Eikös ruottinkieliset saa yliopistopaperit tosta vaan?
Mistä Hangon heikko koulutustaso johtuu?
8
192
Vastaukset
- Anonyymi
uskon että näin on sillä yritetään ylläpitää mielikuva suomenruotsalaisesta älymystystöstä samoin kun heikko osaaminen näkyy jo pikkuhiljaa kaikessa yritysjohtamisessa esim kaikkien korkeantason vapaamuurareiden lapset ohjataan ressunlukioon ja he saavat sieltä huippupaperit litkimällä lattea jossain juppikahvilassa nämä ressun huippupaperit avaa sitten tien ylöspäin,tämä on yksi nepotismin isoja varjopuolia.
- Anonyymi
Hanko on ollut Suomen teollistunein paikkakunta. Vielä 20 vuotta sitten 40% työpaikoista oli teollisuudessa. Teollisuuden osuus on vieläkin suuri, vaikka muutama tehdas on suljettu. Paikalla on sentään vielä kasvava Orion, Genencor, Manner, Saunatec, Printal, Visko, Forcit ja Helkaman kaksi tehdasta.
Hankoon on muutettu töihin. Tehdastyöläisten koulutustaso on alhainen. Samaten työläisten lapsia ei ole innostettu opiskelemaan. Jos joku innostuu opiskelemaan, niin hän harvoin palaa kotipaikkakunnalleen vaan jää muualle Suomeen. Ruotsinkieliset vajaavasti suomea osaavat jäävät usein Ahvenanmaalle tai Ruotsiin. Ei kaikki. Hangossa on myös suuri joukko korkeasti koulutettuja työikäisiä ja eläkeläisiä suomen- ja ruotsinkielisiä.
Hangon kaupungin rekrytointipolitiikkaa on osaltaan edistänyt alhaista koulutustasoa siten, että palkataan toispaikkakuntalaisia, joista monet pendelöivät kotipaikan ja Hangon väliä. Harva on ajatellut sisällyttää kaupungin palvelusten osto- ja rekrytointikriteereihin sitä taloudellista hyötyä, joka syntyy paikallisen palvelun tai työvoiman ostamisesta. Harva muistaa, että paikallisen kaupungin työntekijän palkasta palautuu kunnallisveron verran kassaan. Toisin sanoen Raaseporissa asuvat tulevat kaupungille 21,75% kalliimmaksi kuin yhtä osaava hankolainen.
Miksi koulutetut pitävät taitonsa vakan alla kunnallisessa päätöksenteossa? Poliittiset puolueet harrastavat ryhmäkuria, jossa tyhmyys tiivistyy. Sellaiseen eivät viisaat lähde mukaan. Kun tulee aika, että sitoutumattomat täyttävät luottamuselimet ja niissä saa aina äänestää omantunnon mukaan, niin koulutetut astuvat yhä suuremmassa määrin esiin. Niin on käytäntö esimerkiksi taloyhtiöiden hallituksissa ja yhdistysten toimielimissä, missä saa käyttää koulutettua järkeä ja ymmärrystä.
Perheen äiti on henkilö, jonka suhde lapseen vaikuttaa eniten, hakeutuuko lapsi opintojen tielle ja kuinka korkealle tavoittelee. Lopputulos on aina arvoitus, mutta se toteutuu.- Anonyymi
Livets stora frågor. Men vem vet svaret.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Livets stora frågor. Men vem vet svaret.
Din mamma vet.
- Anonyymi
Ennen kunnon hankolainen ei viitsinyt mennä edes ammattikouluun. Hän meni töihin Viskolle tai Dyntsyyn, sinne missä omat vanhemmatkin olivat olleet. Hommatkin olivat jo etukäteen tuttuja kavereitten ja sukulaisten puheiden perusteella.
Ne jotka lähtivät ehkä oikein yliopistoon, jäivät myös melkein poikkeuksetta sille tielle.- Anonyymi
Så är det.
- Anonyymi
nyt ei muuta tehdä kuin kalastaa ja harrastaa fistingiä.se näkyy myös kaupungin päätösten teossa
- Anonyymi
kiertokoulupohjalta ei ymmärretä taseita eikä tuloslaskelmia, minkä takia kaupunki on ylivelkautunut ja sopulivaltuusto on siunannut kuulopuheisiin perustuvia monien miljoonien investointeja ymmärtämättä, mihin se johtaa. Takaisinmaksulaskelma on tuntematon käsite kiertokoululaisille. eräs hallituksen jäsen sanoi aikanaan, että ei se maksa kaupunkilaisille mitään, siihen otetaan lainaa... just
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2941647- 2281308
- 811301
- 681265
- 305998
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820