit sanaa helvetti niin yllätyt siitä että esim Vk sisältää kymmeniä kertoja sanan helvetti sillä se käänsi helvetiksi jokaisen kuopan tai haudan joka kirjoituksista löytyi mutta mitä nuorremman Raamatun saat käsiisi niin sitä harvemnin sieltä löytyy sana helvetti, eli v. 1992 Raamatusta enää vain pari kertaa jaa nekin siksi että kääntäjät halusivat mielistellä sitä uskovaisjoukkoa joka halusi uskotella että ylityperä ajatus ikuisesti ihmisiä kiduttavasta Jumalasta olisi totta.

        Raamatukääntäjät eivät tosiaankaan ole ainna pyrkineet täyteen rehellisyyteeen jja tämä näkyy mm. siinä että kääntäjille palkan maksanutta valtiokirkkoa eli valtiota haluttiin mielistellä 1992 sillä että kun tuolloin valtio oli hyväksynyt vapaan aborttilain niin kääntäjät käänsivät erään selvästi abortin kieltävän kohdan niin etä se alkoi näyttämään siltä ei siinä muka abortointie eli tahallista raskaudenkeskeytystä muka kielletty raskaana olevaa pahoinpitelemällä.

        Niin että Googlaahan nyt vähän kirkkohistoriaa niin voit ehkä viisastua. Jos et halua viisastua niin älä googlaa.

        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/12/23/joulun-pimea-menneisyys


      • Anonyymi
        he-ma kirjoitti:

        Olisiko pienen vihjeenä se, ettei kukaan huomioinut väitettyä jeesusta ennenkuin hänet kirjallisena toimenpiteenä luotiin kymmeniä vuosia hänen väitetyn kuolemansa jälkeen?

        Noloa kristinuskonharhaisten kannalta, mutta taikausko istuu tukevasti kun se on heikkolahjaiseen istutettu imeväisestä lähtien.

        Tuo on ihan ok mielipide ett imeväisestä lähtien on kyllä jumalaa iskostettu mieleen mutta kyllä se sairaaks teköö jos niistä ympyröistä ei pääsis pois.


    • "Kaikki maailman johtavat tietokirjat sanovat etti Jeesus suinkaan kuollut ristillä."

      Maailman johtavin tietokirja on Raamattu. Se on maailman eniten painettu kirja (n. 6 miljardia kpl) ja n. 475 eri kielelle ja se kertoo, että Jeesus naulittiin ristille.

      • Anonyymi

        Vuoden 1933/38 Raamatunkäännöksessä ei ole sanaparia "naulittiin ristille".



      • Anonyymi

        Niinhän siinä kävi että 300- luvun jälkeen room.kat. kirkko alkoi kääntää uusissa Raamatuissan sanan tolppa ristiksi kun keisari oli niin käskenyt ollessaan vielä pakana.

        Tämä fakta on tosi helppoa googlailla kirkkohistoriasta. Mutta koska sinä rakastat tuota pakanallista ristisymbolia joka symboloi pakanuudessa miehen ja naisen sukupuolielimiä yhteen liittyneinä ylösnousemuksen ja uuden elämä kuvauksena häpäisten Jeesusta niin sinähän et halua googlailla totuutta, ethän?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        No onhan se tietysti evokista julmaa kun pahat hävitetään.

        Tuskimpa löytyy uskontoa yleisempää syytä sodille ja tappamiselle...

        Kuten jokainen on havainnut, ihmisen yhteisöissä uskonnottomuus johtaa suosimaan oppineisuutta ja koulutusta, taiteita, arkkitehtuuria, runoutta, näyttämötaiteita, ja rauhanomaisia ratkaisuja konflikteihin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No onhan se tietysti evokista julmaa kun pahat hävitetään.

        Tuskimpa löytyy uskontoa yleisempää syytä sodille ja tappamiselle...

        Kuten jokainen on havainnut, ihmisen yhteisöissä uskonnottomuus johtaa suosimaan oppineisuutta ja koulutusta, taiteita, arkkitehtuuria, runoutta, näyttämötaiteita, ja rauhanomaisia ratkaisuja konflikteihin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No onhan se tietysti evokista julmaa kun pahat hävitetään.

        Tuskimpa löytyy uskontoa yleisempää syytä sodille ja tappamiselle...

        Kuten jokainen on havainnut, ihmisen yhteisöissä uskonnottomuus johtaa suosimaan oppineisuutta ja koulutusta, taiteita, arkkitehtuuria, runoutta, näyttämötaiteita, ja rauhanomaisia ratkaisuja konflikteihin.


    • Anonyymi

      > Kaikki maailman johtavat tietokirjat sanovat etti Jeesus suinkaan kuollut ristillä.

      Miksi kutsut niitä tietokirjoiksi? Selvää satupropagandaa. :)

    • Anonyymi

      Eihän aloittaja edes ole kristitty.

      Jyrpäleen aromi näet tuntuu jo kilometrin päähän. Hehehee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe