Tuolloin oli vielä elämäniloa Euroopan ihmisillä. Norjan voittajakappale vuodelta 1984. https://www.youtube.com/watch?v=GAOefRmvlqo
Euroviisuvoittaja 80-luvulta
Anonyymi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ruotsin" ruotsalaiset" euro-mammat, Keskipaino 100 kg ja väri " tummahko "
80-luku on hyvää aikaa, töitä riitti ja ihmiset olivat optimistisempia ja iloisempia. Maailma oli ainakin osittain turvallisempi paikka. Musiikki ainakin oli paljon parempaa mitä nykyisin.
Kokoomus pääsi hallitukseen Suomessa 1987 ja siitä alkoi Suomen alasajo ja loputtoman ahneuden aika politiikassa.
Taisi olla viimeinen hyvä vuosintässä maassa.
Totta.
Näin oli silloin.
Oli.
onneksi sai kokea ja elää 80 luvun aikaa, sen jälkeen alkoi kokoomuksen. ns eu.iin sisäänajo.
Näinpä.
Totta joka sana! Nykysuomi on nyyhkyä ja sääliä täynnä. Ei valonpilkahdustakaan missään. Sitä viljellään niin eri medioissa kuin musiikissakin. Kotimainen musiikki on ala-arvoista itkemistä ja epätoivoa täynnä. Ei minkään näköistä iloa, reippautta, hauskuutta, optimismia. Kuka kotimainen laulaja uskaltaisi nyt esittää jonkin iloisen ja reippaan menevän sävellyksen. Ei varmasti kukaan.
Niin oli ja kaipaan niitä aikoja . Elämässä oli jotain järkeä ja toivoa ja maa turvallinen . E i tullut rajan yli varkaita eikä muitakaan , nyt kaikilla vapaa pääsy ja oikeudet etuuksiin . Värikäs vuosikymmen , oli sähkönsinistä jne . Elokuvat oli parempia .Ihanan huoletonta aikaa kun vertaa nyt . koronat , autoilun kiellot , ihmisten siirtyminen toiseen maahan jne .
Erikan kappale oli duurikappale mutta Suomen viisuedustajaksi valittiin mollikappale.
Jossakin vaiheessa muuttui joksikin autolauttta bossa nova hissimuzakiksi
https://www.youtube.com/watch?v=mTU9pAVPTEw
Norjalaisilla menee edelleen hyvin, kun eivät ole EU:ssa. Heidän ei tarvitse noudattaa kaikenmaailman typeriä Eu-sopimuksia.
Silti Norja on täynnä rikastajia. Tätä eivät EU-vastustajat halua mainita.
Se johtuu siitä että Norja on kristitty valtio eli kristinusko auttaa hädänalaisia toisin kuin islam joka on kova ja väkivaltainen kultti.
1982 Nolla-Kojo.
Suomen oma moka.
Euroviisut oli jo silloin varattu kommunisteille
Linkki väitteesi, kiitos.
Tuolloin+80-luvulla+Ruotsia+edustivat+ruotsalaiset,+pohjoismaalaiset+ihmiset.+
Katsoin+YLE;n+tyrkyttämää+tämänvuotista+Ruotsin+Melodifestival-karsintaohjelmaa+puollella+silmällä.+Nopin+90%+kaikista+osallistujista+ja+taustatanssiojoista+oli+mustaihoisia+tai+Lähi-Idän+alueen+kansaa.++
Kolme+isoa,+pikimustaa+nee-k-erimammaa+lauloi+myös,+ja+yritti+päästä+Ruotsin+edustajiksi.++Ja+kas+kummaa,+ruotsalaiset+tosiaan+valitsivat+tuon++mustan+mammatrion+edustamaan+pohjoismaisia+arvoja+ja+musiikkimaksua+Euroviisuihin.
https://www.is.fi/euroviisut/art-2000006432033.html