Koronaviruksen saa tapettua saunomalla

Saunan korkea lämpötila saa koronavruksen kuolemaan, joten miksi asiasta hössötetään kun meillä on lääke siihen omasta takaa? Ja eikö tästä oli ihan vientituotteeksikin?
24<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Muuten oikein mutta unohdit Konjakkiryypyn siitä ohjeesta.

Äänestä

En oikein tiedä miten tuo istuu siihen, että silminnäkijöiden mukaan virus saa ihmisten keuhkot ja ihon ikään kuin kiehumaan.

Äänestä

Eipä sitä ihmistä keittää voi. Ainakaan siten, että henki säilyy.
Toki pinnoilta virus kuolee saunassa, mutta jos se on elimistössä niin ei se sauna enää auta.

Äänestä

Mä taas kuulin, että kannattaa laittaa tukankuivaajalla kuumaa ilmaa keuhkoihin. Sillä kuulemma lähtee.

Äänestä

Totta, ei tarvitse muuta kun saada sisälämpötilansa yli 60 asteiseksi, ongelma on vaan siinä ettei ihmissolut oikein kestä yli 43 asteen lämpötiloja. Tosin riittää ihonsa totaali polttaminen, kuten venäläisellä kilpasaunojalla kävi, se myös tappaa viruksen isännän kuollessa.

Äänestä

Voihan noitakin yrittää, tuskin mitään haittaakaan on, aika harmittomia juttuja.

Äänestä

Juu, kannattaa saunoa 14 päivää putkeen. Onnea vaan yritykselle.

Äänestä

Virus poistuu, kun lämmität kehosi 100-asteiseksi. Älä ihmettele jouluista kinkun tuoksua käsittelyn aikana, kuuluu asiaan.

Äänestä

Vaikka saunassa olisi 82°C, ilma väljähtyy hengittäessä, eikä virus keuhkoputkissa ole moksiskaan.

Kohdasta 15:23: https://www.youtube.com/watch?v=E3URhJx0NSw

82°C siis riittää tappamaan viruksen pinnoilta, mutta ei hengityselimistä / keuhkoista.

Äänestä

Helo on tosiaan kevyempi kiskoa perässä ilman kiviä. Niitähän riittää kivetyillä teillä.

Äänestä

Totta, kun saunojan ruumiinlämpö nousee riittävän korkeaksi, kuolee koronavirus ja myös sen isäntäeläin.

Jos saunaa ei saa lämmitettyä riittävän kuumaksi, voi myös mennä muuripataan istumaan ja lämmittää veden kiehuvaksi. Tulos on yhtä hyvä ja kuumeneminen on nopeampaa.

Tästähän voisi joku tehdä empiirisen testin pyytämällä kaverin saunaan ajanottajaksi, että saadaan tarkka aika ja lämpötila selville, missä virus kuolee.

Äänestä

Saunalla on suuri merkitys ollut suomalaisten selviytymiseen vaikeissa olosuhteissa.
Coronaviruksen torjuntaan käy hyvin. PESEMÄLLÄ SAIPPUALLA JA VEDELLÄ, KAIKEN MUUNKIN, KUIN VAIN KÄTENSÄ. Puhtaat vaatteet päälle ja entiset kiehuvaan veteen pariksiviikoksi. Puhtaus on puoli ruokaa.
Tuoremuhua, mustaherukka,tyrni,mansikka,karpalo,puolukka,mustikka .... kaivoveteen puoliksi laimennettuna( lämpimänä) juoda.

Äänestä

Joo, ja viina parantaa aina. Kannattaa desinfioida kurkku ja vatsa.

Äänestä

Itse aihe unohtui saunan taakse. Halkopino on kuistilla sentään.

Äänestä

Kuumaa konjakkia, hunajaa, sitruunaa, inkivääriä ja saunaan.

Äänestä

Lenkkisaunaa kannattaa välttää!

Äänestä

Puoskarointi loppui kauan sitten, kun poppavoodoon tilalle tuli oikea lääketiede. Kipeenä ei saunaa suositella. Joidenkin terveysalan ihmisten mukaan virustaudeissa saunominen voi johtaa sydänlihastulehdukseen.

Äänestä

Mitenkähän terva toimisi ja mihin laitettuna?

Äänestä

Muistan, kun kerran saunoessa otin lääkettä ja menin ulos vilvoittelemaan.
En meinannut osata enää takaisin.
Olen ihmetellyt mistä tämä johtui.

Äänestä

SELLAISTA TAUTIAEI OLE KEKSITTYKÄÄN, JOHON SAUNA, TERVA JA VIINA EI PYSTYISI!

Äänestä

Käsihygienia on keskeisessä osassa koronan ehkäisyssä.

Tehokkaimmin kädet saa steriloitua kiehauttamalla ne. Jo n. 10-15 minuuttinen käsien pito kiehuvassa vedessä riittää käsien sterilointiin.
Helppo, edullinen kotikonsti on parempi kuin sairauksien kustannuksella rikastuvien apteekkarien lääkkeet.

Älä rikastuta apteekkareja, keitä itse kädet kotona.

Muista äänestää demareita seuraavissa vaaleissa, jotta apteekkarien liian korkeat ansiot saadaan kuriin.
Tämä vaalikausi kun menee yksityisen toimivan työterveyshoidon tuhoamiseen.

Äänestä
  • Demarit ovat kokoomuksen bulvaaneita, enkä ikinä äänestä niitä. Pahin pankkituhopuolue.

    Äänestä

Höyryhengityskin voi auttaa. Ei se siinä ajassa ehdi jäähtyä kun vetää keuhkoihin kuumaa höyryä. Ainakin kannattaa kokeilla, josko ne pirulaiset saisi sillä häädettyä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saunan korkea lämpötila saa koronavruksen kuolemaan, joten miksi asiasta hössötetään kun meillä on lääke siihen omasta takaa? Ja eikö tästä oli ihan vientituotteeksikin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu