Onko tuttuja ilmaisuja?

Hinttisanastoa netistä! Tiedätkö mitä tarkoittavat sanonnat:

"Tsekkaa, aamukasoja!”

”Saiko se Esaa?”

"Mulla on Esa päällä, toivottavasti ei tuu Pekkaa…”

”Otin yhen höllin keskelle kinkkua.”

”Ei tunnu missään, juna on jo kääntynyt!”

”Se on kyllä saaren nohevin mortti.”

”Nakki napsahti!”

”Nyt mä kyllä runnutan niitä!”

”Rötvääminen on parasta mitä voi tehdä housut jalassa.”

”Sahi anto vähän runtua.”

”Parasta mahdollista vemppatahtia.”

5

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikasin liikkeeellä? Homosanasto enklyklopeedia (kuullostaa miespuoliselta sukupuolitaudilta)ei ole tuttu. Muutama muinaisista kaveriporukoista pari homoa oli mutta kun tiesivät että' oon hetsku hetero nii uskalsin nukkuu kämpillä. Yleensä oon tottunut että naisia nukkuu ympärillä. Mulla ei ole luterilaista homokammoa. "räsäs-syndrooma"

      • On niin tylsää, kun yökerho oli koronan takia kiinni ja päiväkerho ei ole auki viikonloppuisin! Tässä poikkeustilanteessa hintteys alkoi kiinnostamaan.

        Oletko koskaan ollut Hinthaarassa? Tämä nimi juontuu kaameasta käännösvirheestä! Kun porvoolaiselle Hindhårin kylälle etsittiin suomalaista vastinetta, päädyttiin Hinthaaraan. Todellisuudessa hindhår tarkoittaa naarashirven karvatupsua, kuten varmaan maineestasi päätellen jo tiesitkin.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        On niin tylsää, kun yökerho oli koronan takia kiinni ja päiväkerho ei ole auki viikonloppuisin! Tässä poikkeustilanteessa hintteys alkoi kiinnostamaan.

        Oletko koskaan ollut Hinthaarassa? Tämä nimi juontuu kaameasta käännösvirheestä! Kun porvoolaiselle Hindhårin kylälle etsittiin suomalaista vastinetta, päädyttiin Hinthaaraan. Todellisuudessa hindhår tarkoittaa naarashirven karvatupsua, kuten varmaan maineestasi päätellen jo tiesitkin.

        En oo ollu mut kerran kaveri lähti sinne baariin. meinasin että en lähde mukaan jään pitämään torppaan tulta. Toinen olis sitte ollu kunnan kyläkeskuksen baari mutten sinnekään lähteny. Join rommia katsoin perinnetalokirjaa vettä satoi kissat nauku ja alakerran kamariin oli yöllä kömpiny kaveri. itse nukuin silloin ullakolla. Nice old house in the country.


    • Anonyymi

      Pilaileeko AP vai oletteko kaikki sivareita? Noihan on intti-slangia. Aamukasa tarkoittaa alokasta, jolla vielä monta aamuherätystä ennen kotoutumistaan.

    • Anonyymi

      En rupea jokaista kohtaa selittämään, mutta meikällä ei paljon nakki paukkunut, kun osasin välttää niitä taitavasti. Jos nakki napsahtaa, se voi tarkoittaa esim. vessan siivousta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2181
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1430
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1386
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1245
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      958
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      162
      838
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      742
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      736
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe