on teistä hyvä asua niin?

että joka päivä vuodesta toiseen, kuuluu omaan tilaan muiden
asukkaiden puhuminen selvästi?

onko liian köyhää vai rikasta (sosiaalisesti näin on)
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tän pitäs varmaan koskea mua kun asun kerrostalossa, mutta mä en kuule ääniä muista asunnoista.

Äänestä
  • enemmän koskis jos olis solu asunto tyyppistä.. muuallaki ku kerrostalos, missä vain solu on, missä yhteen osoitteeseen tulee muuta väkeä.. eri huoneisiin

    ja kaikki perheet, eihä heillä rauhaa mutta eria asia

    Äänestä

Myös k.orona tulee mukavasti naapurista.

Äänestä

no ny unohtui, onhan nuo korvatulpat kyl ..harvoin jaksaa etsiä ja panna reikiin

Äänestä

Heikosti äänieristetyt kerrostalot on surullisen yleisiä. Olen asunut useissa kerrostaloissa ja vain yhdessä oli panostettu äänieristykseen. Nykyisessä asunnossani kuulen kaiken liiankin selvästi, jopa kusella käyminen ja paskantaminen piereskelyineen kuuluu selvästi. Eikä asiaa paranna toistuvat riitelyt, naimisäänet, toisessa rapussa asuvan spurgun jatkuva mekastus ja rähinä kavereidensa kanssa, koiran haukkumiset, basson jytke, sekä tuuletushormeista sisääntunkeutuva tupakanhaju, kun huippuimurit eivät ole 24 h päällä. Jos rahaa olisi, niin ostaisin ok-talon ihan samalta istumalta. Kerrostalokolhoosit on perseestä.

1Äänestä
  • Jos on noin huonosti asiat niin kannattaa muuttaa ajoissa ennen kuin on hermoraunio. Toisessa talossa voi olla aivan hiljaista. Kannattaa vierailla talossa etukäteen vaikka perjantai-iltana ennen kuin hakee sieltä asuntoa. Tai vierailla pihalla ja rappukäytävissä haistelemassa ilmaa. Onko homeessa, spurkuja tai ulkomaalaisia meluajia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos on noin huonosti asiat niin kannattaa muuttaa ajoissa ennen kuin on hermoraunio. Toisessa talossa voi olla aivan hiljaista. Kannattaa vierailla talossa etukäteen vaikka perjantai-iltana ennen kuin hakee sieltä asuntoa. Tai vierailla pihalla ja rappukäytävissä haistelemassa ilmaa. Onko homeessa, spurkuja tai ulkomaalaisia meluajia.

    yleensä ensimmäinen tarjottu asunto on aina kauhein vaihtoehto.. en tiedä miksi, mutta olen oppinut

    Äänestä

Hyvää ja huonoa. Jos rauhallinen rappu niin menettelee. Omakotitalossa pitäis sitten pelätä varkaita ja omistavuus tuo stressia muutenkin kun pitää puljata arvojen kanssa.

Äänestä

Jos jo porraskäytävässä vallitsee täydellinen hiljasuus on asukkaat erikoisia ja mitään asumisen ääniä ei siellä sallita. On tosi raskasta asua näin. Kyllä normaali elämisen äänet kuuluu asiaan. Nytkin asun huonosti tehdyssä 50 luvun talossa ja kyllä puhekin kuuluu, mutta mitä sitten. Ainoo missä äänet häirinny, niin espanja kun siellä kivilattiat ja asukkaat siirtelee huonekaluja öisin. En ole suomessa vastaavaan törmännyt ja muutenki täällä ihmiset on kuitenki melko hiljaa. Poislukien tietenkin jotkut alkoholistit, mutta siihen on toiset keinot.

Äänestä

Aina kerrostaloissa kuuluu jotain. Sekin on aavemaista jos ei risahdustakaan kuulu.
Häiritsevä melu on tietysti inhottavaa, varsinkin öisin.

Äänestä

Kumma juttu, ok-talossa tieltä kuuluvat liikenteen äänet tuntuvat aika kovilta...mutta kilsan päässä olevista 10 tuulivoimalasta ei mitään suhinaakaan.......

Äänestä

Asun ok-talossa ja täälläkin kuuluu ääniä ja puhetta

Äänestä

Ei tuo mitään. Tampereen keskustassa asuinkerrostalossa on katutasossa yritys, jolla on mangneettikuvantamislaite, ainakin yksi. Melu alkaa 7.30 ja jatkuu usein kello 6 illalla ja nyt , ehkä kostona äänitutkimuksille, on jatkanut laitteen käyttöä myös launtaisinkin. Äänisarja alkaa ulvahduksella ja jatkuu erillaisilla nakutuksilla ja vingahduksilla. Yksi sarja kestää ehkä puolisen tuntia. Sitten alkaa taas aivan ennalta arvaamatta uusi äänisarja, näin jatkuu pitkin päivää. Ääni on sen taajuuksinen, etteivät korvatulpatkaan sitä poista. Yritys mainostaa itseään terveyslaitoksena, mutta aiheuttaa talossa runsaasti terveysongelmia laitemelullaan. Ongelma on kestänyt jo vuosia.
Parannusta ei ole tapahtunut. Asiasta on informoitu toistuvasti osakeyhtiön hallistuksen puheenjohtajaa ja isännöitsijää. Äänimittaus on tehty ja kuuluu olevan raja-arvolla. Mutta melun häiritsevyydessä on yleisimmin kyse äänen taajuudesta, kestosta ja jatkuvuudesta, ei niinkään desipeleistä. Asia tuntuu edistyvän hitaasti. Toiset asukkaat muuttavat pois. Jotkut sinnittelevät. Onko oikein, että jokin "terveysalanyritys" saa terrorisoida asuintalon asukkaiden elämää?

Äänestä
  • Toiset saa desipelirajoissa harrastaa kidutusta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

että joka päivä vuodesta toiseen, kuuluu omaan tilaan muiden
asukkaiden puhuminen selvästi?

onko liian köyhää vai rikasta (sosiaalisesti näin on)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu