Pormestari Jan Vapaavuori esitteli päätöksiä, joihin Helsinki ryhtyy koronaviruksen vuoksi. Vapaavuori korosti puheessaan sitä, että hän ja Helsinki ovat päätöksissä hallituksen linjoilla. Vapaavuori perusteli asiantuntijoihin vedoten sitä, että koulujen ja päiväkotien kiinni pitäminen ei ole tässä tilanteessa järkevä ratkaisu samoista syistä, joita Marinin hallitus kertoi.
Vapaavuori ei allekirjoita puolueensa populistiseksi siirtynyttä politiikkaa. Kyllä alkaa olla Kokoomuksen osalta ikävä Vapaavuorta, jolla on järki päässä ja johtajuus kunnossa hankalinakin aikoina.
Vapaavuori ei allekirjoita puolueensa populistiseksi siirtynyttä politiikkaa. Kyllä alkaa olla Kokoomuksen osalta ikävä Vapaavuorta, jolla on järki päässä ja johtajuus kunnossa hankalinakin aikoina.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toivotaan nyt sitten vaan, ettei Hesassa ole viikon päästä tuhansia tartunnan saaneita.
Jos määrät alkavat kasvaa jyrkästi, siihen reagoidaan. Vapaavuori kertoi, että tilannetta seurataan koko ajan ja uusia päätöksiä tehdään sen mukaan. Liian nopeasti tuleva jyrkkä huippu olisi pahin skenaario, koska se kuormittaisi liiaksi terveydenhoitohenkilökuntaa. Nopean huipun sairastavuus tosin tekisi epideamiasta lyhyemmän, kun immuniteetti kehittyisi nopeammin ja laajemmin. Kaikella on puolensa, hyvät ja huonot.
Mistä sen määrän tietää, kun ei testata? Ensihoitoonhan se sitten rysähtää.
Nimenomaan! Ei enää seurata leviämistä mitenkään muuten kuin odottamalla että vakavasti sairastuneet alkavat täyttää sairaalaosastoja. Silloin voi olla jo liian myöhäistä.
Ihmiset varmasti viivyttelevät viimeiseen asti sairaalahoitoon hakeutumista, koska jos oireet eivät olekaan koronaa, sairaalassa sen saisi suurella todennäköisyydellä viimeistään.
Vapaavuori on tuomittu väkivaltarikollinen mutta Kokoomuksessa tarttee jonkunlaisen rekisterin että pääsee eteenpäin sillä ei ole mitään merkitystä mikä rekisteri on kyseessä mutta aika moni Kokoomuksen edustajista on valinnut itselleen rikosrekisterin.
Muistiko mainita mitään näistä käsienpesupaljuista metroasemille?
Helsingissa vallitsee huulipunahallitus poppoo.
Onneksi muualla suomessa ollaan järkevämpiä kuin helsingissä. Kouluja suljetaan tasaiseen tahtiin.
Vapaavuorelta lipsahti myös paha sammakko. En tiedä oliko tahallinen vai onko Vapaavuori tyhmä vai ymmärsikö Ylen toimittaja väärin:
”Vapaavuoren mukaan koulujen sulkeminen voisi jopa haitata koronaviruksen torjuntaa, kun esimerkiksi sote-alalla tai muissa kriittisissä tehtävissä työskentelevät vanhemmat joutuisivat jäämään kotiin lasten kanssa päiväkotien sulkeutuessa.”
Tietenkin kriittisellä alalla työskenteleville tarjottaisiin edelleenkin hoitopaikka lapsille kuten Norjassakin tehdään.
Niin on se kumma että kaikki muut maat ovat tämän kyllä onnistuneet järjestämään, mutta Suomen viranomaiset eivät ole saaneet selville miten se onnistuisi?
Vapaa liikkuvuus on viherpunikkihallitukselle pyhä asia. Se koskee viruksiakin siinä missä lapsenraiskaajia ja muita rikollisia.
"Nyt leviävän koronaviruksen muunnoksen elinkykyä pinnoilla ei ole vielä tutkittu, mutta se lienee sama kuin koronaviruksilla ylipäätään: hyvissä olosuhteissa viidestä yhdeksään päivää (Journal of Hospital Infection).
– Virukselle ei myöskään näytä olevan väliä, mitä materiaalia pinta on. Metalli, lasi, puu, paperi, keraminen pinta – koronavirus säilyy niilläkin aika hyvin, sanoo Marjomäki.
Koronavirus leviää pinnoille koskettelun lisäksi pisaroiden mukana. Aivastuksen voima lähentelee myrskytuulta ja pisarat lentävät metrien päähän vieden virukset mukanaan.
Huoneenlämpö vaikuttaisi myös olevan koronaviruksen kannalta sopiva, lämpötilan noustessa yli 30 asteeseen sen selviäminen vaikeutuu.
Pakkasesta virus sen sijaan ei ole moksiskaan."
Lähde >>> yle.fi/uutiset/3-11249645
Syytä olisi nyt viimeinkin alkaa huolehtimaan siitä käsihygieniasta.
Tartuntojen määrä tuplaantuu 2.5 päivän välein. Nyt niitä on koko maassa 244. Kolmen viikon päästä jo 244 000. Viralliset luvut jäävät tietysti alle tuon, koska enää ei juuri testata.
Italiassa on hätätila. Terveydenhuolto on romahtamispisteessä ylikuormituksen takia.
Kouluissa virukset leviävät nopeasti kun ihmiset ovat tiivisti yhdessä. Paljon ihmisiä pienessä tilassa luokkahuoneissa. Ruokalassa taudit leviävät ruokaottimista seisovista pöydistä yms. Päivän aikana voi tulla satoja altistuksia. Vessat yms. Huh, huh.