Hermokipu vienyt

Anonyymi

Kaikki voimat ja nukkumisrytmin,pompottelua lääkäristä toiseen ilman minkäänlaista lopputulosta tähän näköjään päädytty liekö sitten meikäläinen väärän ikäinen eli joutaa lähteä muutenkin.

On kokeiltu useat lähes kaikki mahdolliset kivunsietoon vaikuttavat lääkkkeet täysin ilman tulosta,myös fysikaalinen treeni aivan tuloksetonta.

Onko palstalla kokemusta sietämättömästä jalkojen hermokivuista,onko lääkettä mikä tehonnut tai tarjottu muita hoitovaihtoehtoja joita kuitenkin on olemassa mutta ei kaikkien saatavilla.

Kiitän ennakkoon mahdollisista asiallisista vastauksista.

4

236

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kokeiltu oikeasti vahvoja kipulääkkeitä eli opioideja. Käypä hoitohan kertoo opiodien tehoavan heikosti hermokipuun. Tosin en usko, että yksikään lääkäri olisi sitä mieltä että mielialalääkkeet tahi epilepsialääkkeet veisivät kivun paremmin pois kuin vaikkapa morfiini.

      • Anonyymi00004

        Käypä hoito-tunareihin kuuluu mm. lääketehtaan edustaja. Parempi tuottohan saadaan hermokivun "hoidossa" epilepsialääkkeillä kuin vaikka miedolla tai vahvalla opioidilla, jotka juurikin auttaa hermokipuun (poikkeuksiakin varmaan on). Usko pois, lääkärit uskoo rahan äänneen ja lääketehtaiden kustantamiin lahjuksiin riippumatta hermonsa kivun kanssa menettäneen potilaan kohtalosta.
        Kaikki eivät tuskinensa pysty bogoilemaan lääkeainetokkurassa. Joidenkin on vaan pysyttävä "hereillä" ja järjissään lääkkeidenkin kanssa ja kuka muu kuin kipupotilas pystyy määrittämään parhaiten lääkkeensietokykynsä. Lääkärit, jotka eivät vaivaudu kuuntelemaan potilasta tai ottamaan selvää asioista, tulisi laittaa perustuslailliset ihmisoikeudet selventävään ja kehittyvien lääke/hoitotapojen käyttöön ohjaavaan koulutukseen. Mikäli ammatilliset intressit käytöstapoineen ei kiinnosta, niin ammatinvaihto vaikka muurariksi olisi paikallaan . Löytyisiköhän ymmärrystä fyysistä työtä tekevien tukirankaongelmiin ja kipuihin pitemmällä tähtäimellä?!


    • Anonyymi00002

      Hei, minulla ollut ja on vielä jonkin verran lantio/jalat kipuja monta vuotta. Keväällä röntgen lantiosta..ei löytynyt mitään. Nyt puoli vuotta myöhemmin toisen opetaation yhteydesssä röntgen ja kuvissa näkyi lantiokuopassa pieni nivelrikko. Joten olen sikäli helpottunut, että syy löytyi. Nivelrikkoon otan Cartexan 400mg..on helpottanut kipuja ja myös ennen näitä kävin akupunktiossa. Auttaa kyllä.

    • Anonyymi00003

      Tramal auttoi parhaiten kaikkien muiden vuosittaisten lääkekokeilujen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      410
      1811
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1091
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1024
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      152
      885
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe