Esimerkkejä!

Joskus täällä on suorastaan anottu edes yhtä esimerkkiä miten uskoviin nykyään suhtaudutaan! No annetaan nyt se yksi esimerkki

"Vaikeaa keksiä niljakkaampaa ryhmää kuin puoskarin ja evangelistan hybridi. "

"Aamen - sanoo myös rovasti! Häijyä, suorastaan pirullista toimintaa!"

"Ihmisen hädällä rikastuu. Helvettiin tämä niljake!"

"Sisäsiittoista, huono lapsuus, koulutus olematonta ja ihan sekaisin olevaa kivikautist paskaa."

"Vakavalla asialla ja taikauskolla huoraava poppamies. "

"Siis niin oksettavaa, etten pystynyt kymmentä sekunttia kauempaa katsomaan"

Poimittu Jari Tervon twitter-tilitä yhden päivän ajalta ja uhrina vihaviestinnälle oli joku pappi, joka vain rukoili sairaiden puolesta. Myös monet papit Suomessa ovat rukoilleet sairaiden puolesta.
4050
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Näin siis uskon rukoukseen suhtaudutaan. Kulttuurimarksismi puree!

2Äänestä

Eikä kukaan tutki sanomisia !?

suomi on umpisekaisin.

2Äänestä
  • Sepä se, ei taida kiinnostaa Raijaa tuo vihapuhe ja kiihotus kansanryhmää vastaan.

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sepä se, ei taida kiinnostaa Raijaa tuo vihapuhe ja kiihotus kansanryhmää vastaan.

    Ei kiinnosta ei - viranomaisia ei kiinnosta yhtään vihapuhe uskovia kohtaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kiinnosta ei - viranomaisia ei kiinnosta yhtään vihapuhe uskovia kohtaan.

    Juu ei, koska viranomaisilla on muutakin tekemistä kuin huolestua juuri sinun mielikuvitusongelmistasi.

    3Äänestä

  • Missä sananvapaus?

    Äänestä

Tervo itse suoltaa pelkkää paskkaa. Olen joskus yrittänyt lukea hänen kirjojaan. N. 20 sivun jälkeen vienyt kirjan suoraan roskiin. Näin kuulemma on käynyt useille lukijoille.

Turha ostaa Tervon kirjoja edes divarista a 50 centtiä, kun teksti ei ole luettavaa.

2Äänestä
  • Kahdesta kirjasta saa hyvän linnunpöntön kun naulaa kansista yhteen ja reikä sivuun.

    pönttöainestakin tarvitaan.

    Äänestä

  • Ihanaa joku osaa tehdä linnulle pesäpöntön, olet tehnytkin varmaan isoja eriä, myytkö niitä vai lahjoitatko köyhille tiaisille, varmaan teet niin!

    kirjapönttöä varten sinun pitää istahtaa j a miettiä ankarasti, jospa se evoluutio tulee avuksi ja kasvattaa pari pikanystyrää lisää, pääset asiasta nystyrälle asti ok !

    ateistin lokgiikka on sellaista että jos lyö seinään naulan ja ottaa sen pois, siitä reijästä näkyy kaikki mitä ateisti kykenee käsittelemään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihanaa joku osaa tehdä linnulle pesäpöntön, olet tehnytkin varmaan isoja eriä, myytkö niitä vai lahjoitatko köyhille tiaisille, varmaan teet niin!

    kirjapönttöä varten sinun pitää istahtaa j a miettiä ankarasti, jospa se evoluutio tulee avuksi ja kasvattaa pari pikanystyrää lisää, pääset asiasta nystyrälle asti ok !

    ateistin lokgiikka on sellaista että jos lyö seinään naulan ja ottaa sen pois, siitä reijästä näkyy kaikki mitä ateisti kykenee käsittelemään.

    Juu, joku osaa tehdä muutakin kuin vain porata kirjaan reiän kuten sinä ilmeisesti tekisit. Laitahan kuitenkin korkki kiinni jo tältä illalta. Tuo (alennus)tila ei nimittäin ainakaan rukoilemalla enää tokene. Mutta jos deliriumia pukkaa niin mene lääkäriin. Kyllä tässä maassa tuollaisia tyhjänjauhajiakin vielä elätetään.

    1Äänestä

Eihän se Tervon vika ole ettei evoluutio ole kehittänyt 100:ssa miljoonassa vuodessa meille järkeä. Miljardeja vuosia siihen tarvitaan, että sattumalta käy niin, koska ei ole edes mitään tarkoitusta että tulisimme viisaiksi. Siihen on vain pienen pieni mahdollisuus.

Äänestä
  • Tervo on ollut hiljaa on taidettu maalittaa pahasti.

    1Äänestä

Tervo itseasiassa aloitti tuon viestinnän uskovaisen rukousta vastaan.

1Äänestä
  • Sanoen mitä?

    Äänestä

Hmm. Minä en agnostisena ateistina ainakaan itse suhtaudu uskoviin kategorisesti tuolla tavalla. On nähtävä ero vilpittömyyden ja vilpillisyyden välillä.

1Äänestä
  • Vilpillisiä uskonharhaiset ovat kaikki.

    Parannusrukous tehoaa vain silloin, kun asiaa ei voida tarkistaa.

    Äänestä

Mistähän saataisille tervolle edes yksi varailme ei jaksa enää katsoa sitä yhtä ja ainutta viivasuuta.

kovin se on evoluutio ollu t säästelijäs.

1Äänestä
  • Ahaa, eli Terve ei ole siis luotu. OK.

    Äänestä

  • Et ainakaan sinä koska sitä sinä et ole.

    Äänestä

Niin ei se taida sittenkään olla yksistää hallitusakkojen varassa miten meidät höpelytetään.
Sittenkin siellä tuntuisi olevan jotain jumalallista , niin on viimeaikoina kyselty ja kirjoitettu paljon, haettu ikäänkuin apua, jostain muualta. Ja onhan se luonnollistakin, kun corona puuttui akkojen peliin ja muuttaa koko politiikan suunnankin Suomessa.

1Äänestä

Niin ei se taida sittenkään olla yksistää hallitusakkojen varassa miten meidät höpelytetään.
Sittenkin siellä tuntuisi olevan jotain jumalallista , niin on viimeaikoina kyselty ja kirjoitettu paljon, haettu ikäänkuin apua, jostain muualta. Ja onhan se luonnollistakin, kun corona puuttui akkojen peliin ja muuttaa koko politiikan suunnankin Suomessa.

1Äänestä
  • No tältä palstaltahan sinä varmaan saat vastauksen tuohon kysymykseen!

    Äänestä

  • <<13.3 useat Amerikan maat lopettaa lennot eurooppaan<<

    Tästä huomasin, että listasi onkin asenteellinen - USA kuten monet muutkin maat ovat määränneet kansalaisensa palaamaan kotiin, kun on julistettu poikkeustiloja, suljettu rajoja, suljettu lentokenttiä ja satamia ja julistettu ulkonaliikkumiskieltoja. Näin teki myös USA Euroopan suhteen - katkaisi yhteyden, ei päästä eurooppalaisia maahan, julisti poikkeustilan sekä ilmoitti evakuointilennoista, joihin kaupunkeihin ja lentokentille pitää heidän kansalaisten paluuta varten hakeutua.

    Äänestä

  • No nythän minä ymmärrän, että miksi ihmeessä tämä kaikki alkoi Italiasta (Rooma)! Kyllä Jumala ilman muuta on nyt asialla.

    Äänestä

  • No, laitoin edelle sen eroopan suuren sotaharjoituksen suomilinkin, jonka tunnuksena on tulinen miekka, johon tulee briteistä ja USA:sta 40.000 sotilasta. Tai siis on tullut jo. Ja joka alkaa huhtikuun alusta. Siinä linkissä oli jättimittavat selvitykset tuleviin tapahtumiin. Menikö siinä sensuuriin sekin, että nyt ymmärrän, että miksi kaikki alkoi Italiasta?! Niin, totta, tieto ja totuus on äärimmäisen vaarallista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No, laitoin edelle sen eroopan suuren sotaharjoituksen suomilinkin, jonka tunnuksena on tulinen miekka, johon tulee briteistä ja USA:sta 40.000 sotilasta. Tai siis on tullut jo. Ja joka alkaa huhtikuun alusta. Siinä linkissä oli jättimittavat selvitykset tuleviin tapahtumiin. Menikö siinä sensuuriin sekin, että nyt ymmärrän, että miksi kaikki alkoi Italiasta?! Niin, totta, tieto ja totuus on äärimmäisen vaarallista.

    >Niin, totta, tieto ja totuus on äärimmäisen vaarallista.

    Roskan ja valheitten levittäminen on vielä paljon vaarallisempaa. Roskan levittäjäkin lähes aina piileksii eikä vastaa yhdestäkään sanastaan.

    1Äänestä

Toki kunhan foorumi pitää palaverin.

