Kuntayhtymä kaksineuvoisen entinen palkkasihteeri on saanut kahden vuoden ehdottoman vankeustuomion törkeästä kavalluksesta.Erja Marianne Laituri anasti kuuden vuoden ajan Kaksineuvoiselta yhteensä 368 480,86 euroa.
Enää ei tarvitse arvuutella että kuka se oli.
Enää ei tarvitse arvuutella että kuka se oli.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ikävä kyllä mutta tuo nimi viittaa härmään päin.
tais munata koko laiturin suvun
Nou hätä, pikkujutut unohtuvat nopeasti. Sitä paitsi kavaltaminen on osa härmänmaalaista kulttuuria, mistä otan esimerkin.
Alahärmän kunnan verotulot vuonna 1924 olivat 417 922 markkaa. Saman vuoden syyskuussa kunnallislautakunnan esimies Jaakko Nikolai A. tuomittiin Vaasan hovioikeudessa jatketusta kavalluksesta virkamiehenä 6 vuodeksi kuritushuonesseen ja olemaan 10 vuotta kansalaisluottamusta vailla. Hän oli pikku hiljaa siirtänyt kunnnan varoja omaan pussiinsa 104 011 mk 75 penniä.
Kanta Kauhavan valtuutetun metkut on vielä tutkimatta.
Metkut ja rikokset painii vähän eri sarjassa.
Eiköhän selvitetä tämä asia kahden kesken seuraavan tupaillan jälkeen.
Kanta Kauhavan ketkun väärinkäytökset luottamustoimessa tulee tutkia perusteellisesti.
Härmäläiset maksavat tämänkin kantahomeessa tehdyn koijauksen.
Eli härmäläiset kuppaa kantakauhavan rahat.
Härmälääsistä ei oo kun haittaa ja harmia meille.
härmäläistenhän piti perustaa oma kuntansa. Voi kun niin tekisivät, päästäisiin eroon koko roskajoukosta.
Niinhän niitten piti.Ainakin 1600 häxittipaperin allekirjottaneiden.Mutta milläs köyhät mitään perustaa,tuuleen huutelua vain.
Vielä se päivä koittaa! Moni ei kehdannut laittaa nimeän julkisesti, joten kantahomeen vihaajia on paljon, paljon enemmän kuin tuo 1600!
Hahhahhaa,pari kuppia,eikä olla köyhiä eikä kipeitä😃
Kaada itteles vaan! Härmäläiset ei
Miksu, puhuttaasko vaikka fransuntiestä vai ratatien rivarista? Kummasta keskustellaan? Kummassa jäi yhtiö perustamatta? Kummassa oli salaojissa jotain? Kummassa jäi kaukolämmön laskut rästiin? Miksu hoi? Kummasta puhuttaas?
Kauhavalla on ollu paljon isoompiakin kupruja. Muistaako kukaan Honkasta? Sai yli puoli elinkautista talousrikoksesta.
Niin ja Botnia Grainin toimitusjohtaja Kumpu-Huhtala kavalsi 1,3 miljoonaa euroa. Maajusseilta jäi rahat saamatta ja firma ajautui myöhemmin konkurssiin...
Talous erojen kokoontumisajot. Itsellänne menee tietysti miljoona bisnekset putkeen ja työllistätte kymmeniä?
Syrjäytyneet alihärmälääset täällä purkaa katkeruuttaan,kun ei oo kelle puhua ja akkakin lähteny.
Eikä powerparkkikaan taida aueta koko kesänä.
Kauhavalla ei ole minkä aukeamista edes odottaisi.
Ei hyvältä näytä, jos alkukesän kaikki yleisötapahtumat peruuntuu. Seuraukset koskee muuten meitä kaikkia, jos ihmisten kokoontumisia rajoitetaan kesäkuulle saakka.