Tehtaanniemi-asia pitää palauttaa valmisteluun

Anonyymi

Maankäyttösopimus tuotiin hallitukseen kiireellä. Sopimusluonnos pidettiin piilossa kokoukseen asti, jossa läsnäolijoille annettiin aikaa 20 minuuttia tutustua sopimusluonnokseen. Oliko edes kaikki liitteet esillä? Kohtuuton vaatimus tehdä näin tärkeästä asiasta päätös parissakymmenessä minuutissa. Sen takia siihen on jäänyt huolimattomuusvirheitä.

Pöytäkirjan liitteisiin on ujutettu asemakaavakuvat, joissa on AL-merkintä. Se ei ole voimassa olevan kaavan mukainen merkintä. Kaava pitää hyväksyä ensin ennenkuin voidaan hyväksyä maankäyttösopimus, jossa on mahdollisen uuden kaavan mukaisia tontteja.

Lisäksi, jos sovitaan kerrostalojen tontin muuttamisesta asuinkäyttöön, niin pitää sopia jalostuskustannuksesta. Kerrostalotontin jalostuskustannusta ei ole sovittu.

Nopeasti piilossa ja kiireellä tuodun esityksen ajama taho ei ole muistanut tai ymmärtänyt sitä, että Helsingin hallinto-oikeuden päätöksessä, jossa edellinen kaavamuutos kaatui, nimenomaan mainittiin, että Regatta Resortsin kanssa tehty paperi, joka oli maankäyttösopimusluoteinen, ei ole voimassa sekään, koska se ei ole ollut esillä kansan arvioitavana.

Nyt tehdään sama virhe. Maankäyttösopimusehdotusta, jossa AL-merkintä ei voi hyväksyä, ellei se ole näytillä ja arvioitavana kansalle. Tämä sen takia, koska kaavaa, jossa AL-merkintä ei ole vielä hyväksytty. Ensin on kaavan hyväksyminen, sitten vasta voi tehdä maankäyttösopimuksen, jossa uuden kaavan mukaisia merkintöjä. Mitään kaavaan liittyvää ei saa lain mukaan sopia etukäteen. Ei mitään eikä kukaan.

Hallituksen päätös on tehty väärässä järjestyksessä, minkä takia asia pitää palauttaa valtuustosta valmisteluun. Menee aina ympäristölautakuntaan asti.

Joillakin tahoilla on kova vimma viedä suhmurointi maaliin. Hangon ja hankolaisten edun mukaista ei ole lahjoittaa maata asumiskäyttöön ykköspaikalta maksamatta. Vapaalippujen jakaminen ei saa jatkua. Tehtaanniemi on yksiselitteisesti myyty liikekäyttöön. Jos sitä yritetään suhmuroida asunnoiksi maksamatta, niin se on väärin.

Kaupunki ei ole julkisesti vapauttanut ja kilpailuttanut Tehtaanniemeä asuntorakentaamiseen. Se asia voidaan kuitata veloittamalla asuntokäyttöön muutetusta tontista markkinahinta. Silloin kilpailuviranomaisilla ei liene asiaan huomautettavaa.

Asia on palautettava valmisteluun. Asialla ei ole kiire. Asiat on tehtävä oikein ja havaitut puutteet on korjattava.

Tahot, jotka uhoavat, että aina ja kaikkea vastustetaan eivät ole hankolaisten asialla. Yksittäinen projekti ei ole aina ja kaikki! Kyseessä oleva projekti on tosin merkittävä, koska sen piti avartaa Hangon matkailua, mitä se ei asuinkerrostalojen takia ole tehnyt.

Hangon edun mukaista on tehdä asiat kunnialla oikein. Tehtaanniemen osalta väärinkäytökset ovat jatkuneet jo vuosia. Pitkä aika ei saa turruttaa päätöksentekijöitä. Ei ole kiirettä. Pitää tehdä oikein. Vielä kestää, kestää...

Valittajat ovat olleet hankolaisten puolella, ei hankolaisia vastaan. Hatunnosto niille, jotka ovat hyviksiä! Hyvikset nukkuvat yönsä hyvin.

5

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valtuuston kokous siirtyi. Kaikilla on nyt aikaa perehtyä asiaan rauhassa ja oikean datan pohjalta.

      Hankolaisilla ei ole mitään kiirettä asian suhteen.

      Kaavat ovat voimassa, Tehtaanniemi on hotelli ja liiketoiminnan aluetta.

      Miksi hankolaisten pitäisi muuttaa kaavaa, kun tarve ei ole asuinrakennuksista vaan hotellista? Mikä olisi motiivi muuttaa kaavaa? Eikö talojen toiminta pitäisi muuttaa asuntohotelliksi tai hotelliksi? Siihen on annettu lupa, ei mihinkään muuhun. Siitä on tehty tonttikauppa, ei mistään muusta.

      Asuinrakennusten tontista ei ole tehty kauppaa eikä sitä olla kilpailutettu. Jos muutos tehdään RR:n ehdotuksen mukaan, niin tontista syntyy juridinen kysymys tontin kilpailutuksen puutteen takia.

      Tontin kaavan muuttamisesta ei voi sopia lain mukaan etukäteen. Valtuusto päättää kaavoista. Sen takia ehdotetun maankäyttösopimuksen liitteenä oleva kaavakartta, jossa kerrostalotontti on merkitty AL-merkinnällä on lainvastainen.

      Tarve hotellikapasiteetin lisäämiseksi ja uimahalllin rakentamiseksi ei ole muuttunut Hangossa miksikään. RR:n suunnittelema kaksiokerrostalo ei paranna tilannetta.

      Hangossa on yli 1000 vapaa-ajanasuntoa. Asuntoja on kaavoitettu ja niitä ollaan rakentamassa lisää Kuningattarenvuorelle. Tehtaanniemi on hotellialue. Siellä ei asuntoja tarvita.

    • Anonyymi

      Koronavirusepidemia hoitaa tämänkin asian, kuten monta muuta asiaa yhteiskunnassamme ja koko maailmassa. Plan G!

      • Anonyymi

        Asuuko joku pysyvästi näissä Tehtaanniemen taloissa ja kirjoilla siellä? Vähän epäselvää kaupunkilaisille.


    • Anonyymi

      RR möi kolme hotellirakennusta asunnoiksi. Sitä sietää ihmetellä. Nyt ovat ehdottaneet, että kaupunki muuttaisi heitä varten kaavaa, että taloissa saa asua. Kyllä on otsaa! Miksi hankolaiset muuttaisivat kaavaa? Ehkä sama motiivi toimisi valtuustossa kuin mikä ajoi myymään majoitusrakennukset asunnoiksi?

      Kuka maksaisi Hankoon veroja, jos Kauniaisissa tai Helsingissä pääsee monta tuhatta euroa netto edullisemmalla? Tuskin siellä kukaan asuu virallisesti paitsi joku entinen hankolainen, joka on maksanut Hankoon veronsa iät ja ajat. Pääasiassa pimeitä ikkunoita koko kortteli.

    • Anonyymi

      "Tehtaanniemen onnellinen loppu tarkoittaa, että
      1. Regatta Resorts ehdottaa, että he ovat valmiit maksamaan asuintalojen tontin kaavan jalostamisesta markkinahinnan ja jo maksetun hinnan erotuksen. Se on ainut motiivi hankolaisille muuttaa kaavaa. Ei ole muuta syytä. Kaavan hyväksyminen muuten peittelisi pelkästään demokratialoukkaukset.
      2. Hotellitontille rakennetaan oikea hotelli (sviitti)kaksioiden sijaan. Kolmen kerrostalon tyylinen "puhallus" ei saa toistua.
      3. Leijonapatsaille johtava katu otetaan talvisin ajoneuvokäyttöön samalla tavalla kuin makasiiniravintoloiden editse menevä katu.
      4. Tehtaanniemen ympäri järjestetään kunnollinen kevyen liikenteen väylä, jolla voi ajaa myös pyörällä.
      5. Suhmurointi ROXXin osalta lopetetaan. Annetaan rauha yritystoiminnalle."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3179
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1811
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1682
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1565
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1563
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1360
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1344
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1284
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1262
    Aihe