Korona on jo täällä. Tartuntojen määrä nousee nopeasti. On esitetty, että vain 35 % väestöstä sairastuu. Mikä pysäyttää viruksen etenemisen.
Mikä pysäyttää koronan
Anonyymi
33<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Tällä hetkellä tartuntojen määrä tuplaantuu 2.5 vrk välein.
Virallisesti todettuja tapauksia on 223. Jos meno jatkuu, niin noin kolmen viikon kuluttua niitä on jo 223 000.
Nää uudetkin on suurin osa sairastunut itse hakenut ulkomaan matkoiltaan. Ihmiset reissaa niin paljon. Se yksikin "ei tunnu miltään" käynyt tirolissa ja tukholmassa samalla viikolla.
Jos+Wuhanin+maakunnassa+olisi+60+miljoonasta+ihmisestä+sairastunut+35%,+niin+se+tarkoittaisi+21+miljoonaa+sairastunutta+ja+koronavirukseen+kuolleisuudella+700+000+uhria+pelkästään+Wuhanin+maakunnassa+Kiinassa.+Kiinan+massiiviset+karanteenitoimet+pelastivat+siis+697+000+ihmistä+pelkästää+Wuhanissa+Kiinassa.+Pitäisikö+EU:ssa+ja+myös+Suomessa+ottaa+samat+tiukat+karanteenitoimet+käyttöön+ennen+kuin+on+myöhästä?
Luotan kiinalaiseen tiedottamiseen yhtä paljon kuin venäläiseen.
Eli - en yhtään.
Joo, vapaa liikkuvuus vaan EU:ssa ja Suomessa niin pelastutaan. Voi v--tu!
Parantuneille tulee immuniteetti ainakin joksikin aikaa.
Ihmisten käyttäytyminen muuttuu, jolloin viruksen leviäminen vaikeutuu.
Jos+kuitenkin+65+%+jää+ilman+immuniteettia,+niin+lienee+vain+ajan+kysymys+milloin+tauti+lähtee+taas+leviämään,+kun+palataan+normaaliin+arkielämään.
Ei välttämättä. Emme tiedä. Covid19 eli SARS2 sukulaisvirukset SARS ja MERS katosivat ihmiskunnasta eivätkä ymmärtääkseni koskaan levinneet Eurooppaan.
Korona on pitkän kehittelytyön tulos Suomessa taudin aiheuttamia varsinaisia vahinkoja päästään mittaamaan aikaisintaan vuoden päästä.
Jos jollain on mahdollista niin äkkiä helvetistä muuttakaa pois Suomesta. Syksyyn mennessä Suomi on SAIRAS
THL yrittää kieroilla aiemmista mokistaan sillä ettei testauksia enää kansalaisille suoritettaisi vaan ihmiset annetaan sairastua ja kuolla pois. Pyrkiikö THL tällä siihen ettei taudin varsinaista tuhoa suomalaisille kerrota? täysin turhaan sillä aina on vuotajia ja media toimii
Toipuneiden joukossa on myös vammautuneita, keuhkot vajaakykyiset. Näistä on alettu puhua täällä vasta nyt. Wuhanissa varmaan tiedetty kyllä tilanne. Siksi rankat ehkäisytoimet.
Hubein maakunnan naapureissa on ehkäisevillä toimilla satu taudin eteneminen pysähtymään.
Taidat olla sanoman trolli, kun noin vihaat viranomaisia.
Onneksi sinun länkytyksiäsi ei täälläkään kukaan usko.
Kuulemma Suomesta muihin pohjoismaihin on odoteltavissa samanlaista muuttoliikettä kuin 1960-1970 luvuilla joten historia toistakoon itseään.
Itse voi auttaa asiaan vähentämällä ihmiskontakteja ja olemalla enempi omissa oloissaan jos pystyy. Käsien puhtauskin auttaa asiaan ihmisten ilmoilla.
Mutta milloin taudin riski on "ohi".
Jaa-a... Eipä ole tuota kristallipalloa mistä katsoa.
On puhuttu parin viikon tai kuukauden rajoituksista eri yhteyksissä. Taitaa olla kokolailla optimistista, että tuon jälkeen voitaisin taas palata normaaliin päiväjärjestykseen.
Kysymys kuuluu: mikä vain hidastaa tartuntojen leviämistä ja mikä oikeasti rajoittaa taudin leviämistä "loupullisesti".
Kiinassa suuri kysymys juuri nyt on, mitä tapahtuu kun Wuhanissa yritetään palata normaaliin elmään? Kiinan virallisen tiedon mukaan viimeiseen vuorokauteen siellä on tullut vain 11 uutta koronatapauksesta. Mutta 1,3 miljardia kiinalaista ei ole sairastanut koronaa. Hiipuuko tauti todella vai tuleeko sarja uusia "wuhaneita" kun eristys puretaan?
kesän jälkeen ... riippuu milloin se piikki tulee
jos itse olisin päättämässä, kunrokotetta ei ole, antaisin kolmanneksen sairastaa viruksen
sitten vasta rajoittavat toimenpiteet
Täysin realisteista.
Nämä virukset tulevat ja menevät ja kesällä kukaan ei muista tätä epidemiaa.
Jotkut tykkäis, että Suomi pantais heti "kiinni" aatellen alkavan epidemian kestävän vain ehkä kuukauden. Mutta kuten sanot tuo kuukausi saattaisi lopulta olla todella piiiitkä.
Hyvä+kysymys.+Virusinfektiot+näyttää+hiipuvan+kun+riittävän+moni+on+sairastunut+(ja+parantunut).+Kausi-influenssaan+sairastuu+yleensä+alle+15%+väestä+ellei+kyseessä+ole+joku+harvinaisen+ärhäkkä+versio.+
Toki+influenssaa+vastaan+rokotetaankin,+mutta+kaikkina+vuosina+etukäteen+arvioitu+influenssan+versio+ei+ole+ollutkaan+se,+joka+leviää+Suomeen+eikä+rokote+ole+kovin+hyvin+suojannut.+No+nykyään+on+siirrytty+moniin+eri+virusversioihin+tepsiviin+rokotteisiin+joten+osumatodennäköisyys+paranee.+
Influenssan+tarttuvuus+eli+R0-luku+on+1.5-1.8.+Koronan+on+2.1+joten+se+on+hieman+parempi+leviämään.+Toisaalta+sen+torjuntaan+sovelletaan+ihan+eri+kaliiberin+toimia+kuin+normaalilta+kausi-influenssalta+suojautumiseksi.+Leviääkö+korona+sitten+lopulta+laajemalle+kuin+kausi-influenssa+jää+nähtäväksi.+Lopullisen+varmuuden+saamme+vasta+jälkikäteen+jos+tehdään+kattava+otostutkimus+siitä,+miten+yleisesti+korona-vasta-aineita+väestön+verestä+löytyy.
Kaiken+kaikkiaan+on+paljon+mitä+viruksista+ei+tiedetä.+Esimerkiksi+se,+miksi+kausi-influenssat+esiintyvät+yleensä+aina+talvisin+ja+hiipuvat+kesäksi.+Niin+vain+näyttää+käyvän.+Päteekö+se+koronaankin?+Kukaan+ei+tiedä.
Todennäköisesti käy.
Virus ihan siinä missä muutkin kausi-influenssat.
Koronaa on kehitetty viimeiset kaksi vuotta. Se on tehty niin kimmoisaksi että se ei katso aikaa eikä paikkaa milloin jyllää. Eli ollaan aika hankalassa tilanteessa.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/asiantuntija-koronahuippu-saattaa-osua-suomeen-kesalla-synkka-vertaus-hi-virukseen/ba587af0-7a6b-4d97-b35c-9df356eb8176
Koronaa ei pysäytä mikään. Toimenpiteillä voidaan vain hidastas epidemian kulkua.
Sikainfluenssavirus oli tappavampi, mutta se saatiin aisoihin rokotuksin, jonka sivuvaikutuksista on jauhettu raastupia myöten tähän asti.
Ilman rokotusta jälki olisi kuitenkin ollut paljon koronaa pahempi. Ehkä sivuoirevalittajiakaan ei olisi enää elossa.
Koronaan ei ole rokotetta eikä parantavaa hoitoa ja ollaan siis samassa asemassa kuin satoja vuosia sitten ruttojen kanssa. Hoitokeinotkin epidemian estämiseksi ovat liki samoja mitä silloin.
Koronavirus jää vaikuttamaan ehkä pariksi vuodeksi. Siihen keksitään rokote jossain vaiheessa ja sillä rokotteella tulee olemaan myös sivuvaikutuksia. Toivottavasti niistä ei aleta amatöörien kesken jauhamaan raastuvassa, sen kai tämä pandemia opettanee.
Ehkä viisaammat huomaavat myös, että terveys ei olekaan mikään poliittinen itsestäänselvyys ja terveydenhuollon tuotantoluvut ja 5-vuotissuunnitelmat yms. ovat todellisuuden irvikuvaa ja potilaiden nimittäminen asiakkaiksi sairaiden ihmisten pilkkaamista.
Viisaimmat ovat tienneet sen aina ja seuranneet sotetouhua ihmetellen.
Muutaman vuoden kuluttua yksinkertaisemmilla eloonjääneillä on taas sama meno ja sama valitus, kunnes tulee yht'äkkiä jokin uusi virus tai antibioottiresistentti bakteeri.
Rokotetta ei ole. Immuniteetin hankkiminen sairastamalla arveluttaa. Riskeistä on niin paljon toisistaan poikkeavaa tietoa.
Ilmeisesti edes THL ei suosittele hankkimaan tahallaan immuniteettia, koska riskinä on, että monet tällaisista henkilöistä joutuisivat hakeutumaan terveydenhuollon "kuormittajiksi".
Tuo on pahin skenaario.
Todennäköisesti luku jää vieläkin alhaisemmaksi.
Hygieniasta puhuttaessa unohdetaan aina yhteiskuntahygienia ja mentaalihygienia. Kiina on alkeellinen persläpi rottineen, lepakoineen, keskitysleireineen ja koirankäristyksineen ym. Suomessa hoetaan vain käsienpesusta, ikäänkuin se kattaisi kaiken ja unohdetaan täysin kuteva N1c- mongoloidinen paskasakki, matujen isovihan raiskaamalla siittämä ali- ihmispopulaatio.
Ketään ali-ihmisparasiittia ei haittaa, että N1c- mongoloidia, josta ei ole mitään merkkiä missään Suomessa vielä rautakaudenkaan muinais(dna)tutkimuksissa, selittelee toisen kansan eli arjalaissuomalaisten kielen lainasanoina, ikäänkuin nämä ali- ihmiskalmukinsiitokset olisivat alkuperäisiä suomalaisia. Muinaisjäänteet ovat nekin rusien ja muiden suomenkielisten arjalaisten mm. viikinkikulttuuriin kuuluvien jäänteitä.
Miten tällainen alkeellinen paskapopulaatio voi edes kuvitella kutevansa loputtomiin toisen kansan- suomalaisten- historialla, kulttuurilla ja kielellä SUOMESSA!? Eivätkö mongoloidit oikeasti ymmärrä mitä ali-ihmisiä ovat?!
Niin, peskää vain käsiänne parasiitit.
Eiköhän tuohon auta parhaiten kotonapysyminen.
Keskiajalla kuin oli ruttoa niin papisto joi viinaa ja söi chilejä etelä-amerikasta.
He menivät ruttokeskittymän keskellä niin viina humalassa että teillä ei ole näkemystäkään mikä on alkoholin juominen. Alkoholi esti papistoa saamaan ruttoa vaikka he olivat kosketuksessa ruttoon selvästi. Nämä papit ovat varmaan juoneet eniten alkoholia ihmiskunnan historiassa. He saivat laadukkaita chilejä myös etelä-amerikasta joita tuotiin heille laivoilla. Chilin kapsaisiini liukenee alkoholiin.
Sairastuu lievästi ja ehkä 50 kuolee.
Se siitä draamasta.
Olen todella ylpeä meidän terveydenhuoltojärjestelmästä, jos korona saadaan vietyä vuositasolla läpi pienemmällä uhriluvulla kuin influenssa(400). Tietenkin siihen satsataan paljon enemmän, mutta tuntematonta vastaan taistelu on kuitenkin eri juttu.
Koronaa nyt ei pysäytä mikään. Omaa vastustuskykyään voi kai boostata pöpön varalta ja muutenkin on järkevää pyrkiä kohti terveempää elämää. Tässä yksi lista hyvistä ruoka-aineista:
https://www.health.com/food/immunity-boosting-foods
Suomeksi samantapaista jupinaa:
https://kuntoplus.fi/terveys/ennaltaehkaisy/8-vastustuskykya-vahvistavaa-elintarviketta
D-vitamiinia kannattaa ottaa purkista, riittävästi.