Korona paljastaa.

Anonyymi

Tähän asti on puhuttu siitä, kuinka työläisen tulisi olla kiitollinen kun on töitä ja palveluita. Palveluita on pyritty yksityistämään ja työstä saatua palkkaa kiristämään. Nyt kun tämä virus on noussut, niin ihmiset ovat huomanneet, että miksi julkista terveydenhuoltoa on jotkut "vastarannankiiskit" puolustaneet niin hanakasti. Nyt myös niin sanottua "elintaso yrittäjyyttä" harrastavat ihmiset pyrkivät vetoamaan tavalliseen palkansaajaan, jotta juuri näitä yrittäjiä tulisi tukea. Olen samaa mieltä, mutta muistetaanpa tulevaisuudessa, että hyvinvointimme on kallis rahallisesti, mutta mittaamattoman arvokas hädän hetkellä. Ja lopulta me kaikki pyöritämme yhteiskuntaa. 🙏

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Julkinen terveydenhuolto on tyrinyt pahan kerran tässä Suomen koronaepidemiassa. Toki esimerkkiä ja suuntaviivat ovat näyttäneet THL:n "asiantuntijat" sekä sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Varhila (SDP).

      • Anonyymi

        Tyrimistä jatkaa ihmiset itse. Lomailemaan pitää päästä koska MINÄ. Vanhukset käy kaupassa ise, vaikka ohjeistus on ihan muuta. Missä läheiset? Ravintolat ja kahvilat kiinni välittömästi! Nyt pitää ajatella muutakin kuin omaa napaa, kerranki!


    • Anonyymi

      Otetaan näitä "enoja" kylälle, Vaikka nyt aluksi 400kpl. Niin jo on ihme jos ei lähde suomi nousuun.

      • Anonyymi

        Kaikkea voi tarhata. Kauhavalla ja Lappajärvellä oli tarhat. Mutta ei se kannata, jos ei yhteiskunta maksa. Ainakin kiinteistövero pitää siirtää veronmaksajien maksettavaksi, niinhän Kauhavalla vaadittiin. Ollaan kovia yrittäjiä niin kauan, että pitäis maksaa veroja, tai oikeasti ihmisille palkkaa ja työntekijöitten sosialiturvamaksut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikkea voi tarhata. Kauhavalla ja Lappajärvellä oli tarhat. Mutta ei se kannata, jos ei yhteiskunta maksa. Ainakin kiinteistövero pitää siirtää veronmaksajien maksettavaksi, niinhän Kauhavalla vaadittiin. Ollaan kovia yrittäjiä niin kauan, että pitäis maksaa veroja, tai oikeasti ihmisille palkkaa ja työntekijöitten sosialiturvamaksut.

        Ja työttömät vempulat jaksaa valittaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      450
      6486
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      176
      3860
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2506
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1989
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      128
      1382
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1285
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1134
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1039
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe