Vaunun tai auton kosteusmittaus

Anonyymi

Teettekö säännöllisiä kosteusmittauksia omiin kulkineisiin. Jos teette miten, itse vai ostopalveluna. Miten suuri riski 10 vuotias asuntovaunu on, ostanko pommin jos sellaisen hommaan. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota, yleisimmät vuotokohteet. Onko kellään tietoa miten vaunun lattia ja seinien liitokset ja läpiviennit on toteutettu, niistä ei paljon ole puhuttu. Sateella ajettaessa kuitenkin suuren kosteusrasituksen alla nekin. Kerran oli auto vuokralla jonka perätalli laihehti sateella ajon jälkeen, mietin silloin että kuka tuon ostaa ei kuivaa laitetta tule saamaaan. Auto oli tuolloin 4 vuotta vanha.

8

1509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse pohdiskelin samanlaisia mietteitä ja päädyin ettei minusta tule vaanaria, ostin asuttavan matka veneen ja hauskaa ollut matkoilla...

      • Anonyymi

        Veneessä enemmän kosteutta kuin vaunuissa :)
        Minäkin olisin ostanut veneen mutta kun veneellä ei pääse Lapin tuntureille!


    • Anonyymi

      Jos on vähä vedetty ja säilytetty talvet ladossa tai muuten suojassa saattaa olla aivan kuiva. Tutki nurka katosta ja jattiasta niistä seleviää paljon

    • Anonyymi

      Miten eroaa vaunut pohjan osalta. Onko vaunuja joissa pohja oli muuta materiaalia kuin vaneria. Siis se osuus joka jää ulospäin kuran ja loskan armoille. On kyllä käsittämättömän surkeaa tekoa nämä, sama tilanne taitaa olla myös autoissa.

    • Anonyymi

      itse olen lainannut kosteusmittaria kuns itä olen tarvinnut

    • Anonyymi

      Vaunut ja asuntoautot pitäisi tarkistaa vähintään kerran vuodessa ja TARKASTI!
      Kaikki saumat tulisi käydä huolella läpi ja samoin WC:n ja keittiön sekä suihkun vesiletkut yms ettei ole vuotoja.

    • Anonyymi

      Kävin katsomassa siistiksi mainostettua HOBBY 495 Exellent vaunua 2008 malli. No olihan se siisti sisältä mutta jäi epäilyttämään etuosan viat. Saumatiiviste etuseinän ja sivuseinien välissä oli useasta kohtaa kuprulla. Vesi valuu katolta juuri tätä uraa pitkin alas. Toinen pahempi ongelma oli etuseinässä, ikkunan korkeudella oleva halkeama. Halkeama siinä muoviosassa joka muodostaa kaasupullokokelon alempana. Sitä oli massalla korjattu mutta sauna oli auki edelleen. Muistan lukeneeni jostain että tämä on Hobbyjen tyyppivika ?
      Miten normaalia saumatiivisteen kupruilu on, se ei näyttänyt vielä siltä että vuotaisi ,mutta jotain sille olisi hyvä tehdä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      239
      4613
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3055
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1703
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      79
      1451
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe