Maapalloa kohdannut koronaviruskatastrofi pakottaa ihmiskuntaa muuttamaan elämäntapaansa. Esimerkiksi tiheä kaupunkiasuminen on tullut tiensä päähän.
Asia koskettaa myös Tamperetta, jonka visio oli vielä jokin aika sitten jatkuva kasvu. Se ei ole enää mahdollista, koska asumistiheyttä on harvennettava.
Ratikan sijaan on panostettava haja-asutusalueiden infrastruktuuriin. Esimerkiksi Teiskon liikenneyhteyksiä on parannettava.
Asia koskettaa myös Tamperetta, jonka visio oli vielä jokin aika sitten jatkuva kasvu. Se ei ole enää mahdollista, koska asumistiheyttä on harvennettava.
Ratikan sijaan on panostettava haja-asutusalueiden infrastruktuuriin. Esimerkiksi Teiskon liikenneyhteyksiä on parannettava.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kaupunkiasuminen ei mitään tule tiensä päähän. Tollasia tautipandemioita on ollut ennenkin kaupunkiasuminen sen takia lopu.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Espanjantauti
Vaatimuksesi on hyvin järkevä ja realistinen. On varmaa, että ratikan rakentaminen lopetetaan jo huomenna.
Huomenna aletaan purkaa myös tiheään rakennettuja kerrostaloja ja tilalle tulee 40 neliön mökkejä hajasijoitettuna Teiskon perämetsiin.
Vanhan tavara-aseman voisi siirtää samoin tein Teiskoon saakka.
Hanskat tiskiin
Vain itsetuhoinen henkilö menee ratikan kaltaisen joukkotuhovälineen kyytiin altistamaan itsensä kuolemalle.
Kyllä sen koronatartunnan voi saada yhtä hyvin bussissa. Änkyrävastustajat yrittävät näköjään kaikkensa ratikan torppaamiseksi, vaikka ratikan infra on lähes valmis.
Sinnehän voi vaikka menä istumaan kiskoille haittaamaan testiajoja.
Ratikassa suositaan vastakkain istuttavia penkkejä.
Kaupungin vähät varat menee jatkossa Koronan jälkihoitoon, ei taida riittää
rahaa enää ratikkaraiteisiin.
Joukkoliikennevälineet tullaan kieltämään. Vain korkeintaan 9 hengen kuljetuskalusto on sallittua.
Onko ratikkakiskojen raideleveyteen sopivia resiinoita?
Kyllä on ja niillä sai ajella Tampere-päivänä 2018 Hervannassa. Videoita en löytänyt mistään.
Kuka ehtii ensimmäisenä spreijata koeratikan?
Nyt se on nähty. Oikea raitiovaunu ajaa ensi kertaa ratasähkön voimalla Hervannan kaduilla. Vielä toki hitaasti ja apuhenkilöstön valvomana, mutta ajaa.
Raitiotie on niin pitkällä toteutuksessa, että se kyllä tehdään valmiiksi päätettyjen ratojen osalta.
Sen sijaan Turku saattaa vielä päätyä toteuttamaan muun vaihtoehdon eli superbussin. Sitten voitaisiin verrata, kumpi oli kestävämpi ratkaisu, kunnollinen, aito raitiotie vai jonkinlainen ei-raitiotie.
Raitiovaunu on yhtä kankea kuin Hämeensilta. Se kun menee rikki niin jumissa ollaan. Jos jää itäpuolelle, niin vaihtoehdoksi tulee lähteä bussilla Teiskoon. Länsipuolella voi hypätä vaikka taksiin ja ajaa aina Pinsiöön saakka.
Jatketaan raiteet Tipotielle. Seuraava sukupolvi jatkaa siitä. Silloin tekosaari on jo vakaa
Keltatakit koronan torjuntaan
Tärkein on tehty
Tekosaarelle ei kymmeneen vuoteen voi rakentaa mitään
Ratikkatyömaasta tulee hyvä työttömyystyömaa. Lapiot ja rautakanget käteen, miesvoimin siirtämään ratapölkkyjä ja kiskoja. Syksyllä ei työvoima lopu.
Voidaan keskeyttää kymmeneksi vuodeksi, kun Lielahden rataa varten ei löydy tilaa
Miksi hanketta ei olekaan keskeytetty?
Ainakin saaren tekeminen näyttää jumittavan
Ratikkalinjan jatkaminen toppaa luontojaan Pispalaan, kun kiskoille siitä eteenpäin Lielahteen ei löydy tilaa
Älä höpöjä puhu, maan alla on tilaa. Se on yks kevät kun ratikka sujahtaa tunneliin ja putkahtaa ylöjärvellä päivän valoon.
Senhän piti msnnä Lentävänniemeen ja sirltä kuljettaa sakkia Hervantaan. Mitäs tää ny on?
Särkänniemen tukkijoen tukit voisi valjastaa kuskaamaan porukkaa Lentävän niemen ja Särkäniemen välillä.
Mainio idea! Tukkijoessa kaikki olisi iloisella tuulella.