Äänestä

Uskoa on montaa lajia, mutta perustaltaan aina samaa: auktoriteettiuskoa - koronavirus tulee sen todistamaan.

Äänestä

Kuvaa katsomatta tosin säästyy turhilta mielikuvilta.

Äänestä

Vai ovat nuo Jari Tervon tekstiä. Varmaan juu. 🤣

Äänestä
  • Ei Tervon vaan pääosa Jarin villitsemien ihmisten kommentteja!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei Tervon vaan pääosa Jarin villitsemien ihmisten kommentteja!

    Tervolaisia 😱

    Äänestä

Jos huomaan jonkun olevan uskonnolle alttiin niin vältän hänet kuin spitaalisen .

Äänestä
  • Kiitos, että annat uskonvapauden!

    2Äänestä

Se oli tämä Pe.ku joka väitti että
Korona on Jumalan rangaistus....
Nyt sitä tutkitaan Iltapäivälehtien toimituksissa.

Etttä Pe.Ku niminen nikki keksi ratkaisun!

Korona on Jumalan rangaistus!

Äänestä
  • Meidän on siis taisteltava Jumalaa vastaan. Koska väkivahva saatana on apunamme, hyvä siitä tulee ja korona kukistuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meidän on siis taisteltava Jumalaa vastaan. Koska väkivahva saatana on apunamme, hyvä siitä tulee ja korona kukistuu.

    Huomio, että vain anonyymi nikki Suomi24-palstalla, Pe.ku väitti eilen että korona on Jumalan rangaistus. Ei jumala ole sellaista sanonut, vaan tämä Pe.Ku.


    Mutta onhan se selvitettävä että mitkä argumentit sillä Pe.Ku:lla oli?
    Onko se käyny Jumalan puheilla? Vai onko joku virnomainen antanu sille duunia?

    Outo TYYPPI se on..

    1Äänestä

Pe.kulle lohdutukseksi loppusäkeet V. Vysotskin laulusta "Leningradin leirit":

"Minut pidätä. Hae poliisi!
Samantekevää se olisi,
Sillä ruumiini on koskematon.
Voit minua sä määrätä,
Niin "tärkeänä" häärätä!
Voin olla vanki,
Kunhan sielu vapaa on!" ✨

Saamme tässä kantapääkokemusta stalinismista, jota myös viimeisimmät, Rinteen ja Marinin lyhytnäköiset, mutta sitäkin röyhkeämmät vihervasemmistohallitukset, edustavat.

Älä sure, ei sua viedä Solovetskiin... Sen kaltaiset putkat ovat aina olleet varatut kristityille, perSuille, tai muille, tällaisiin rikoshallituksiin nähden toisinajattelijoille. 🥀

~Soffiina

Äänestä
  • Ateistit ja liberaalit!

    Voitte kiusata minua täällä!
    Voitte vängätä vastaan vuosien ajan!
    Voitte haukkua meitä netissä!
    Voitte toivottaa meille kuolemaa!
    Voitte iloita kun meitä syytetään!
    Voitte viedä meiltä ihmisarvon!
    Voitte maalittaa meitä!
    Voitte viedä meiltä elämän
    Mutta yhtä ette voi!
    Ette voi viedä meiltä sen miten suhtaudumme tähän kaikkeen!
    Amen

    Ja suurin niistä on rakkaus!

    Äänestä

Ehkä hän haluaa ohjata teitä tekemään parannuksen Rakkaudella.
Kaikkeen hyvään aina tarvitse suhtautua kielteisesti...

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joskus täällä on suorastaan anottu edes yhtä esimerkkiä miten uskoviin nykyään suhtaudutaan! No annetaan nyt se yksi esimerkki

"Vaikeaa keksiä niljakkaampaa ryhmää kuin puoskarin ja evangelistan hybridi. "

"Aamen - sanoo myös rovasti! Häijyä, suorastaan pirullista toimintaa!"

"Ihmisen hädällä rikastuu. Helvettiin tämä niljake!"

"Sisäsiittoista, huono lapsuus, koulutus olematonta ja ihan sekaisin olevaa kivikautist paskaa."

"Vakavalla asialla ja taikauskolla huoraava poppamies. "

"Siis niin oksettavaa, etten pystynyt kymmentä sekunttia kauempaa katsomaan"

Poimittu Jari Tervon twitter-tilitä yhden päivän ajalta ja uhrina vihaviestinnälle oli joku pappi, joka vain rukoili sairaiden puolesta. Myös monet papit Suomessa ovat rukoilleet sairaiden puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu