Sanna Ukkola ja kohulööpit

Mistä ihmeestä tämä hömpöttäjä laukoo näitä lukujaan peloitellakseen ihmisiä aivan turhilla kohuotsikkoillaan. Viittaan nyt hänen 22.3 iltalehteen kirjoittamaansa kolumniin "Kolumni: Tätä vauhtia kymmenettuhannet suomalaiset kuolevat koronaan – miksi Suomi ei yritä estää sitä?". Eikö juurikin presidentti Sauli Niinistö ohjeistanut olemaan lietsomatta turhaa pelkoa ihmisissä. Sinä vain jatkat jo tutuksi tulleella tyylilläsi yrittää saada kaikesta kohuotsikoita aikaiseksi. Eikö sinua yhtään hävetä? Minäkin häpeän jo puolestasi. Ilmeisesti matematiikka tai tilastotiede eivät ole sinulle tuttuja käsitteitä, joten otanpa tehtäväkseni nyt korjata nuo sinun asiavirheesi kolumnistasi.

Tässä on laskennallinen kaava miten noita koronavirus tapauksia on suhteutettuna väestöön. Kiinassa 0,006% väestöstä on sairastunut tähän mennessä, Italiassa 0,015%. En tiedä paljonko vielä tulee lisää tapauksia Italiassa. Kuitenkin tällä hetkellä kun laskee Italian luvuista Suomen väkilukuun suhteutettuna niin tulos on 795 sairastunutta, sitten jos laskee siitä kuolleiden määrän 3,5% kuolleisuudella, niin tulokseksi tulee 28 kuollutta Suomessa. Kiinassa ei enää paljoa uusia sairaustuneita ole viime päivinä tullut ja jos sitä tilastoa käyttää ja suhteuttaa Suomen väkilukuun tulee tulokseksi 310 sairastunutta ja 11 kuollutta. Että ei se nyt ihan niin pahalta ja nopeasti leviävältä taudilta kuulosta, mitä äkkiseltään luulis. Tottakai riskiryhmille se voi olla kohtalokas, varsinkin kun sitä vastaan ei ole rokotteita. Varotoimenpiteitäkin pitää tehdä. Minusta paras tapa olisi, että kaikki joiden ei ole ihan pakko matkustaa riskialueille, niin jättäisivät matkustamasta. Nytkin kaikki tapaukset Suomessa ovat epidemialuieilta saapuneilla, tai heidän kanssaan tekemisissään olleilla.

Kausiinfluenssa tappaa Suomessa jopa 500 ihmistä vuodessa.

Koita nyt hyvä Sanna kysyä seuraavan kerran ennenkuin lietsot pelkoa tavallisissa kansalaisilta vaikkapa niiltä twitterissä mainitsemiltasi Mensan jäseniltä, jotka mainitsit ystäväksesi hieman apua noihin matemaattisiin laskukaavoihin, ettet aivan turhaan lauo hatustasi jotain täysin sattuman varaisia lukuja aiheuttaaksesi turhaa pelkoa tavan kansalaisissa. Toivottavasti ymmärrät edes hävetä

T. Vihastunut kanslainen
25<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Korjaus edelliseen 12.3 kirjoitettuun kolumniin.

Äänestä

No tuo turhakehan yrittää pysyä näkyvillä ja relevanttina näillä "räväköillä" mielipiteillään ja ulostuloillaan. Englanniksi näitä kutsutaan nimellä "attention whore".

Äänestä
  • Tuosta olen täysin samaa mieltä kanssasi että turhakkeesta on kyse kun Ukkolasta puhutaan.

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

Sanna Ukkola on ihan oikeassa. YLE:sta erottuaan on esittänyt muuallakin ihan järjellisiä näkemyksiä.

Äänestä
  • Kyllä näin on.

    Äänestä

  • No sitten vaan odottelemaan niitä kymmeniä tuhansia kuolleita Suomessa. Onko hän turhake jos ei päästä lähellekään tuota lukua? Ja toisekseen mitäköhän järjellistä Sanna Ukkola on onnistunut joskus tuomaan esille? Ilmeisesti mennyt minulta pahasti ohi moiset, sillä minä olen nähnyt ainoastaan täysin epäasiallisia haastatteluja TV1:n Aamu-tv:n juontajana ja nyt hän jatkaa samaan malliin kolumnistina. Taisi sittenkin saada potkut Yleltä eikä eronnut kuten itse väittää.

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No sitten vaan odottelemaan niitä kymmeniä tuhansia kuolleita Suomessa. Onko hän turhake jos ei päästä lähellekään tuota lukua? Ja toisekseen mitäköhän järjellistä Sanna Ukkola on onnistunut joskus tuomaan esille? Ilmeisesti mennyt minulta pahasti ohi moiset, sillä minä olen nähnyt ainoastaan täysin epäasiallisia haastatteluja TV1:n Aamu-tv:n juontajana ja nyt hän jatkaa samaan malliin kolumnistina. Taisi sittenkin saada potkut Yleltä eikä eronnut kuten itse väittää.

    T. Vihastunut kansalainen

    Ilmeisesti tulit sinäkin järkiisi ja ymmärsit ettei Ukkola ole tuonut mitään järjellistä esille vaan kerta toisensa jälkeen ampunut vain itseään jalkaan täysin epäasiallisilla ulostuloillaan. Hienoa että löysimme konsensuksen tässä asiassa.

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ilmeisesti tulit sinäkin järkiisi ja ymmärsit ettei Ukkola ole tuonut mitään järjellistä esille vaan kerta toisensa jälkeen ampunut vain itseään jalkaan täysin epäasiallisilla ulostuloillaan. Hienoa että löysimme konsensuksen tässä asiassa.

    T. Vihastunut kansalainen

    Älä lässytä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älä lässytä.

    Kumpi meistä lässyttää?

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

Hän on turkkilan, siis persun vaimo. Nyt kun rakkaus kukoistaa uudelleen, on muuttunut sekaiseksi persuksi. Menee kai alfa tv- töihin, sille uskiskanavalle, joka haastatteli mm. sitä mamu-helenaa, joka seurusteli hakkaraisen kanssa. Helena on hitlerin ihailija.

Äänestä
  • Sanoisinpa että Ukkolaa tuskin huolittaisiin edes Perussuomalaisiin vaikka sinne pyrkisikin eli tuolla seikalla tuskin on merkitystä, vaikka naimisissa onkin Perussuomalaisten jäsenen kanssa. Halla-Ahon kannattaisi tosin miettiä tarkkaan keitä päästää lähipiiriinsä, sillä kuka tietää mitä ajatuksia tuo Ukkola on onnistunut upottamaan miehensä päähän. Sen verran sekaisin kyseinen henkilö on aina ollut.

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanoisinpa että Ukkolaa tuskin huolittaisiin edes Perussuomalaisiin vaikka sinne pyrkisikin eli tuolla seikalla tuskin on merkitystä, vaikka naimisissa onkin Perussuomalaisten jäsenen kanssa. Halla-Ahon kannattaisi tosin miettiä tarkkaan keitä päästää lähipiiriinsä, sillä kuka tietää mitä ajatuksia tuo Ukkola on onnistunut upottamaan miehensä päähän. Sen verran sekaisin kyseinen henkilö on aina ollut.

    T. Vihastunut kansalainen

    Äläs nyt. Halla- ahohan yritteli ukkolaa kanssa. Jossain niille tuli turkkkilan kanssa kinaa, kun jussi pussaili ukkolan kanssa. Turkkila kuitenkin jätti perheensä ja sai ukkolan. Ukkolalla o ärsyttävä ääni ja olemus

    Äänestä

Ukkolahan vain toistaa mitä hänen siippansa Matias Turkkila Suomen Uutisiin kirjoittaa, ei siinä mitään sen ihmeellisempää ole takana.

Äänestä
  • Kyllä Ukkola tuntuu sekoilevan täysin itsenäisesti mistään puoluekannasta riippumatta. Ja voisin vaikka laittaa henkeni pantiksi ettei Ukkola ole äänestänyt kertaakaan vaaleissa Perussuomalaisia vaan vihreitä tai vasemmistoa. Tuosta olen aika varma.

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

  • YLE-eron jälkeen on kirjoitellut todella osuvia kommentteja. Kun YLE-ies enää purista, on ehtinyt sanoa mitä oikeasti ajattelee. Mutta kyllä sekin kohta ruotuun laitetaan.

    Nimim. Väärät mielipiteet jyrätään

    Äänestä

En+pidä+Ukkolasta,+mutta+faktat+hänellä+on+kohdillaan.+Myös+aihe+on+ajankohtainen+ja+tärkeä.+Mieti,+että+21.2.+Italiassa+oli+3+varmistettua+koronavirustartuntaa+ja+nyt+niitä+on+yli+10+000.+Mieti+sitäkin,+että+Italiassa+kuolee+100-200+ihmistä+päivässä+ja+epidemia+on+vasta+alussa.+Kiinassa+epidemia+on+jatkunut+joulukuusta+alkaen+ja+jatkuu+yhä.+Eräs+ihan+oikea+amerikkalainen+virologi+ja+tilastotieteilijä+laski,+että+nykymenolla+USA:ssa+tauti+tulee+tappamaan+2,5+miljoonaa+ihmistä.+Ennen+tämän+epidemian+alkua+tehtiin+kaksi+tietokonesimulaatiota+koronaviruksen+leviämistä+ja+uhreista.+Toisen+toteutti+Johns+Hopkins+sairaalan+tutkijat+ja+toisen+Bill+Gatesin+säätiön+tutkijaryhmä.+Molemmissa+simulaatioissa+tauti+kehittyi+nopeasti+pandemiaksi+ja+kuolonuhrien+määrä+laskettiin+kymmenissä+miljoonissa+globaalisti.+Saksalaisten+mukaan+60-70+prosenttia+saksalaisista+sairastuu.+Samanlaisia+arvioita+on+esitetty+ympäri+maailman.+Nythän+Suomen+tautihuippu+osuu+luultavasti+kesään,+mutta+sairastuneiden+määrä+tuplaantuu+melkein+päivittäin.On+kaksi+kuolleisuutta+mittaavaa+järjestelmää.+Toinen+on+mortality+rate,+joka+on+arvio+siitä,+kuinka+moni+koko+väestöstä+menehtyy.+Sitten+on+Case+Fatality+Rate.+Maailman+terveysjärjestön+mukaan+kuolleisuus+koronavirukseen+on+nyt+3,4+%.Italian+Lombardiassa+sairastuneiden+kuolleisuus+on+nyt+6-7+%.+Eli+CFR+suhteuttaa+sairastuneiden+määrän+ja+sairauteen+kuolleiden+määrän.+Tällä+hetkellä+sairastuneista+kuolee+noin+13+%.+Mitään+täysin+tarkkoja+ennusteita+ei+voida+tietenkään+antaa,+joten+kuolleisuudesta+annetaan+erilaisia+arvioita.++Seuraava+on+lainaus+eräältä+asiantuntijalta:"”The+mortality+rate+of+this+virus+is+41+in+4,000+cases,+or+about+1%.+Doesn’t+sound+like+a+lot,+right?By+way+of+comparison,+the+mortality+rate+of+influenza+A+is+0.1%,+hepatitis+A+is+0.3%,+anthrax+is+0.6%,+smallpox+is+3.0%,+and+Lassa+fever+is+1.1%.So+we’re+talking+about+a+virus+with+comparable+mortality+to+smallpox+and+Lassa+fever,+that’s+easily+transmitted+(it+has+an+R0+of+somewhere+between+1.4+and+2.5,+meaning+each+infected+person+can+be+expected+to+transmit+it+to+2–4+others).+By+way+of+comparison,+the+R0+of+influenza+is+1.4+to+1.6,+and+Ebola+is+1.5+to+2.0.+It’s+as+lethal+as+smallpox+and+spreads+as+fast+as+or+faster+than+Ebola.”Alle+kuukaudessa+3+tapausta+on+ajanut+Italian+polvilleen.+Kiina+suljettiin+täysin.++Kyllä+kyse+on+vakavasta+pandemiasta,+jonka+hyssytteleminen+on+pelkästään+tyhmää.+Meidän+on+varauduttava+siihen,+että+tilanne+Suomessa+on+1-2+viikossa+samanlainen+kuin+Italiassa+nyt.+Ja+pahemmaksi+menee+ennen+kuin+helpottaa.

Äänestä
  • Ja tuo suoraan hommaforumilta. Turkkilan vuosia ylläpitämä keskustelupAlsta ei tiedä, miten olisi onnessAAN. 50-luvun aasialainen tappoi 1800 suomalaista.

    Äänestä

  • Kuten toisessa ketjussa todettiin jo että Suomea ei voi suoranaisesti edes verrata Kiinaan tai Italiaan, sillä asuintiheydet ovat aivan toista luokkaa näissä maissa meihin verrattuna. Eikä tuo kuolleisuuskaan vielä näyttäisi tilastojen valossa olevan kovin hälyyttävää luokkaa, mutta kuten mainitsit kaikkea emme pysty vielä varmasti ennustamaan. Toki järkeä kannattaa käyttää ja massatapahtumat kannattaa toki välttää mikäli mahdollista, mutta tuollainen turha pelon lietsonta jota Ukkola kolumnissaan harrasti kannattaisi jättää väliin. Varsinkin kun hän kirjoittaa yhteen suomen luetuimmista medioista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuten toisessa ketjussa todettiin jo että Suomea ei voi suoranaisesti edes verrata Kiinaan tai Italiaan, sillä asuintiheydet ovat aivan toista luokkaa näissä maissa meihin verrattuna. Eikä tuo kuolleisuuskaan vielä näyttäisi tilastojen valossa olevan kovin hälyyttävää luokkaa, mutta kuten mainitsit kaikkea emme pysty vielä varmasti ennustamaan. Toki järkeä kannattaa käyttää ja massatapahtumat kannattaa toki välttää mikäli mahdollista, mutta tuollainen turha pelon lietsonta jota Ukkola kolumnissaan harrasti kannattaisi jättää väliin. Varsinkin kun hän kirjoittaa yhteen suomen luetuimmista medioista.

    "Koronavirus on kohta historiaa Kiinassa, mutta Pohjoismaissa tartunnat lisääntyvät kovaa vauhtia – katso kuvista, miksi tautia yritetään hidastaa
    Kiinassa tartuntojen määrä on kääntynyt laskuun, mutta Euroopassa piikki on vasta tulossa."
    Lainaus ylen uutisista eiliseltä.

    T. Vihastunut kansalainen
    Ps. Unohtui nimimerkki edellisestä kirjoituksestani

    Äänestä

Ukkola taitaa yrittää Iltasanomiin töihin,mikä on kunnostautunut hallituksen haukkumiseen,esim.Vesala oli sitä mieltä että hallituksen ei kannata THL:än ohjeita kuunnella korona tapauksessa vaan Marinin pitää omin nokkinensa päättää karanteenitoimenpiteistä.Melkoisia järjen jättiläisiä nämä toimittelijat.

Äänestä
  • Saatat olla hyvinkin oikeassa. Tämä maa olisi jo täydellisessä paniikissa mikäli nuo vouhottajat saisivat siitä päättää

    T. Vihastunut kansalainen

    Äänestä

"Sanna Ukkola näytti presidentille keskisormeä-miksi?"

Iltalehteä en enää lue kun sieltä saa jatkuvasti lukea valeuutisia. Tuollaiset toimittajat, kuten mm. Sanna Ukkola ja Timo Haapala, jotka levittävät valeuutisia, pitäisi lähettää Siperiaan.

Äänestä

Otsikko tänään 2.4.2020 IL: "Sanna Ukkola näytti presidentille keskisormea-miksi?

Iltalehteä en enää lue kun sieltä saa jatkuvasti lukea valeuutisia. Tuollaiset toimittajat, kuten mm. Sanna Ukkola ja Timo Haapala, jotka levittävät valeuutisia, pitäisi lähettää Siperiaan.

Äänestä

Epäisänmaallista toimintaa Ukkolalta. Tyypillistä persulle.

Äänestä

Sanna ukkola on paras se saa vihrevasemmiston pillastumaan joka kerta ja sitten ne alkaa uhkailemaan häntä raivkohtauksissaan se aina kertoo että taas osui ja upposi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mistä ihmeestä tämä hömpöttäjä laukoo näitä lukujaan peloitellakseen ihmisiä aivan turhilla kohuotsikkoillaan. Viittaan nyt hänen 22.3 iltalehteen kirjoittamaansa kolumniin "Kolumni: Tätä vauhtia kymmenettuhannet suomalaiset kuolevat koronaan – miksi Suomi ei yritä estää sitä?". Eikö juurikin presidentti Sauli Niinistö ohjeistanut olemaan lietsomatta turhaa pelkoa ihmisissä. Sinä vain jatkat jo tutuksi tulleella tyylilläsi yrittää saada kaikesta kohuotsikoita aikaiseksi. Eikö sinua yhtään hävetä? Minäkin häpeän jo puolestasi. Ilmeisesti matematiikka tai tilastotiede eivät ole sinulle tuttuja käsitteitä, joten otanpa tehtäväkseni nyt korjata nuo sinun asiavirheesi kolumnistasi.

Tässä on laskennallinen kaava miten noita koronavirus tapauksia on suhteutettuna väestöön. Kiinassa 0,006% väestöstä on sairastunut tähän mennessä, Italiassa 0,015%. En tiedä paljonko vielä tulee lisää tapauksia Italiassa. Kuitenkin tällä hetkellä kun laskee Italian luvuista Suomen väkilukuun suhteutettuna niin tulos on 795 sairastunutta, sitten jos laskee siitä kuolleiden määrän 3,5% kuolleisuudella, niin tulokseksi tulee 28 kuollutta Suomessa. Kiinassa ei enää paljoa uusia sairaustuneita ole viime päivinä tullut ja jos sitä tilastoa käyttää ja suhteuttaa Suomen väkilukuun tulee tulokseksi 310 sairastunutta ja 11 kuollutta. Että ei se nyt ihan niin pahalta ja nopeasti leviävältä taudilta kuulosta, mitä äkkiseltään luulis. Tottakai riskiryhmille se voi olla kohtalokas, varsinkin kun sitä vastaan ei ole rokotteita. Varotoimenpiteitäkin pitää tehdä. Minusta paras tapa olisi, että kaikki joiden ei ole ihan pakko matkustaa riskialueille, niin jättäisivät matkustamasta. Nytkin kaikki tapaukset Suomessa ovat epidemialuieilta saapuneilla, tai heidän kanssaan tekemisissään olleilla.

Kausiinfluenssa tappaa Suomessa jopa 500 ihmistä vuodessa.

Koita nyt hyvä Sanna kysyä seuraavan kerran ennenkuin lietsot pelkoa tavallisissa kansalaisilta vaikkapa niiltä twitterissä mainitsemiltasi Mensan jäseniltä, jotka mainitsit ystäväksesi hieman apua noihin matemaattisiin laskukaavoihin, ettet aivan turhaan lauo hatustasi jotain täysin sattuman varaisia lukuja aiheuttaaksesi turhaa pelkoa tavan kansalaisissa. Toivottavasti ymmärrät edes hävetä

T. Vihastunut kanslainen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu