Suomen paras naapurimaa ?

Venäjän median asenne Suomeen on vihamielinen. Ainoa tietolähde on J Bäckman Eikä Ruotsin mediassakaan kerrota Suomesta koskaan mitään hyvää.

Norjassa ja Tanskassa Suomesta ei haluta tietää yhtään mitään.

Viro on paras naapuri.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Virossa Suomesta tiedetään paljon koska 100000 virolaista käy töissä Suomessa.

Äänestä
  • Venäjä on Suomen huonoin naapurimaa ja niin se on kaikkien muidenkin naapurimaidensa naapurimaana.

    Saavutus sekin.

    Äänestä

> Norjassa ja Tanskassa Suomesta ei haluta tietää yhtään mitään.

Kuinka paljon itse tiedät Norjasta ja Tanskasta?

Osaatko sanoa molempien maiden päämiesten eli kuninkaiden tai kuningattarien nimet, tai myös pääministerit, siis yhteensä 4 ylintä henkilöä?

Itse en tiedä noista nimeltä yhtään. Tiedän että Norjassa on kuningas joka saattaa olla Olav ja Tanskan kuningatar saattaa olla nimeltään Margaret. Aika pientä se on meidänkin päässä tietämiset muista pohjoismaista.

Äänestä

Virossa tykätään suomalaisista. Satamassa jo ootellaan kun "kahisevat tulee"! Että sinne vaan- ja eiku taksilla Viru-hotelliin virumaan!

Äänestä
  • Virolaiset+hölmöyttään+nosti+2+v.+sitten+viinojensa+hintoja.+Suomalaisten+määrät+putosi+30%:lla.++Tuli+hirmuinen+hötä+Tallinnan+Vanhankaupungin+putiikeissa,+että+tulkaa+kiltit+suomalaiset+takaisin.+Saatte+vaikka+örveltääkin,+kunhan+vaan+rahoinenne+palaatte.Nyt+ne+saivat+viime+vuoden+loppupuolella+viinaverojansa+leikattua,+ja+osa+suomalaisvirroista+alkoi+palailla.Tällä+hetkellä+Tallinan+taitaa+olla+aika+lailla+suljettu,+myös+suomalaisilta.

    Äänestä

Suomi on itse petinsä pedannut. Ei kukaan voi pitää sellaisesta maasta josta ei koskaan tiedä kenen ja minkä asian takana seisoo. Suomi on opportunismin täydellisin ilmentymä.

Äänestä

Venäjän federaatiossa tiedetään Suomesta hyvinkin tarkasti.
Suomella on federaatiossa ihan vakituinen edusmies, Johan Bäckman, Helsingin yliopiston dosentti ja virallinen Krimin vaalivalvoja.

Dosentti on tiedon riippusilta naapurimaiden välillä. Sen sillan totuuden pylonit eivät horju. Näin Venäjän kansa saa päiväkohtaisesti heti tiedon suomalaisen tavallisen rahvaan näkemyksestä kuhunkin polttavaan uutiseen. Yleensä Suomen kansa on presidentti Putinin puolella ja kritisoi omia johtajiaan, syystä.

Myös dosentti Bäckmanin työ tuo tietoisuutta suomalaisille.
Harva suomalainen olisi ilman dosenttia tiennyt suomalaisten sotilaiden tekemästä kansanmurhasta Sandarmohissa, suomalaisen tykistön ampumista Mainilan laukauksista, venäläisten lasten oikeuksien rikkomisista Suomessa, suomalaisten halusta ottaa vähintään 50.000 pakolaista Raja-Joosepin kautta jne.

Sisäministeri Ohisalo ja ministeriön kansliapääll. Pimiä ovat yhtä mieltä dosentin kanssa Suomen kansan halusta toimia EU:n lakien mukaan ottaessaan nämä pakolaiset Raja Joosepin puomien alitse.
Heidän turvapaikkahakemuksensa sitten tutkittaisiin ja jos turvapaikkaa ei myönnettäisi, annettaisiin automaattisesti työlupa, jolloin heidän ei tarvitse jäädä laittomasti maahan.

Historian parissa puolestaan toimii Oulun yliopiston sosiologinen tiedemies, professori Puuronen, joka on myös hallituspuolue Vasemmistoliiton kaupunginvaltuutettu.
Puuronen on syvämietteisissä tutkimuksissaan tullut siihen tulokseen, että Mannerheim oli sarjamurhaaja, jonka kuvan hän sitten poistatti opiskelijoiden kiltahuoneiston seinältä ja suunnitteli korvaamista Leninin , Marxin ja Engelsin yhteiskuvalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjän median asenne Suomeen on vihamielinen. Ainoa tietolähde on J Bäckman Eikä Ruotsin mediassakaan kerrota Suomesta koskaan mitään hyvää.

Norjassa ja Tanskassa Suomesta ei haluta tietää yhtään mitään.

Viro on paras naapuri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu