Kun ulkomailta ei saada enää tuotteita, kauanko kotimaiset perunat riittää?
Kaikkien aikojen pula-aika tulossa.
Kaikkien aikojen pula-aika tulossa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miten niin ulkomailta ei saada ruokaa? Ei rajat ole kiinni tavaraliikenteeltä.
Kohta on ja eri maat haluaa pitää tuotteensa omassa maassaan.
Eihän ruoantuotanto ole mitenkään kärsinyt koronasta. Kiinassa on ollut kiinni kaupunkeja eikä juurikaan maaseutua. Missään ei ole työvoimapulaa jne. Teollisuustuotantoon tämä iske rajusti mutta ei juurikaan ruoantuotantoon.
Mitä tarvitset, mitä ei kotimaista saa? Kahvi? Tee?
Tuo on hysteerikkojen puhetta, ei ruoka kaupasta lopu.
Se vain näyttää siltä, kun hysteerikot ovat hamstranneet hyllyt tyhjiksi.
Nämä hamstraajat ovat rikkaita ja hyvätulosia, ei köyhällä ole varaa hamstrata 100 tonnikalapurkkia kerralla muita elintarvikkeita kärryt täyteen.
Mulla kaapit pursuaa ruoasta. Olenkin liho
Ruoantuottajia haukuttu tälläkin palstalla aivan kuin suurimpia rikollisia olisivat. Hah, alkaa kirjoittelut muuttua, kun huomataan kuinka nopeasti tilanteet muuttuvat näkymättömän pahan tehdessä tuhoaan. Toistaiseksi ruokaa on riittänyt, mistä kiitos tuottajille meillä ja muualla.